Wegańskie suplementy – czy różnią się czymś od zwykłych? 

Część suplementów dostępnych na rynku oznaczonych jest jako wegańskie. Co to właściwie znaczy? Czym różnią się od zwykłych? Czy przeznaczone są tylko dla wegan? 

ZOBACZ TEŻ: Kupujesz suplementy? Czy wiesz czym jest certyfikat Informed Sport?

Wegańskie suplementy – tylko dla wegan? 

Część suplementów dostępnych na rynku jest oznaczona jako „wegańskie”. Czy oznacza to, że przeznaczone są tylko dla wegan? Przykładowo zdecydowana większość produktów marki PILLAR Perfromance jest wegańska. Mimo tego stosują ją triathloniści, którzy na co dzień nie praktykują tej diety. Z czego to wynika?

Jak mówi Maciej Pawłowski, przedstawiciel firmy: „z bardzo prostej przyczyny – większość naszych produktów opiera się na wegańskich formułach, ponieważ są one dostępne dla wszystkich – wegan, wegetarian oraz osób na diecie tradycyjnej”. 

Wegańska formuła produktów jest odpowiedzią na rosnące na świecie trendy. Według badań coraz więcej osób decyduje się na wykluczenie ze swojej diety produktów odzwierzęcych. Co ważne suplementy wegańskie są tak samo skuteczne jak te zawierające dodatki odzwierzęce. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba, która nie stosuje w swojej diecie ograniczeń używała wegańskich suplementów. Suplement wegański może być stosowany przez wszystkich. Oczywiście nie wszystkie produkty mogą być wegańskie, ponieważ byłyby nieefektywne.  Przykładem jest, chociażby COLLAGEN REPAIR firmy PILLAR.  

Uwaga:  Przy zakupie minimum dwóch produktów PILLAR Performance z kodem „akademiatriathlonu” otrzymasz 10% rabatu na całe zakupy. Wszystkie produkty posiadają certyfikat Informed Sport.

Zwykły suplement vs wegański 

Co właściwie oznacza, że suplement diety jest wegański? Suplementy wegańskie różnią się od standardowych przede wszystkim pochodzeniem składników. Nie zawierają one żadnych produktów odzwierzęcych, takich jak żelatyna, rybie oleje czy laktoza. Przykładowo w standardowych suplementach źródłem witaminy D3 jest lanolina. Wegańskie alternatywy korzystają z takich źródeł jak witamina D3 z porostów. Dodatkowo wegańskie suplementy, często wzbogacane są w składniki kluczowe dla diety roślinnej, takie jak żelazo, cynk czy witamina B12.

W suplementach diety oprócz samych składników aktywnych ważne są substancje uzupełniające. Dlatego istotne jest upewnienie się, że produkt nie zawiera wypełniaczy, takich jak żelatyna, laktoza czy sztuczne barwniki. Niewegańskie mogą być np. żelatynowe otoczki kapsułek. 

Dla wegan najważniejszym wyznacznikiem powinna być odpowiednia certyfikacja wegańska, która gwarantuje brak składników odzwierzęcych oraz testów na zwierzętach. Certyfikaty i opis składu powinny jasno określać pochodzenie składników.

Źródło: PILLAR Performance

Bardziej rygorystyczne standardy  

Czym różni się sam proces produkcji suplementów wegańskich od zwykłych? 

Produkcja wegańskich produktów wymaga przede wszystkim większej kontroli składników, aby upewnić się, że nie zawierają one produktów odzwierzęcych. Często produkty te powstają na oddzielnych liniach produkcyjnych, aby uniknąć zanieczyszczenia. 

Dodatkowo, proces certyfikacji wegańskiej wymaga spełnienia bardziej rygorystycznych standardów. Produkcja ta jest również bardziej zrównoważona – kładzie się większy nacisk na ograniczenie emisji CO2, wykorzystanie odnawialnych surowców i ekologiczne opakowania – tłumaczy Maciej Pawłowski. 

Jak mówi: „wierzymy, że wegańskie suplementy łączą troskę o zdrowie z dbałością o środowisko i etyczne wartości”. 

Kod Akademii Triathlonu

Dzięki współpracy Akademii Triathlonu i PILLAR Performance, kupując dwa dowolne produkty (produkty do spożycia) z kodem „akademiatriathlonu” otrzymasz 10% rabatu na całe zakupy.

*Tekst powstał we współpracy z PILLAR Performance 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,829ObserwującyObserwuj
24,300SubskrybującySubskrybuj

Polecane