X-OUT: Trudny, widowiskowy, nieprzewidywalny. Czy nowy format ekstremalnego tri zyska uznanie widzów i zawodników?

„Nowy sportowy fenomen idealny do telewizji i internetu”. Właśnie w taki sposób organizatorzy zawodów X-OUT zapowiadają ekstremalny triathlon. Pierwsza edycja już za kilka miesięcy. Na czym ma polegać jego wyjątkowość?

Pierwsze zawody X-OUT, które będą częścią Xtri World Tour odbędą się 14 kwietnia 2024 roku. Organizatorzy zapowiadają interesujące połączenie natury ekstremalnego triathlonu z wyjątkowymi lokacjami i „strategicznymi eliminacjami”.

Triathlonowa przygoda w ekstremalnych warunkach

Jednym z elementów, którym organizatorzy chcą przyciągnąć graczy, jest lokalizacja zawodów. Impreza odbędzie się w Czarnogórze i rozpocznie się na wyspie Mamula, która kiedyś była więzieniem, a dzisiaj jest luksusowym hotelem.

Trasa zawodów poprowadzi uczestników przez Lustica Bay i okolicę miasta Kotor, gdzie można się spodziewać wymagających i krętych podjazdów. Całość ma się zakończyć wspinaczką na jeden z lokalnych szczytów.

Zawody rozpoczną się od 1,7 km pływania open water. Część rowerowa to 39 kilometrów jazdy wokół miasta Kotor. Bieg rozpocznie się od 6,5 km trailu, a całość zakończy „wspinaczką” o długości 2,5 km.

fot. XTRI World Tour.

Eliminacja, ale… nie do końca

Najbardziej interesująca ma być jednak sama formuła zawodów, czyli „eliminator”. Zawodnicy nie będą odpadali, na co wskazywałaby nazwa.

Na trasie rowerowej znajdzie się 12 punktów kontrolnych. Na każdym „odpadało” będzie 2 zawodników, za co odpowiadał będzie prowadzący wyścig tajemniczy Xekutioner. W T2 „odpadnie” następnie 15% najgorszych zawodników.

Tak naprawdę zawodnicy „wyeliminowani” w punktach kontrolnych i na poszczególnych etapach będą czekali 5 minut. Później wrócą do zawodów. Następnie ruszą na trasę za motocyklem, którego jednak nie mogą wyprzedać.

Kiedy pierwszy zawodnik tej grupy zdoła dogonić ostatniego w grupie prowadzącej, to dwóch uczestników zamieni się miejscami. Wcześniej „wyeliminowany” będzie ponownie w czołowej grupie. Ostatni punkt kontrolny znajduje się przed wspinaczką na szczyt, która „sprawdzi wytrzymałość psychiczną i fizyczną” tworząc niesamowite widowisko dla widzów.

Podoba ci się ten format? Więcej informacji znajdziesz na stronie X-Out, gdzie możesz się również zapisać. W zawodach wystartuje maksymalnie 100 zawodników.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,451ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze