Wynajem roweru szosowego na Majorce

Kiedy triathlonista słyszy „wypożycz rower szosowy” to brzmi dla niego jak absurdalny żart w stylu Monty Pythona. Jednak w przypadku podróży na Majorkę, warto rozważyć taką opcję. Na hiszpańskiej wyspie kolarstwo należy bowiem do dominujących aktywności, a związana z nim infrastruktura, w tym sieć wypożyczalni, jest bardzo dobrze rozwinięta i stoi na wysokim poziomie.

Triathlonowy klimat

Dlaczego w ogóle warto roztrząsać temat wynajmu roweru szosowego na Majorce? Zamiast wybierać odległą wyspę, można przecież trenować w miejscach, do których dojazd z rowerem nie stanowi najmniejszego problemu. Istnieje jednak wiele powodów, dla których Majorka przyciąga europejskich triathlonistów i jest nazywana rajem dla kolarzy.

ZOBACZ TEŻ: 7 powodów dla których warto trenować na Majorce 

Ciepły, śródziemnomorski klimat i 300 słonecznych dni w roku sprawiają, że niemal przez 12 miesięcy panują tu komfortowe warunki do trenowania na świeżym powietrzu. Gdy w Polsce panuje surowa aura, na Majorce triathloniści już pływają w wodach otwartych. Zawodnicy mogą korzystać z setek kilometrów malowniczych tras kolarskich i biegowych nawet w lutym. Ponadto, dzięki urozmaiconym warunkom terenowym na wyspie, trasy charakteryzują się zróżnicowanym stopniem trudności, co satysfakcjonuje zarówno amatorów, jak i zawodników PRO.

Zdjęcie Gomola Pack Center

Gościnna Majorka czeka na kolarzy

Atutem wyspy jest także pozytywne nastawienie do trenujących tu kolarzy. Sieć dróg z oznakowaniem tras rowerowych rozciąga się na terenie całej wyspy. W każdej miejscowości znajdują się kawiarnie i restauracje ze stojakami na rowery, a kolarze przyjmowani są w nich z uprzejmością. Łatwo dostępne są tu sklepy ze sprzętem, akcesoriami i odzieżą rowerową, a także liczne, wysokiej jakości wypożyczalnie rowerów.

ZOBACZ TEŻ: Jak radzić sobie na zawodach w upale?

Triathlon z bagażem podręcznym

Wyjazd triathlonowy na wyspę, bez względu na cel: start w zawodach lub plany treningowe, to najczęściej logistyczne przedsięwzięcie. Najbardziej skomplikowany jest transport sprzętu kolarskiego. Dlatego warto jest rozważyć i skalkulować rozwiązanie, jakim jest wypożyczenie roweru szosowego na miejscu.

Wypożyczalnie rowerów znajdują się praktycznie w każdej większej miejscowości. Są to zazwyczaj duże wypożyczalnie z profesjonalną i życzliwą obsługą oraz serwisem, dysponujące co najmniej kilkudziesięcioma dobrej jakości rowerami.

Wypożyczenie roweru szosowego na Majorce

Decydując się na wynajem roweru szosowego na Majorce, przede wszystkim wskazane jest wcześniejsze zrobienie rezerwacji sprzętu, jeszcze przed wylotem na wyspę. Zapewni to większy wybór rowerów i ich dostępność w planowanym terminie. Akcesoria kolarskie, takie jak kask, buty kolarskie lub triathlonowe, bidony czy stylową czapeczkę kolarską, warto mieć własne. Nie są to ciężkie ani duże rzeczy, a zapewnią większy komfort podczas wielogodzinnych treningów.

Jak zarezerwować rower

Standardowo, można łatwo to zrobić bezpośrednio przez stronę internetową lub kontaktując się bezpośrednio z pracownikami wypożyczalni (telefon, e-mail, komunikatory). Już na tym etapie można liczyć na pomoc obsługi przy wyborze rodzaju, marki i rozmiaru roweru, a także osprzętu.

Warunki obsługi i wyposażenie rowerów

Podczas odbioru roweru, należy go przetestować i ewentualnie skorygować ustawienia. Obsługa wypożyczalni pomaga klientom w tym zakresie lub udostępnia niezbędne do tego narzędzia. Staranne dopasowanie roweru do indywidualnych parametrów, jak wiadomo, jest podstawą wygodnej i bezpiecznej jazdy. Wypożyczalnie dopuszczają także zamontowanie własnych części, takich jak pedały, korba z pomiarem mocy lub siodełko (dozwolone jest ich przewożenie w bagażu lotniczym).

Na miejscu możliwe jest również uzupełnienie osprzętu rowerowego o dodatkowe akcesoria, np.licznik, nawigację z uchwytami, kaski. Wypożyczane są często za dodatkową opłatę. Rowery natomiast standardowo wyposażane są w zapasową dętkę, łyżki do opon i małą pompkę.

Bezpieczeństwo i serwis

Rowery są przygotowywane i serwisowane w taki sposób, aby treningi nawet w wysokich górach, na ciężkich podjazdach i szybkich zjazdach, były bezpiecznie. Wypożyczane rowery są w dobrym stanie technicznym, starannie wyczyszczone. Dodatkowo, niektóre wypożyczalnie oferują sprzedaż pakietów ubezpieczeniowych na wypadek zniszczenia lib uszkodzenia wynajmowanych rowerów.

Na terenie wypożyczalni dostępne są stanowiska do samodzielnej obsługi technicznej roweru, pompki rowerowe. W okresie wynajmu roweru szosowego nie ma także problemu z uzyskaniem pomocy serwisowej wypożyczalni czy z wprowadzeniem dodatkowych korekt w ustawieniach roweru.

Ceny

Ceny wynajmu rowerów szosowych są zróżnicowane. Przeciętnie wahają się w przedziale od 20 do 50 EUR przy wypożyczeniu na 1 dzień. Ich wysokość uzależniona jest przede wszystkim od marki sprzętu, długości okresu wynajmu, momentu sezonu kolarskiego, lokalizacji wypożyczalni. Wypożyczanie większej ilości rowerów, dla całej grupy, może wiązać się z dodatkowymi bonusami, zniżkami czy gratisowym transportem rowerów do miejsca zamieszkania.

Sieć wypożyczalni na Majorce – przykładowe punkty w popularnych lokalizacjach

 
Miasto Wypożyczalnia
Palma de Mallorca
Santa Ponsa
Paguera
Port Andratx
Sóller
Alcudia i Pollensa
Cala d’Or

 

Majorka gości także duże imprezy triathlonowe. W maju odbywają się zawody z cyklu IRONMAN (Alcudia IRONMAN 70.3 Mallorca, IRONMAN Mallorca), w październiku natomiast Challenge Family (Paguera Challenge Peguera Mallorca).

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,471ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane