Zawody testowe IO Paryż 2023 – ile mogą wygrać sportowcy? World Triathlon zwiększa budżet

World Triathlon ogłosił budżet na nagrody dla najlepszych triathlonistów sierpniowych zawodów testowych, poprzedzających igrzyska olimpijskie Paryż 2024. O jakie sumy będą rywalizować sportowcy?

ZOBACZ TEŻ: Rywalizacja w sercu Paryża. Poznaliśmy trasy wyścigów olimpijskich

W dniach 17-20 sierpnia w Paryżu odbędą się zawody testowe przed igrzyskami olimpijskimi zaplanowanymi na kolejny rok. Zawody testowe mają na celu przede wszystkim sprawdzanie jakości trasy. Działania obejmują m.in. instalację i demontaż pontonu startowego, test trasy rowerowej i biegowej, a także zarządzanie ruchem samochodów i kibiców wokół trasy.

World Triathlon z większym budżetem

120 000$ – taką kwotę World Triathlon postanowił przekazać jako nagrody finansowe dla najlepszych triathlonistów, biorących udział w zawodach testowych przed IO Paryż 2024. 

Szczegółowy podział nagród pieniężnych World Triathlon ogłosi „w nadchodzących tygodniach”, jednak już teraz wiadomo, że dla kategorii kobiet i mężczyzn pula finansowa to po 30 000$ na kategorię. Kolejne 60 000$ przeznaczone zostało dla paratriathlonistów, którzy rywalizować będą 19 sierpnia w ramach World Triathlon Para Cup.

Alokacja środków na nagrody dla wszystkich sportowców startujących w Paryżu będzie pochodzić z funduszu rezerwowego World Triathlon, co jest wyjątkiem, biorąc pod uwagę interes sportowców jako kluczowy punkt napędowy organizacji – możemy przeczytać na stronie organizacji. 

World Triathlon poinformował również, że w roku 2023 organizacja przeznaczyła na nagrody 3.6 mln dolarów, podczas gdy w roku 2022 było to 2.96 mln. Jak zapewnia World Triathlon, wzrost wydatków spowodowany jest m.in. chęcią nagradzania sportowców, którzy zajęli dalsze miejsca w rywalizacji. 

Źródło: World Triathlon

Nagrody pieniężne dla paratriathlonistów

Zatwierdzony budżet jest również wyjątkiem w kwestii paratriathlonistów, ponieważ „po raz pierwszy w historii wydarzenie paratriathlonowe będzie miało nagrody pieniężne, co pokazuje włączenie paratriathlonu do naszej [World Triathlon] rodziny”.

World Triathlon z dumą świętuje to doniosłe wydarzenie, oferując równe nagrody pieniężne sportowcom ścigającym się w zawodach testowych w Paryżu. Jest to również obietnica, że World Triathlon jako organizacja jest zaangażowana w dyskusję, podnoszenie świadomości i tworzenie sposobów na profesjonalizację paratriathlonu w naszym sporcie […] World Triathlon angażuje się we wspólną pracę nad budowaniem przyszłości, w której World Triathlon Para Series może zaoferować nagrody pieniężne światowej klasy sportowcom rywalizującym w serii – czytamy na stronie World Triathlon.

Jak podkreśla prezes World triathlon Marisol Casado, wzrost nagród pieniężnych podczas wydarzeń World Triathlon 2023, a zwłaszcza „wysiłek, jaki został podjęty, aby przeznaczyć fundusze na wydarzenie testowe w Paryżu”, po raz kolejny pokazuje zaangażowanie w zrównoważony rozwój triathlonu. Chociaż nagrody finansowe nie mogą zastąpić sportowcom radości ze zdobycia medalu olimpijskiego lub paraolimpijskiego, to finansowanie ma wpłynąć na „ możliwości rywalizacji w większej liczbie startów, aby pomóc osiągnąć cele olimpijskie i paraolimpijskie [sportowców]”

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze