Wirtualny triathlon częścią programu igrzysk olimpijskich? 

Rok 2023 to przełom dla świata sportów wirtualnych. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział pierwszy w historii Olympic Esports Week. E-sport coraz bardziej zbliża się do oficjalnego programu igrzysk olimpijskich. Zdaniem mistrza świata IRONMAN triathlon ma na tej płaszczyźnie ogromny potencjał. 

ZOBACZ TEŻ: Chris McCormack: „Frustruje mnie brak szacunku do historii triathlonu” 

Olimpic Esports Week, czyli tydzień e-sportu to inicjatywna Miedzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wydarzenie, które odbędzie się między 22 a 25 czerwca 2023 przy współpracy MKOI z Singapurskim Ministerstwem Kultury, Społeczności, Młodzieży i Sportu oraz z Narodowym Komitetem Olimpijskim Singapuru przez przewodniczącego MKOI, Thomasa Bacha nazywane jest „kamieniem milowym”. Czy e-sport, a tym samym e-triathlon mają szansę zostać jedną z dyscyplin oficjalnego programu igrzysk olimpijskich? 

E-sport na igrzyskach olimpijskich 

Olimpic Esports Week, nie jest pierwszą inicjatywą MKOI związaną z rozwojem e-sportu. W 2021 w Singapurze zorganizowano Olympic Virtual Series. Zawodnicy rywalizowali wtedy w 5 wirtualnych dyscyplinach: żeglarstwie, wioślarstwie, wyścigach samochodowych, kolarstwie i baseballu. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością i przyciągnęło ponad 250 000 zawodników z ponad 100 krajów.

Olympic Virtual Series to nowe, unikalne olimpijskie doświadczenie cyfrowe, którego celem jest wzrost bezpośredniego zaangażowania nowych odbiorców w dziedzinie sportów wirtualnych. Jego koncepcja jest zgodna z Agendą Olimpijską 2020+5 i strategią cyfrową MKOl. Zachęca do uczestnictwa w sporcie i promuje wartości olimpijskie ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży – mówił wtedy przewodniczący MKOl Thomas Bach.

Rok 2023 i Olimpic Esports Week ma być kolejnym krokiem w rozwoju wirtualnych dyscyplin. Przełomowym formatem będzie zorganizowanie finałów rozgrywek na żywo. Oprócz samych zmagań sportowych, których program nie został jeszcze ogłoszony, wydarzenie ma być polem do dyskusji, spotkań oraz sesji edukacyjnych dotyczących przyszłości e-sportu. 

Pierwszy Olympic Esports Week jest ważnym kamieniem milowym w kwestii naszych ambicji, by w ramach ruchu olimpijskiego wspierać rozwój sportów wirtualnych. Wierzymy, że nowy ekscytujący format naszych wirtualnych rozgrywek wraz z finałami na żywo, które zostaną zorganizowane po raz pierwszy, pozwolą nam dalej współpracować z zawodnikami esportowymi oraz stworzyć nowe możliwości zarówno dla zawodników, jak i kibiców – podkreśla Thomas Bach.

Źródło: Olympics

Triathlon przyszłością e-sportu?

Triathlon jest dyscypliną o sporym potencjale w kontekście e-sportu. 25 lutego 2023 roku rozegrana została druga już edycja e-sportowych mistrzostw świata SLT Arena Games. 

Arena Games Triathlon to innowacyjny format stworzony przez Super League Triathlon, we współpracy ze Zwift oraz World Triathlon. Podczas zawodów uczestnicy walczą w rywalizacji składającej się z kilku etapów: pływania na basenie, jazdy na trenażerze oraz biegu prowadzonego na bieżni. W wydarzeniu zobaczyć można jednych z najlepszych zawodników na świecie. W tym roku udział wziął m.in. Lionel Sanders. 

To już nie jest stara kategoria e-sportu, w której ktoś gra w gry wideo. To są prawdziwi ludzie, uprawiający prawdziwy sport. To połączenie rzeczywistości ze światem wirtualnym. Przyszłość dzieje się teraz – mówi Markus Floth, współorganizator SLT Arena Games. 

Źródło: TRI247

Zdaniem legendy triathlonu, dwukrotnego zwycięzcy mistrzostw świata IRONMAN na Hawajach, Chrisa McCormacka The Arena Games to stapianie cyfrowego i rzeczywistego świata w jedno. E-sport przyciąga spore zainteresowanie widzów, a przy okazji jest świetną formą promocji dla sponsorów. 

Myślę, że wszyscy wiemy, że jest to kierunek, w którym zmierza sport […] Wielu sponsorów jest zainteresowanych tym stylem wyścigu ze względu na wartość medialną, jaką dostarcza. Zawodnicy są bardziej statyczni niż w zwykłym triathlonie, ponieważ jeżdżą na rowerze stacjonarnym i biegną w miejscu, więc logo sponsorów ma znacznie więcej czasu antenowego – mówi  McCormack.

Czy wirtualny triathlon ma szansę stać się częścią igrzysk olimpijskich? Jak podkreśla McCormack, przed organizatorami czeka jeszcze wiele pracy nad sprzętem, technologią i logistyką, jednak sport wirtualny jest przyszłością. W rozmowie z dziennikarzami TRI247 podkreśla, że istnieje duże zainteresowanie ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego kategorią e-sportu, a triathlon ma naprawdę sporo do zaoferowania. 

ZOBACZ TEŻ: Robert Wilkowiecki: „Nie dopuszczałem do siebie myśli, że mogę się tym wszystkim cieszyć”

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane