6 lat od chwili, kiedy bracia Brownlee ponownie ustanowili historię

Zaledwie kilka sekund różnicy pomiędzy pierwszym a drugim miejscem podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio dzieliło braci Brownlee. Od tego momentu upłynęło dokładnie 6 lat.

Niedawno pisaliśmy o tym, że mija dekada od nowego rozdziału w triathlonie, który otworzyli pochodzący z Wielkiej Brytanii Jonny i Alistair Brownlee. Dzisiaj zaś nadeszła kolejna rocznica upamiętniająca jeszcze większy ich sukces, który stanowi jeden z najpiękniejszych triathlonowych momentów w historii.

Mowa o tym, kiedy obydwaj nie tylko stanęli na podium igrzysk, lecz także zajęli pierwsze dwa miejsca – co nigdy wcześniej nie zdarzyło się w tej dyscyplinie sportu.

Od początku po medale

Na słynnych piaskach plaży w Rio de Janeiro w Brazylii stanęło 6 lat temu 55 najlepszych triathlonistów z całego świata. Wszyscy zjawili tam się wyłącznie w jednym celu – stanąć na podium najważniejszego wyścigu w karierze każdego sportowca. Wśród nich ponownie pojawili się dwaj brytyjscy bracia, którzy po wyczynie sprzed 4 lat w Londynie byli w gronie głównych faworytów do medali.

Po 1500 m pływania tradycyjnie już z wody pierwszy wyszedł Richard Varga (Słowacja). Brownlee stracili do niego zaledwie 6 sekund i po szybkiej strefie zmian starali się nadgonić uciekającego Słowaka. Bardzo szybko grupa zjechała się i na jej czoło wysunęli się dwaj bracia.

Prowadząca 10-osobowa grupa mocno współpracowała, by wykręcić jak największą przewagę nad resztą swoich rywali. W połowie roweru udało im się już uciec na 75 sekund. Uwaga kibiców była skierowana głównie na braci, Henriego Schoemana (RPA) oraz Vincenta Luisa (Francja), którzy przez całe 40 km narzucali mocne tempo i oddawali rewelacyjne zmiany.

Po wyjściu z T2 na prowadzenie wybiegł Jonny Brownlee. Tuż za jego plecami trzymali się Alistair i Luis. Mniej więcej w połowie pierwszego okrążenia jednak Francuz odpadł od Brytyjczyków, którzy rozpędzali się z każdym przebiegniętym kilometrem.

Po nieco ponad połowie dystansu Alistair jeszcze przyspieszył, pozostawiając Jonnego w tyle. To właśnie on jako pierwszy wbiegł później na niebieski dywan prowadzący do olimpijskiej mety, wygrywając jedyny w swojej karierze złoty krążek na imprezie tej rangi. Jonny pojawił się kilka sekund za nim. Podium uzupełnił Henri Schoeman.

Bracia Brownlee na podium igrzysk w Rio
Bracia Brownlee na dwóch pierwszych stopniach podium Igrzysk Olimpijskich w Rio, źródło: Triathlon Scotland

TOP5 Igrzysk Olimpijskich w Rio

# Imię i nazwisko Kraj Rezultat
1 Alistair Brownlee Wielka Brytania 1:45:01
2 Jonny Brownlee Wielka Brytania 1:45:07
3 Henri Schoeman RPA 1:45:43
4 Richard Murray Holandia (wówczas RPA) 1:45:50
5 Joao Pereira Portugalia 1:45:52

Całą relację z Igrzysk Olimpijskich w Rio możecie obejrzeć na oficjalnym kanale Olympics na YouTube.

Co dzieje się z braćmi?

Po kilku latach zakończyła się dominacja słynnych Brytyjczyków. Poziom zawodników nieustannie się podnosi i wydaje się, że zarówno Alistair, jak i Jonny nie nadążają już za uciekającymi im przeciwnikami.

Aktualnie młodszy z nich (Jonny) wciąż próbuje ścigać się na trasach WTCS. Starszy zaś (Alistair) „przerzucił się” na dłuższe dystanse. W ten weekend będzie miał on ostatnią szansę na to, by zdobyć slota na tegoroczną edycję Mistrzostw Świata IRONMAN.

Niezależnie jednak od tego jednak, czy obydwaj Brownlee są na triathlonowym szczycie, czy też nie, byli oni jednymi z tych, którzy na nowo napisali historię w tej dyscyplinie.

ZOBACZ TEŻ: Czy uda się poprawić rekord byłego triathlonisty w godzinnej jeździe na czas?

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane