Zacznij od spraw najtrudniejszych – „Porady dla zabieganych”

Trening? Na początku była ciekawość, a potem przyszły wątpliwości…potem była rutyna i nawyk. Wstaję, ubieram się, biegam lub jadę na basen. Ktoś gdzieś napisał: „Jeżeli nie pobiegam z rana, to czuję się jakbym nie umył zębów”. Z pewnością z umiejętnością mycia zębów się nie rodzimy, tym bardziej, że przez pierwsze miesiące byłby to zabieg czysto teoretyczny. Nawyk sięgania po szczoteczkę wpajają nam przez lata nasi najbliżsi. Nawyki oszczędzające czas trzeba również utrwalać, do czasu, kiedy zrobienie czegoś przestanie wiązać się z ciągłym dylematem warto czy nie warto, a stanie się po prostu powtarzalnym działaniem. Technika do wypróbowania OD RAZU, to zaczynanie dnia pracy od spraw trudnych i niemiłych. Dziwne?

 

Gdybyś miał przejechać 100 km rowerem i miałbyś wybór – zacząć od 10 kilometrów podjazdu, czy skończyć 10 kilometrowym podjazdem, którą opcję byś wybrał, aby mieć większe szanse na dobry czas i lepszą kontrolę trasy? Jest kilka powodów na poparcie tej tezy:

 

 

 

1.    Odkładanie rzeczy trudnych z reguły skutkuje sztucznym i podświadomym wydłużaniem robienia rzeczy przyjemnych (tracimy czas).
2.    Stres związany z zaleganiem spraw trudnych narasta i nasza sprawność myślenia i działania spada.
3.    Sprawy trudne odłożone w czasie mają w zwyczaju stawać się jeszcze trudniejsze (wtedy mamy jeszcze więcej stresu i tracimy jeszcze więcej czasu).
4.    Często nie wiemy, jak długo zabierze nam rozwiązanie trudnych spraw, ale dopóki nie zaczniemy ich robić, nie możemy tego czasu oszacować.

Zrób listę trudnych spraw prywatnych i służbowych, które masz w głowie, a których jeszcze nie zaplanowałeś rozwiązać. Codziennie rano załatwiaj jedną, dwie, trzy….Po jakimś czasie (zależy jak długa jest Twoja lista) zorientujesz się, że spraw trudnych do załatwienia ubywa lub praktycznie ich nie ma. Czyli jesteś na bieżąco i masz kontrolę. Czasami jest tak, że sprawy nie da się załatwić w jednym kroku. Wtedy wykonaj pierwszy krok, a kolejny zaplanuj i tak do chwili aż temat będzie zamknięty. Tak jak w sporcie długodystansowym ważna jest strategia na całą trasę. Źle zaczniesz, kiepsko skończysz.

Bartłomiej Sołowiej
PEP®WORLDWIDE – POLAND
[email protected]

Poprzedni artykułTydzień 10ty
Następny artykułChanges

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

13,977FaniLubię
806ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

15sier(sier 15)08:0020(sier 20)14:00Poland Extreme Triathlon 2022

20sier(sier 20)08:0021(sier 21)14:00OceanLava Triathlon Polska Bydgoszcz Borówno 2022

20sier08:0014:00Triathlon Czerwonak 2022

Najpopularniejsze

X
X