Alternatywy dla zimowego treningu

Jak cieszyć się z zimy, kiedy niska temperatura i śliska nawierzchnia zmuszają do kręcenia na trenażerze i biegania na bieżni? Okres zimowy wcale nie musi oznaczać zamykania się w jaskini. Istnieje kilka alternatyw, które będą nie tylko efektywnym treningiem, ale z pewnością przyniosą też wiele radości. 

ZOBACZ TEŻ: Trenażer kontra plener. Jak trenować zimą?

Do zimowej rutyny warto wprowadzić trochę rozrywki i przeplatać sesje treningowe ze sportami, do których uprawiania, panujące za oknem warunki będą świetną okazją. Narty biegowe, rakiety śnieżne a może fat bike? Te aktywności sprawią, że zima upłynie przyjemniej, a ty będziesz szczęśliwy z powodu odrobiny szaleństwa na śniegu. Odpowiednio wykonywane jednostki przyniosą nie tylko wymierne korzyści psychologiczne, lecz także zaprocentują lepszym przygotowaniem fizycznym do sezonu startowego.

Narty biegowe

Biegówki wymagają zaangażowania praktycznie wszystkich mięśni (kończyny dolne, górne oraz cały tułów), dzięki temu wykonujesz trening całego ciała. Dyscyplina ta stwarza więc możliwość symetrycznego obciążenia aparatu ruchu. Co więcej, trening na nartach biegowych świetnie wpływa na kondycję i wydolność. Długotrwały wysiłek, angażujący wszystkie grupy mięśniowe zwiększa zdolności pochłaniania tlenu przez organizm. Zawodnicy biegający na nartach biegowych są znani z tego, że osiągają najwyższe poziomy VO2 max.

Najbardziej efektywnym stylem, który przełoży się na lepsze wyniki w bieganiu jest styl klasyczny. Technika jest prosta i polecana nawet niedoświadczonym narciarzom. Jednak początkowe braki w umiejętnościach mogą sprawić, że trening będzie wyjątkowo męczący. Nauka poprawnego wzorca ruchowego sprawi, że każda jednostka stanie się dużo przyjemniejsza, a przede wszystkim przyniesie lepsze korzyści.

ZOBACZ TEŻ: Narciarstwo biegowe jako uzupełnienie treningu triathlonistów

Rakiety śnieżne

Rakiety to najprostszy sposób poruszania się po grząskim śniegu. Jeśli umiesz biegać, bez problemu się na nie przerzucisz. W przeciwieństwie do nart biegowych, rakiety śnieżne nie wymagają nauki specjalnej techniki.

Możesz w nich wykonywać praktycznie każdy rodzaj treningu: przyspieszenia, podbiegi, czy długie wybiegania. Bieg w rakietach dodatkowo rozwija siłę. Podczas treningu zaangażowane są te same mięśnie co w trakcie biegu w butach po asfalcie.

Zasada działania rakiet jest bardzo prosta. W czasie biegu lub marszu ciężar ciała zostaje rozłożony na kilkukrotnie większą powierzchnię. Takie rozwiązanie sprawia, że nie zapadasz się w śniegu lub zapadasz się dużo płycej, więc opór, który musisz pokonać by się poruszać jest mniejszy.

Możena wyróżnić kilka rodzajów rakiet śnieżnych:

  • Na łatwy teren – zaprojektowane głównie z myślą o amatorach. Posiadają intuicyjny system wiązań i sprawdzą się świetnie na płaskim, ale również falistym terenie.
  • Na urozmaicony teren – przeznaczone przede wszystkim dla turystów. Znajdą zastosowanie podczas górskich wycieczek, ponieważ zazwyczaj posiadają raki i mocniejsze mocowania do butów.
  • Górskie – wykorzystywane przede wszystkim przez zaawansowanych turystów oraz alpinistów. Sprawdzą się na lodzie oraz stromych zboczach.
  • Do biegania – używane są głównie podczas zawodów. Charakteryzują się niską wagą. Są jednak zdecydowanie krótsze i węższe, więc łatwiej się w nich zakopać.

Free vector people doing outdoor winter activities

Fat Bike

Fat bike to rower charakteryzujący się dużymi, szerokimi oponami o wielkości nawet 4 czy 5 cali. Wśród innych cech wymienić można: szerokie piasty, szeroki support, niestandardowy rozstaw widelca i widełek tylnych. Aby zwiększyć powierzchnię styczności z podłożem i jednocześnie zwiększyć amortyzację ciśnienie w oponach jest bardzo niskie. Zazwyczaj są to wartości wahające się od 0,3 do 0,7 bara.

Zastosowanie tak dużych kół przekłada się na dużo lepszą przyczepność, dlatego fat bike będzie świetną alternatywą na zimę i jazdę po śniegu. Duże, grube opony przełożą się też na większe opory, a co za tym idzie większą pracę i zaangażowanie podczas treningu. Fat bike stwarza okazję do zejścia z trenażera i oderwania się od monotonnego kręcenia. Pozwala on na eksplorowanie tras, które dla innych rowerów są niedostępne.

Zima to nie tylko jaskinia 

Trening zimowy wcale nie musi być nudny. Istnieje jego wiele alternatyw. Warto wykorzystać śnieg i mróz, aby przerwać rutynę i urozmaicić swój plan. Przygotowanie do sezonu startowego będzie dużo ciekawsze i z pewnością przyniesie wymierne korzyści.

[Aktualizacja tekstu: 15.12.2022, Nikodem Klata]

ZOBACZ TEŻ: 10 wskazówek zimowego treningu

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,814ObserwującyObserwuj
21,900SubskrybującySubskrybuj

Polecane