Podczas niedawno odbytego Kongresu ITU w Madrycie dokonano wielu zmian w regulaminie rozgrywania zawodów multisportowych. Najważniejsze z nich to:
Zmniejszono liczbę zawodników na listach startowych Serii Mistrzostw Świata WTS z 65 do 60. Na Pucharach Świata jak i w Wielkim Finale zmniejszono także z 75 do 70. Oznacza to, że będzie trochę trudniej zakwalifikować się do tych startów.
Zabroniono używania jakichkolwiek urządzeń mobilnych zasłaniających uszy lub znajdujących się w uszach. Zapis ten eliminuje możliwość porozumiewania się trenerów z zawodnikami podczas wyścigów drogą radiową.
Dodano zapisy dotyczące procedury sprawdzania rowerów pod kątem technologicznego dopingu.
Zezwolono na używanie hamulców tarczowych w rowerach na zawodach w konwencji bez jazdy w grupie (dystans długi, cross triathlon, duathlon, cross duathlon, triathlon zimowy). Przepis został stworzony z myślą o nowych modelach rowerów do jazdy na czas, które posiadają hamulce tarczowe. W tym roku takie modele po raz pierwszy zostały zaprezentowane na Ironmanie na Hawajach.
Zabroniono używania strojów, które zasłaniają ręce. Jednak względu na ciężkie warunki pogodowe sędzia może zezwolić na ubranie długich rękawów.
Wprowadzono zakaz noszenia biżuterii podczas rywalizacji.
Ustalono nowe czasy kar za drafting
-
– na dystansie długim – 5 minut
-
– na dystansie olimpijskim – 2 minuty
-
– na dystansie sprinterskim i krótszym – 1 minuta
Kary za inne przewinienia
-
– na dystansie długim – 1 minuta
-
– na dystansie olimpijskim – 15 sekund
-
– na dystansie sprinterskim i krótszym – 10 sekund
Paratriathlon będzie podzielony na sześć grup, wcześniejszy podział obejmował pięć grup. Dodatkowo grupa PTHC (poprzednia PT1) będzie podzielona na dwie kategorie. Zmieniono także nazewnictwo kategorii. Nowy podział wygląda następująco.
PTHC – osoby na wózkach inwalidzkich. Zawodnicy na trasie rowerowej muszą używać rowerów z napędem ręcznym tzw. handbike i znajdować się w pozycji leżącej. Natomiast na trasie biegowej zawodnicy poruszają się na sportowych wózkach inwalidzkich.
Podklasa H1 – większa dysfunkcja
Podklasa H2 – mniejsza dysfunkcja
Od PTS2 do PTS5 zarówno na rowerze jak i na biegu zawodnicy z brakiem kończyn mogą używać dozwolonych protez lub innych urządzeń wspomagających.
PTS2 – poważna dysfunkcja.
Nowa grupa – PTS3 – znacząca dysfunkcja.
PTS4 – umiarkowana dysfunkcja.
PTS5 – mała dysfunkcja.
PTVI – całkowite lub częściowe zaburzenia widzenia (B1, B2, B3). Kategoria B1 obejmuje sportowców, którzy są zupełnie niewidomi, od całkowitego braku postrzegania światła do lekkiego postrzegania światła, lecz bez możliwości odróżnienia kształtu dłoni na jakiejkolwiek odległości lub w którymkolwiek kierunku. Sportowcy niedowidzący B2-B3 są to zawodnicy z ostrością wzroku poniżej 6/60 lub polem widzenia mniejszym niż 20 stopni. Przewodnik tej samej narodowości i płci jest obowiązkowy przez cały wyścig. Na rowerze przewodnik z zawodnikiem jadą w tandemie.
Zatwierdzono kalendarz startów w paratriathlonie na rok 2017. Zawody podzielono na dwie grupy startów. Trzy starty będą odbywały się wraz z Serią Mistrzostw Świata WTS, o nazwie własnej Seria Mistrzostw Świata Paratriathlonu (WPS). Zawody te oferują największą liczbę punktów, dzięki czemu mają zachęcić paratriathlonistów do udziału właśnie w tych zawodach. Dodatkowo przewidziano sześć startów w Pucharze Świata Paratriathlonu, które będą odbywały się w różnych miejscach na świecie. Na Pucharze Świata przewidzianych jest mniej punktów dla zawodników.
World Paratriathlon Series Gold Coast – Kwiecień 8-9
World Paratriathlon Series Yokohama – Maj 13-14
Paratriathlon World Cup Besancon – Czerwiec J 3-4
Paratriathlon World Cup Altafulla – Lipiec 1-2
Paratriathlon World Cup Iseo – Lipiec 8-9
Paratriathlon World Cup Magog – Lipiec 15-16
World Paratriathlon Series Edmonton – Lipiec 29-30
Paratriathlon World Cup Alanya – September 30 – Październik 1
Paratriathlon World Cup Sarasota – Październik 7-8