Zmiany w 10x IM. Adrian Kostera komentuje

Jeżeli nastawialiście się na emocje związane z kolejnymi próbami bicia rekordów na dystansie 10x IM to nie mamy optymistycznych informacji. Organizacja IUTA nie planuje na razie imprezy, gdzie powalczyć będzie można o rekordowy czas. Skąd taka decyzja? Mamy komentarz Adriana Kostery.

ZOBACZ TEŻ: Kenneth Vanthuyne mistrzem i rekordzistą świata 10x Ironman!

Zeszłoroczne Swiss Ultra było na razie ostatnią okazją na próbę walki z rekordem świata na dystansie 10x IM. Od tego roku w życie wchodzą nowe zasady IUTA dotyczące imprez rangi World Cup – żadna nie jest planowana na dystansie 10-krotnego Ironmana.

Adrian Kostera zwrócił na to uwagę w jednym ze swoich wpisów w mediach społecznościowych. Ultratriathlonista zaznaczył, że IUTA podzieliła kalendarz na imprezy w dwóch kategoriach – World Cup oraz Grand Prix. Tylko w tych pierwszych ustanowić będzie można rekord świata, ale IUTA nie planuje ich na dystansie 10x IM. Będą to krótsze wyścigi: 2x IM, 3x IM oraz 5x IM. Marzenia o próbie bicia rekordu zawodnicy będą więc musieli odłożyć na przyszłe lata.

Sportowiec zwrócił uwagę, że za taką decyzją mogą stać kwestie organizacyjne. Podczas rywalizacji w Szwajcarii zauważył, że trasa nie jest do końca dobrze przygotowana i może w niektórych miejscach ją skracać. Niektórzy zawodnicy naginali zasady uczciwej rywalizacji.

Chodzi o unifikację zasad

Poprosiliśmy ultratriathlonistę o komentarz w sprawie decyzji IUTA. Zdaniem Kostery, chodzi tutaj o stworzenie jasnych, konkretnych i jednolitych zasad.

Od kilku lat następuje wiele działań mających na celu stworzenie z IUTA nie tylko grupki hobbystów związanych luźnymi zasadami, ale poważnego związku. Tak jak wspomniałem w moim poście, abstrahując od rzeczywistych powodów, jakimi kierowało się IUTA, uznaję  tę decyzję za pozytywną z tego powodu, że dostrzegałem podczas zawodów realną możliwość, całkiem nieskomplikowaną na to, aby skracając sobie trasę móc ustanowić rekord świata – powiedział.

Nie da się całkowicie przeciwdziałać oszustwom podczas takich zawodów. Możliwe są jednak już teraz zmiany organizacyjne, aby im zapobiegać.

Zdaję sobie sprawę, że całkowite wyeliminowanie potencjalnych prób oszustwa jest niemożliwe. Jak komuś będzie bardzo zależało to zawsze znajdzie jakiś sposób. Aczkolwiek uważam, że w kwestii prewencji takim zachowani powinno się zdziałać tak wiele, jak to tylko możliwe. Jak chociażby rozłożenie mat pomiarowych na dwóch skrajnych punktach trasy – powiedział.

W ramach zawodów rangi World Cup, zawodnicy powalczą między innymi na Florydzie i w Oregonie, a także w Colmar (Francja) oraz Bad Radkersburg (Austria). Wyścigi Grand Prix odbędą się między innymi w Rio De Janeiro oraz Guanajuato (Meksyk), gdzie dostępne będę dystanse 10x IM. Pełny harmonogram w tym miejscu.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,386ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze