Wykryto klenbuterol u brytyjskiego triathlonisty podczas WTS Cozumel

Jak podaje portal thelawyer.com u jednego z brytyjskich triathlonistów wykryto zabronioną substancję klenbuterol. Miało to miejsce podczas tegorocznego Wielkiego Finału WTS na dystansie olimpijskim w Cozumel. Test wykazał śladową ilość tego związku we krwi zawodnika. Sytuacja jest skomplikowana ponieważ w Meksyku, jak i w Chinach, występuje ryzyko zjedzenia mięsa, które zawiera tę substancję. Z drugiej strony Klenbuterol jest używany także jako substancja maskująca przy stosowaniu innego rodzaju dopingu, a jego okres połowicznego rozpadu wynosi średnio 34 godziny.

Bardzo małe stężenie tej substancji może świadczyć o tym, że zawodnik zjadł coś co zawierało klenbuterol. Cała odpowiedzialność jednak spoczywa na zawodniku, który musi być bardzo ostrożny i dbać o to, co spożywa. Sześć lat temu znany kolarz Alberto Contador został zawieszony na dwa lata i odebrano mu zwycięstwa 2010 Tour de France i 2011 Giro d’Italia właśnie z powodu śladowej ilości klenbuterolu w moczu.

 

Klenbuterol został wycofany z lecznictwa w 1988 roku. Ma właściwości pobudzające i potencjalnie wspomaga wydolność organizmu. Pobudza wzrost tkanki mięśniowej, jednocześnie ograniczając ilość tkanki tłuszczowej. Obecnie stosowany jest w weterynarii na przykład podczas leczenia ciężkiej postaci astmy u koni. Nielegalnie podawany jest w zawyżonych dawkach zwierzętom tucznym. Spożycie takiego znieczyszczonego mięsa może prowadzić do zatrucia. 

Zakaz startów za naruszenie przepisów wynosi cztery lata. Tłumaczenie zawodnika wskazywało na zanieczyszczone mięso jako na najbardziej prawdopodobne źródło pochodzenia tej substancji. Ponieważ zawodnik nie był ostrzeżony przez Brytyjską Federację Triathlonu, kara zostanie oddalona, pomimo pozytywnego wyniku próbek A i B. Brytyjska Federacja Triathlonu wspiera swojego zawodnika w trakcie postępowania analizującego ten przypadek, biorąc na siebie odpowiedzialność za brak ostrzeżenia całej drużyny przed ryzykiem spożywania lokalnego mięsa podczas pobytu w Meksyku.

ITU chroni tożsamość triathlonisty, u którego została wykryta zabroniona substancja. Nazwisko dopiero może zostać ujawnione w momencie gdy zostanie nałożona kara. Ma to za zadanie chronić dobrę imię sportowca, aby nie ucierpiał w żaden sposób jeżeli okaże się niewinny.

Aktualizacja 12.12.2017

Nie jest określone czy sprawa dotyczy zawodowego triathlonisty czy amatora.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Brało udział wielu innych triathlonistów brytyjskich. BT wydało oświadczenie, że nikt z British Triathlon Performance Programme. Drobiazg, który wiele zmienia. Jak zawsze polecam dokładne sprawdzanie wiadomości, szczególnie sensacyjnych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,291ObserwującyObserwuj
431SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze