Zimowe Mistrzostwa Świata w triathlonie 2023 blisko Polski

World Triathlon podzielił się oficjalną informacją, kiedy i gdzie odbędą się  Zimowe Mistrzostwa Świata w triathlonie w przyszłym roku. Okazuje się, że dla nas będzie to niedługa podróż na Skandynawię.

W dniach 23-26 marca w Skeikampen w Norwegii zaplanowano przyszłoroczną edycję Zimowych Mistrzostw Świata w triathlonie. Zlokalizowany w górach alpejski ośrodek narciarski będzie miejscem, do którego wczesną wiosną zjedzie się światowa elita kobiet i mężczyzn, młodzieżowców (U23), juniorów, amatorów oraz paratriathlonistów.

Odpowiednie miejsce dla zimowego festiwalu

Zlokalizowany niecałą godzinę drogi od słynnego Lillehammer, w którym znajdują się skocznie narciarskie, Skeikampen jest miejscem stworzonym do organizacji imprezy. Wszystko to dzięki odpowiedniej sportowej infrastrukturze oraz samego obszaru, który jest silnie uzależniony od rekreacji.

To obecnie jeden z największych ośrodków narciarskich w Norwegii, który oferuje m.in. trasy zjazdowe, wyciągi narciarskie. W okolicy znaleźć można również… pole golfowe. Arena narciarska Skeikampen znajduje się na wysokości około 1,7 km n.p.m. Sieć szlaków liczy sobie 11 km i poprzeplatana jest różnorodnymi skrótami, które tworzą niezliczone możliwości do poprowadzenia tras idealnych na zimowy triathlon.

Jestem bardzo podekscytowana powrotem do Norwegii po tak wielu latach oraz tym, że możemy zorganizować Zimowe Mistrzostwa Świata w triathlonie w kraju z tak wspaniałą tradycją sportów zimowych. Podczas ubiegłych trzech lat byliśmy świadkami pełnego wsparcia ze strony Norweskiej Federacji w Triathlonie w zimowym triathlonie. Wielu norweskich zawodników świeciło na szczycie podium tego sportu i wspaniałe jest to, że to wsparcie wchodzi teraz na kolejny poziom – organizację naszego wydarzenia najwyższej rangi. – Marisol Casado, prezydent World Triathlon, członek MKOI.

25. edycja Zimowych Mistrzostw Świata

Przyszłoroczne wydarzenie, które odbędzie się w Skeikampen będzie miało historyczne znaczenie. Wyznaczy w kronice World Triathlon ćwierćwiecze organizacji mistrzostw świata w zimowej odmianie triathlonu. Harmonogram rywalizacji będzie bardzo podobnych do tych, które obowiązywały w ubiegłych latach.

Zawodnicy zmierzą się z zimowym triathlonem, zimowym duathlonem oraz zimową sztafetą mieszaną w triathlonie (2×2). Elita, U23 i juniorzy pokonają 8 km biegu, 14 km MTB i 12 km na nartach biegowych. Dystans ten podzielony jednak zostanie na pół i sportowców czekać będzie 5 stref zmian. Oznacza to, że każdy etap wyścigu podzielono na dwie pętle (po połowie dystansu każda). Triathloniści rozpoczną więc od 4 km biegu, potem czeka ich 7 km MTB, a na koniec 6 km nart biegowych i… to samo po raz drugi, by tym razem wbiec już na metę.

Amatorzy oraz paratriathloniści zmierzą się z połową dystansu elity (w tym przypadku będą klasyczne dwie strefy zmian). Mieszane sztafety składające się z dwóch zawodników oraz dwóch zawodniczek ścigać się będą na trasie 1,1 km biegania, 2,2 km roweru oraz 2,2 km na nartach biegowych.

Zimowy duathlon zaś pojawi się podczas mistrzostw świata dopiero po raz drugi w historii. Podobnie, jak w przypadku zimowej wersji triathlonu elita, U23 i juniorzy będą musieli pokonać dwukrotnie trasę bieg/MTB/narty biegowe, która sumarycznie da dystans sprinterski.

Region Lillehammer wielokrotnie pokazał wsparcie dla wszystkich dyscyplin sportów zimowych. Jestem przekonana, że nasi zawodnicy, przyjaciele i rodziny spędzą doskonały czas w Skeikampen, a nasi kibice odkryją nasz sport na nowo. – Marisol Casado.

Zawodnicy na trasie Zimowych Mistrzostw Świata w triathlonie w Andorze
Zawodnik na trasie Zimowych Mistrzostw Świata w triathlonie, źródło: Andorra Winter Triathlon

Trzeci raz w Norwegii

Zimowe Mistrzostwa Świata w triathlonie zawitają do Norwegii po raz trzeci. Wcześniej organizowane były one w Sjusjoen (również blisko Lillehamer) w 2006 roku oraz w Eidsvoll (niedaleko Oslo) cztery lata później (2010 rok).

Poprzednie edycje, podczas których wyłaniano najlepszych na świecie zawodników w zimowym triathlonie, rozgrywane były m.in. w Andorze w Julià de Lòria (2021, 2022 rok), Włoszech w Asiago (2019, 2020 rok), Rumunii w Cheile Gradistei (2018 rok), czy w Austrii w Villach (2017 rok).

Jeśli Skeikampen w przyszłym roku sprawdzi się jako gospodarz, analizując lokalizację mistrzostwa kilka lat wstecz, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że również w roku 2024 triathloniści stawią się w tym samym miejscu, by walczyć o medale w zimowej odmianie triathlonu i duathlon.

ZOBACZ TEŻ: Kat Matthews z Sub8: „Zwycięstwo wcale nie musi dobrze wyglądać”

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

15,501FaniLubię
978ObserwującyObserwuj
284SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

Brak wydarzeń

Najpopularniejsze

X
X