Wyniki Polaków z Mistrzostw Świata IM 70.3 Chattanooga – mężczyźni

Zwycięstwo Javiera Gomeza ESP w Mistrzostwach Świata Ironman 70.3 Chattanooga to kolejny tytuł w jego niesamowitej karierze triathlonisty. Javier Gomez zdobył osiem razy mistrzostwo świata i jest najczęściej dekorowanym triathlonistą na świecie (5 x ITU, 2 x IM 70.3 i XTERRA), tym samym wyprzedził Marka Allena, który posiada na swoim koncie 7 tytułów (1 x ITU i 6 x IM Kona). Javier Gomez w 2014 roku został mistrzem świata ITU i zaledwie po 7 dniach na innym kontynencie zdobył kolejne mistrzostwo, tym razem w Ironman 70.3. W tym roku próbuje odwrotnej kolejności, już w nadchodzący weekend zobaczymy go w Rotterdamie na Wielkim Finale WTS (dystans olimpijski).

Jednak przebieg rywalizacji był bardzo ciekawy i pokazał, że Amerykanie znowu zaczęli liczyć się w stawce najlepszych triathlonistów w walce o zwycięstwo, od czasów Andiego Pottsa. Ben Kanute USA zmusił Javiera Gomeza do ogromnego wysiłku. Obydwaj zawodnicy potrafią szybko pływać co zawdzięczają startom w zawodach ITU i na IO. W Chattanooga wyszli jako pierwsi z wody i Ben Kanute od razu postanowił zrobić jak największą przewagę. Na trasie 90 km wyrobił przewagę ponad 4 minut nad Hiszpanem. Na biegu Javier widząc co się dzieje rozpoczął pierwsze 10 km biegu w bardzo szybkim tempie aby dogonić rywala. Kiedy mu się to udało, delikatnie zwolnił i już do końca kontrolował swoją pozycję. Jak sam powiedział, w drugiej połowie biegu starał się tylko przetrwać do mety. Jego czas półmaratonu to 1:10:30.

Javier Gomez ukończył zawody na trasie ze znaczącymi wzniesieniami (przewyższenie na rowerze 950 m i na biegu 275 m) w czasie 3:49:45. Ben Kanute dotarł na metę na drugiej pozycji 3:51:07, podium zamknął Tim Don GBR z czasem 3:52:00. To był szczęśliwy dzień dla Bahrain Endurance Team do którego należą Javier Gomez i Daniela Ryf.

Wśród amatorów z najlepszym czasem a zarazem najwyższym miejscem w kategorii wiekowej (M25-29) ukończył zawody Sergiusz Sobczyk. Sergiusz zajął 13 miejsce zatrzymując zegar w 04:22:43.