Kultowy Malibu Triathlon zostanie odwołany? Na trasie rowerowej osiedlił się… zagrożony gatunek ryb

Malibu Triathlon to jeden z najbadziej kultowych triathlonów w USA. Jego 38. edycja stoi jednak pod znakiem zapytania. Na przeszkodzie w organizacji wyścigu stanęły malutkie rybki, które osiedliły się na trasie zawodów. Na zmianę jej przebiegu nie ma zgody. 

ZOBACZ TEŻ: Małe gesty budują legendę. Jan Frodeno pomógł Polakowi na mistrzostwach świata

Malibu Triathlon to jeden z najpopularniejszych triathlonów w USA, którego początki sięgają 1986 roku. Wydarzeniu towarzyszy szczytny cel. Podczas trwania imprezy organizatorzy zbierają środki na pomoc dzieciom, chorującym na raka. 

Każda edycja przyciąga tysiące uczestników, profesjonalnych sportowców oraz światowej sławy celebrytów. W Malibu Triathlon startowali m.in. Tom Cruise, Jennifer Lopez, James Marsden, Matthew McConaughey, czy Zac Ephron.

38. edycja imprezy zaplanowana na 30 września stanęła jednak pod znakiem zapytania. Przeszkodą w organizacji okazał się gatunek zagrożonych ryb, który osiedlił się na trasie zawodów. Impas powoduje również decyzja władz, która nie chce wyrazić zgody na zmianę trasy. 

Zalany tunel, zagrożone ryby i brak zgody miasta

Tegoroczne ulewne deszcze w Malibu doprowadziły do zalania podziemnego przejścia Zuma, które było kluczową częścią trasy rowerowej triathlonu. Jak okazało się pod koniec sierpnia, ważny dotychczas element trasy zawodów, wypełniony wodą powodziową zamieszkały malutkie rybki zagrożonego gatunku Tidewater Goby. Ich obecność w tunelu uniemożliwia wypompowanie wody. Natomiast Departament Ryb i Dzikiej Przyrody nie pozwolił organizatorom na zbudowanie mostu nad wodą.

W odpowiedzi organizatorzy Malibu Triathlon opracowali nową trasę zawodów, która ma zapewniać uczestnikom niezpomiane wrażenia, jednocześnie dbając o środowisko naturalne. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu organizatora: „odpowiednie agencje i organy publiczne nie zgłosiły żadnych zastrzeżeń do tej trasy, uznając ją za bezpieczną do użytku”. 

Mimo tego władze miasta odrzuciły projekt z przyczyn technicznych. Jak ustalili dziennikarze TriathlonMagazine, kiedy organizatorzy zawodów złożyli nowy wniosek o przeprowadzenie zawodów: „powiedziano im, że spóźnili się na spełnienie wymaganego okresu 32 dni publicznego wypowiedzenia”. 

Organizatorzy odwołali się od decyzji. Sprawa ma zostać ponownie rozpatrzona posiedzeniu Rady Miasta 25 września 2023 roku. 

Źródło: Malibu Triathlon
Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
441SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze