Wzrost cen slotów dla age-grouperów. Mamy oficjalną odpowiedź PZTri!

Wzrost opłat dla age-grouperów za slota na imprezę rangi mistrzostw świata czy mistrzostw Europy budził w ostatnim czasie sporo kontrowersji. Polski Związek Triathlonu odpowiada.

ZOBACZ TEŻ: Jakie są największe wyzwania PZTri na 2023 rok?

Wśród age-grouperów pojawiło się wiele głosów domagających się wyjaśnienia kwestii wzrostu opłat za slota na imprezę rangi mistrzowskiej. Internauci zwracali uwagę, że w ubiegłych latach slot kosztował 1500 zł, podczas gdy w nadchodzącym sezonie przyjdzie im zapłacić niekiedy prawie dwa razy więcej.

Oficjalne oświadczenie PZTri

Akademia Triathlonu skonsultowała się w tej sprawie z Pawłem Młynarczykiem, wiceprezesem Polskiego Związku Triathlonu. W efekcie rozmów otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź, z którą w całości można zapoznać się poniżej.

Odpowiedź Polskiego Związku Triathlonu:

Do roku 2018 zawodnicy i zawodniczki mogli startować w imprezach mistrzowskich w cenie opłaty startowej. W tym okresie na międzynarodowych imprezach mistrzowskich rocznie startowało maksymalnie do 10 osób. W roku 2019 chcąc umożliwić większej liczbie zawodników AG dostęp do startów w imprezach międzynarodowych, Polski Związek Triathlonu przeprowadził akcję promocyjną i koordynacyjną. Wówczas została ustalona obowiązująca w ostatnich latach cena slotów. W roku 2022, kiedy w zawodach startowało ponad 220 zawodników i zawodniczek, okazało się, że cena slotów nie pokrywa poniesionych przez nas kosztów. Chcąc kontynuować rozpoczętą w 2019 inicjatywę, która się spotkała z dużym i pozytywnym odzewem, konieczne okazało się podniesienie ceny za sloty. W innym przypadku musielibyśmy wycofać się z tego projektu

PZTri w ramach startów osób AG dystrybuuje sprzedaż slotów na zawodach w Polsce, zgłasza zawodnika na zawody, kontaktuje się z organizatorem, delegatem technicznym, World Triathlon, Europe Triathlon, wyjaśniając wszystkie wątpliwości zawodników. Zajmuje się kontaktem z zawodnikami w kwestii zgłoszeń, ubezpieczenia, zakupu i doboru stroju startowego. To wszystko jest istotnym, dodatkowym obciążeniem.

Proszę również zwrócić uwagę, że właśnie z tego powodu większość zagranicznych federacji, poza kilkoma wyjątkami, nie prowadzi zorganizowanych inicjatyw na rzecz startów zawodników AG w imprezach międzynarodowych. Udział zawodników AG w tych krajach kształtuje się na poziomie kilku osób tak jak w Polsce przed 2019 rokiem.

Na cenę slota składają się: opłata startowa, strój startowy, koszulka, ubezpieczenie zawodnika, pamiątkowe powołanie do kadry na imprezę mistrzowską w okolicznościowej ramce, gadżety od Związku, niezbędne opłaty pocztowe, koszty pracy biura, obsługi księgowej oraz na większych zawodach osoby na miejscu. A wszelki zysk, który pojawi się ze sprzedaży slotów, zostanie przeznaczony na cele statutowe. 

Część zawodników, którzy reprezentują Polskę w tychże imprezach, napotykają różne problemy związane ze startem wynikające albo z braku wiedzy, albo z niedoczytania regulaminów. Niekiedy zawodnik podejmuje decyzję o starcie pod wpływem chwili, nie do końca posiada wiedzę nt. przepisów sportowych i dopiero po czasie zaczynają się różnego rodzaju pytania, prośby, których adresatem jest Związek i dotyczą zarówno kwestii technicznych, regulaminowych, jak i logistycznych. W ramach startów zawodników AG wystawiane są zaświadczania do urzędów, na uczelnie oraz zakładów pracy

Wszystkie wyżej wymienione fakty wpływają na to, że ktoś to musi zrobić.

W 2022 roku w biurze PZTri ds. administracyjnych był 1 etat – dyrektor biura. To tylko dzięki zewnętrznemu wsparciu udawało się to zrobić całą akcję z udziałem zawodników Age – Group na imprezach mistrzowskich w 2022 roku. Priorytetem pracownika biura pozostaje organizacja szkolenia i współzawodnictwa dla Kadr Narodowych w sporcie kwalifikowanym i wszystkie tematy z tym związane.   

Cieszymy się, że inicjatywa PZTri z 2019 roku spotkała się z tak pozytywnym odzewem. Jako Polski Związek Triathlonu jesteśmy zadowoleni z faktu tak licznego udziału zawodników i zawodniczek AG w imprezach mistrzowskich, z ich samodyscypliny, która mogłaby być przykładem dla młodszych zawodników i dumy, z jaką przywdziewają biało – czerwone barwy.

Ceny slotów na rok 2023

Slot to inaczej kwalifikacja na imprezę mistrzowską międzynarodową. Zdobycie slota możliwe jest poprzez zajęcie odpowiedniego miejsca w imprezie kwalifikacyjnej, poprzedzającej imprezę rangi mistrzowskiej.

Na rok 2023 Polski Związek Triathlonu ustalił 17 imprez mistrzowskich w kategorii Age-Group. Wszystkie z nich zostały przedstawione i opisane w uchwale Zarządu PZTri nr 123 z 27 grudnia 2022 roku.

Z uchwały wynika, że ceny slotów na imprezy rangi mistrzowskiej w 2023 roku wahają się między 2500, a 3500 zł.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest program TriPOP Polskiego Związku Triathlonu?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane