World Triathlon ogłasza plan awaryjny na igrzyska w Paryżu. Czy pływanie się odbędzie? 

World Triathlon przedstawiło plan awaryjny na wypadek zbyt dużego zanieczyszczenia wody w Sekwanie podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Jak może wyglądać rywalizacja triathlonistów? 

ZOBACZ TEŻ: 35 lat rozwoju. Historia World Triathlon 

W środowisku triathlonowym coraz głośniej mówi się o problemach związanych z zanieczyszczeniem wody w Sekwanie. Na niecałe 100 dni przed imprezą francuska fundacja Surfrider przeanalizowała sześciomiesięczne pomiary wody w Sekwanie. Okazało się, że poziom bakterii jest „alarmujący”, co wywołało znaczne poruszenie wśród kibiców i sportowców. Jednocześnie władze po raz pierwszy przyznały, że ich starania o oczyszczenie rzeki mogą okazać się nieskuteczne. 

Wśród fanów triathlonu pojawiły się obawy, że impreza zostanie odwołana. Dziennikarze TRI247 postanowili skontaktować się jednak z World Triathlon, aby zapytać o stan faktyczny. Jak wynika z rozmowy, organizacja wierzy, że impreza odbędzie się w zaplanowanym formacie. Na wypadek zbyt dużego zanieczyszczenia gotowy jest plan awaryjny. 

Rzeka będzie gotowa? 

World Triathlon przyznało, że: „warunki w Sekwanie nie są teraz takie, jakich oczekuje się latem”. Jednak organizacja jest przekonana, że w lipcu i sierpniu rzeka będzie nadawała się do pływania. 

Zarówno World Triathlon, jak i Paris 2024 mają pełne zaufanie do zdolności wszystkich osób zaangażowanych w prace podjęte w celu uczynienia Sekwany zdatną do pływania do lata 2024 roku. Projekt uczynienia Sekwany zdatną do pływania został zainicjowany ponad 30 lat temu. W projekt zaangażowanych jest wiele podmiotów publicznych […]. Celem projektu jest oczyszczenie rzeki i osiągnięcie jakości wody wymaganej przez dyrektywy europejskie – tłumaczy World Triathlon. 

Do czasu igrzysk olimpijskich zanieczyszczenie bakteriologiczne ma zostać zredukowane o 75%. Wszystko dzięki wprowadzonym działaniom obejmującym m.in. dodatkowe oczyszczanie ścieków, modernizację lub budowę obiektów ograniczających zrzut ścieków do Sekwany podczas ulew i burz, usuwanie błędów połączeń w publicznych sieciach kanalizacyjnych, podłączenie łodzi stacjonujących w Paryżu do systemów kanalizacyjny utworzonych w portach czy zwiększenie monitorowania sieci kanalizacyjnych, po to, aby zmniejszyć ryzyko „punktowego” zanieczyszczenia. 

World Triathlon zapowiada również: „ustanowienie systemu identyfikacji wszelkich zanieczyszczeń odprowadzanych do Sekwany i podjęcie działań w celu ich oczyszczenia”. Planach jest również „wzmożone monitorowanie wszystkich innych potencjalnych źródeł zanieczyszczeń poprzez mobilizację wszystkich podmiotów obecnych na rzece i w jej bezpośrednim sąsiedztwie”.

Źródło: Olympics

Dni rezerwowe lub duathlon 

Organizacja uwzględnia jednak plan awaryjny, przewidujący dwa scenariusze. Pierwszym z nich jest przesunięcie wyścigu na tzw. dni rezerwowe. Uwzględniają one przesunięcie każdego z wyścigów o jeden dzień. 

Dni te są uwzględnione w programie i zostały uzgodnione i omówione z Paryżem i nadawcami [medialnymi], aby zapewnić takie same wrażenia nie tylko dla sportowców, ale także dla widzów i telewidzów – tłumaczy World Triathlon. 

Jeśli jakość wody nadal nie będzie wystarczająco dobra, nawet podczas dni rezerwowych, format zostanie zmieniony na duathlon. Sportowcy ścigać się będą na dystansie 5 km biegu. 40 km jazdy i 10 km biegu. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze