Zwift naruszył patenty Wahoo? Sprawa trafiła do sądu

Wahoo oskarża Zwift o naruszenie 3 patentów zastosowanych w najnowszym inteligentnym trenażerze. Zwift nie jest jednak jedyną firmą, którą Wahoo pozywa do sądu. Na kogo padły oskarżenia?

ZOBACZ TEŻ: Bezpieczna jaskinia czy treningi na dworze? Co wybrać?

W dokumentach prawnych wystosowanych przez firmę Wahoo można przeczytać m.in. że chodzi o piastę roweru. Wahoo oskarża Zwift o działanie na skróty i korzystanie z gotowych innowacyjnych rozwiązań, których badanie i wdrażanie miało być dla Wahoo czasochłonne i kosztowne.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że poprzez rodzinę Kickr i powiązane produkty, Wahoo stworzył rewolucję w branży rowerowej i nadal napędza popyt w globalnych sklepach rowerowych podczas zwykle spokojnego sezonu zimowego, wspierając sprzedawców na całym świecie najlepszymi w ekspozycjach klasowych i pożądanych produktach w całym ekosystemie Kick.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Wahoo (@wahoofitnessofficial)

Naruszone patenty

Według dokumentów z 3 października 2022 roku wypełnionych w Sądzie Okręgowym USA, Wahoo oskarża Zwift o naruszenie 3 patentów zastosowanych w ich najnowszym inteligentnym trenażerzePóki co nie ma dalszych wyjaśnień dotyczących szczegółów, jednak prawnie pozew dotyczy trzech nastepujących patentów Wahoo:

  • US 10 933 290 B2 – Trenażer rowerowy
  • US 11,090,542 B2 – System i metoda sterowania trenażerem rowerowym
  • US 10 046 222 B2 – System i metoda sterowania trenażerem rowerowym

Zwift nie jest jedyną firmą, którą pozwało Wahoo. Do sądu trafiła również sprawa firmy JetBlack Cycling Pty Ltd, partnera produkcyjnego Zwift Hub Smart Trainer.

„Takie działania zniechęcają do inwestowania”

Projektowanie i wytwarzanie produktów technologicznych jest złożone i kosztowne. Wiele firm zbudowało udane biznesy Smart Trainer bez chodzenia na skróty i bez naruszania patentów. Wahoo zachęca nowych uczestników do jazdy na rowerze stacjonarnym, aby wspierać innowacyjność i rozwój. Jednak zezwalanie na nielegalną sprzedaż tanich, podrabianych produktów na rynku zniechęca do inwestowania legalne firmy, co prowadzi do stagnacji innowacyjności i niższej jakości produktów.

Piasta jest identyczna, we wszystkich istotnych aspektach, z Kickr Core, jednym z innowacyjnych trenażerów rowerowych Wahoo. Kopiując Kickr Core, Zwift naruszył trzy patenty Wahoo. Sprzedając kopię chronionego patentem urządzenia Wahoo, Zwift wybrał skrót, który pozwala mu czerpać korzyści z innowacji Wahoo, ale bez inwestowania czasu i pieniędzy niezbędnych do tworzenia innowacji Wahoo.

Zwift ma czas odpowiedzieć na oskarżenia do 24 października 2022 roku. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,448ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze