65 000 plastikowych butelek podczas jednych zawodów? Finał WT z certyfikatem zrównoważonego rozwoju 

Tylko podczas mistrzostw świata WTCS zużytych miało zostać 65 000 plastikowych butelek. Organizatorzy zastosowali jednak rozwiązania, które mają „stać się standardem”.

ZOBACZ TEŻ: WTCS Abu Dhabi – to dopiero początek odwołanych wyścigów? 

„Musimy być współodpowiedzialni”

Zmieniający się klimat oraz niszczący wpływ działalności człowieka staje się coraz częściej poruszanym tematem również w triathlonie. Seria odwołanych wyścigów z powodu ulewnych deszczów w 2024 roku stała się początkiem dyskusji dotyczącej wpływu triathlonu na środowisko. 

Dziennikarze TRI247 jasno wskazywali, że: „biorąc pod uwagę fakt, że zmiany klimatyczne są spowodowane głównie działalnością człowieka, triathloniści i triathlon jako sport mają do odegrania rolę w łagodzeniu tych ekstremalnych zjawisk pogodowych poprzez ograniczenie emisji”. 

Swoje zaangażowanie w ochronę środowiska podkreśla również World Triathlon.

Jak każda inna branża sportowa, do której należymy, musimy być współodpowiedzialni. Naszym obowiązkiem jest zminimalizowanie prawdopodobnych negatywnych skutków i wykorzystanie naszego niesamowitego potencjału, aby dotrzeć do mas i wprowadzić pozytywne zmiany, które mogą jeszcze coś zmienić – zaznacza organizacja. 

Jednym z działań mających prowadzić do pozytywnych zmian jest wprowadzony przez organizację system certyfikatów. 

Źródło: World Triathlon

Certyfikat World Triathlon 

System wprowadzony został w 2022 roku. Opiera się na ocenie organizowanych przez komitety krajowe imprez. Te, które swoimi działaniami udowodnią proekologiczną politykę, otrzymają specjalne wyróżnienie – brązowe, srebrne lub złote.

Kilka dni temu WT opublikowało tekst dotyczący przyznania certyfikatu dla kolejnej imprezy. 

Tym razem złoty, czyli najwyższy certyfikat World Triathlon Sustainability przyznany został finałowi serii WTCS, który odbędzie się w połowie października 2024 roku. 4-dniowa impreza zgromadzi amatorów, paratriathlonistów, juniorów oraz zawodników elity i U23 z całego świata. 

W ramach proekologicznych działań organizatorzy finału przygotowali dozowniki z wodą pitną, wykorzystując kubki wielokrotnego użytku. 

Dzięki temu udało się zaoszczędzić szacunkowo… 65 000 jednorazowych, plastikowych butelek (rocznie jedna osoba zużywa ok. 150-220). 

Źródło: iStock

Działać już teraz 

Podobne odznaczenie w 2024 roku otrzymały trzy inne wyścigi – WTCS Hamburg, WTCS Yokohama oraz WTPS Swansea. 

Jak mówi prezes World Triathlon Marisol Casado: „niezwykle satysfakcjonujące jest obserwowanie, jak dużą wagę przykłada się do zrównoważonego rozwoju podczas naszych największych imprez”.

Przyznała też, że ma nadzieję, że innowacyjne rozwiązania, które stosują komitety organizacyjne: „staną się standardem podczas naszych wydarzeń”, ponieważ: „te praktyki są najpierw wdrażane, a następnie udostępniane innym organizatorom”. 

Wprowadzone podczas finału WTCS rozwiązania pokazują, jak wiele można jeszcze zmienić. Pole do wprowadzania innowacji jest naprawdę szerokie. Jak zaznaczają dziennikarze TRI247: „World Triathlon, ale także organizacje takie jak PTO, IRONMAN, Challenge i supertri, biorąc pod uwagę ich status i zasoby, mają sposoby, w jakie mogą odegrać kluczową rolę w kształtowaniu wartości tego sportu, który chce stać się bardziej zrównoważony. Muszą jednak działać już teraz”. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,772ObserwującyObserwuj
19,200SubskrybującySubskrybuj

Polecane