WTS Sztokholm – pierwsze zwycięstwo w sezonie Jonathana Brownlee

Sztokholm nazywany jest często “Wenecją Północy”. Miasto usytuowane jest na 14 wyspach. Jest to niezwykle kameralne miejsce i łatwo się po nim poruszać. Parki i ogrody stanowią 40% powierzchni. W mieście nie ma ciężkiego przemysłu. Triathlonistów przywitał słoneczny dzień. Był to już przedostatni przystanek serii. Przed nami pozostał tylko Wielki Finał w Rotterdamie. Zawody w Sztokholmie są rozpoznawalne za sprawą trudnej technicznie trasy, kostki brukowej i strefy zmian usytuowanej na wzniesieniu, gdzie uczestnicy po przebraniu się rozpoczynają rower lub bieg pod górkę. Temperatura powietrza tego dnia wynosiła 20 stopni, a wody 18, więc pływanie odbyło się w piankach. Trasa pływacka to dwa okrążenia. Pierwsze 1.000 metrów a drugie 500 metrów. Do Sztokholmu nie przyjechali Javier Gomez ESP i Richard Murray RSA. Za to na linii startu pojawił się głodny zwycięstwa Jonathan Brownlee, który w ubiegłych latach w Sztokholmie zdobył czterokrotnie podium, w tym dwa wygrał kiedy jeszcze w Sztokholmie był rozgrywany dystans sprinterski. W tym roku zdobył jedno srebro na WTS Leeds.

 

WTS Sztokholm Varga.jpg

Fot. ITU

 

Pływanie to najmocniejsza strona Richarda Vargi SVK. Zawodnik ten płynął przez całe 1500 metrów jako pierwszy. W jego nogach usytuował się Jonathan Brownlee GBR. Podobna sytuacja miała miejsce jak w wyścigu kobiet, tym razem karę 15 sekund za falstart dostał Henri Schoeman RSA. Było to z pewnością bardzo dotkliwe dla zawodnika, kiedy cała grupa liderów ruszała na rower za jego plecami, a on tymczasem nie mógł się przebierać. Jako pierwsi z wody wyszli Richard Varga, Jonathan Brownlee, Aaron Royle AUS. 

 

WTS Sztokholm Brownle rower.jpg

Fot. ITU

 

Pierwszą grupę na rowerze utworzyło siedmiu triathlonistów, pierwsza trójka, która wyszła z wody oraz Andrea Salvisberg SUI, Jonas Schomburg ITU, Dorian Coninx FRA i Justus Nieschlag GER. Bardzo mocne tempo narzucone przez Jonathana Brownlee od samego początku zaowocowało w skuteczną ucieczkę. Richard Varga na 8 kilometrze odpadł z grupy i została szóstka liderów. Peleton w tym czasie jechał około pół minuty za nimi. Pod koniec części rowerowej, na 3 kilometry do strefy zmian T2 Russell White IRL podjął się samodzielnej ucieczki i odjechał rywalom na 11 sekund. Koszt energetyczny takiej decyzji jednak mógł być większy od zaoszczędzonych sekund. Jonathan Brownlee zameldował się w strefie T2 53 sekundy przed grupą pościgową.

 

Bardzo dobre pływanie, ucieczka na rowerze i mocny bieg zapewniły Jonathanowi Brownlee pierwsze zwycięstwo w tym sezonie w serii World Triathlon Series. Warunki pogodowe i profil trasy były dla niego wyśmienite. Walka toczyła się o dalsze miejsca na podium. Z grupy liderów po rowerze szybko odpadli Jonas Schomburg, Andrea Salvisberg i Dorian Coninx, który był tak wyczerpany mocną jazdą, że jego krok wyglądał jakby truchtał. Na polu walki pozostali Aaron Royle i Justus Nieschlag. Grupa pościgowa, w której w skład wchodzili między innymi Mario Mola ESP i Kristian Blummenfet NOR była nieubłagana. Z każdym metrem zbliżała się do tej dwójki. Royle i Nieschlag wytrwali jedynie do 8 kilometra biegu, gdzie zostali wchłonięci przez grupę. Tego dnia było widać, że Mario Mola nie ma sił na szybki bieg. Mario cofnął się na tył grupy, a na prowadzenie wyszedł Kristian Blummenfet. Wyścig rozegrał się sprintem na niebieskim dywanie. Kristian Blummenfelt zdobył drugie miejsce o długość zaledwie jednego kroku przed Pierrem Le Corre FRA. Mario Mola Zakończył zawody na 7 miejscu. W dalszym ciągu pozostał liderem rankingu WTS. Podczas Wielkiego Finału w Rotterdamie wystarczy, że zajmie 5 miejsce aby zostać Mistrzem Świata 2017.

 

WTS Sztokholm Blummenfelt sprint meta.jpg

Fot. ITU

Wyniki mężczyzn:
1. Jonathan Brownlee GBR 01:49:10
2. Kristian Blummenfelt NOR 01:49:28
3. Pierre Le Corre FRA 01:49:28
4. Ryan Sissons NZL 01:49:33
5. Justus Nieschlag GER 01:49:36
6. Thomas Bishop GBR 01:49:39
7. Mario Mola ESP 01:49:48
8. Aaron Royle AUS 01:50:14
9. Andreas Schilling DEN 01:50:26
10. Wian Sullwald RSA 01:50:40

 

Link do pełnych wyników:
http://www.triathlon.org/results/result/2017_itu_world_triathlon_stockholm/309373

 

Ranking WTS mężczyźni:

1. Mario Mola ESP 3701
2. Javier Gomez Noya ESP 3361
3. Richard Murray RSA 3197
4. Fernando Alarza ESP 3172
5. Kristian Blummenfelt NOR 3171
6. Jonathan Brownlee GBR 2806
7. Ryan Sissons NZL 2583
8. Thomas Bishop GBR 2546
9. Pierre Le Corre FRA 2142
10. Jacob Birtwhistle AUS

 

Link do pełnych wyników:
http://www.triathlon.org/rankings/itu_world_triathlon_series/male

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane