Organizatorzy triathlonów ekstremalnych co sezon produkują niesamowite filmy ze swoich zawodów. Filmiki pokazują piękne widoki, emocje zawodników i supportu, a nawet czasami mają swoją fabułę. W tych ujęciach możemy zobaczyć to czego nie dostrzegamy w trakcie trwania zawodów. Są to zdecydowanie trudne, a zarazem pociągające triathlony. Wielu marzy, aby choć raz ukończyć te zawody. Jeśli się tego dokona, to wspomnienia pozostają do końca życia.
Zaczniemy od zawodów odbywających się w naszym kraju. Następnie przejdziemy tuż za Polską granicę do Czech. Dalej natomiast skupimy się na cyklu XTRI World Tour. W skład serii wchodzą dobrze znany Norseman, Swissman i Celtman. Zakończymy podróż po ekstremalnych triathlonach czymś zupełnie innym.
Karkonoszman
Ekstremalny triathlon z najdłuższą tradycją w Polsce, na dystansie połowy Ironman, czyli 1,9-90-21,1. Możecie liczyć na 1800 m przewyższenia na części kolarskiej, z kolei na biegu 1300 m. Pływanie w Jeziorze Leśnieńskim pod zamkiem Czocha nadaje wspaniałego klimatu całej imprezie. Meta znajduje się na szczycie Śnieżki.
Tegoroczne wyniki: http://f-time.pl/wyniki/2017/IV_Karkonoszman/IV_Karkonoszman_wyniki.pdf
Triminator
Triminator to triathlon górski w Górach Stołowych, którego start i meta znajdują się nad zalewem w Radkowie. „Dzień sądu” to nazwa najdłuższego dystansu czyli ½ IM. Zawody zaczynają się od pływania 1,9 km w Zalewie Radkowskim. Trasa rowerowa o dystansie 90 km wytyczona została “szosą stu zakrętów”, na każdej z 4 pętli zawodnicy będą mieli podjazd o długości około 8 km i średnim nachyleniu 4%. Bieg to trail. Do pokonania będą 24 kilometry górskich szlaków i ścieżek.
Tegoroczne wyniki: https://startlist.pl/zawody/258/wyniki/2017-garmin-triminator-radkow-2017-dzien-sadu-dystans-1-2-ironman
Diablak Extreme Triathlon
To ekstremalny triathlon górski w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Zawody wchodzą w skład Beskid Extreme Triathlon Series. Na dystansie 3,8 km pływania w Jeziorze Żywieckim. 180 km na rowerze – dwie pętle ze wspinaczką na Kubalonkę i Przełęcz Salmopolską z przewyższeniem 3200 metrów. 44 km biegu górskiego na szczyt Babiej Góry 1725 m n.p.m. Razem 5600 metrów przewyższeń.
Tegoroczne wyniki: http://zapisy.mktime.pl/diablak-beskid-extreme-triathlon-2017-c571-1252_0.pl.html
Winterman Czech Xtreme Triathlon
Skąd taka nazwa? Ponieważ zawody odbywają się 15 października. Organizatorzy zapewniają, że trasa jest poprowadzona przez piękne czeskie krajobrazy niedostępnych lasów, głębokich dolin i klifów. Finisz jak to zwykle bywa na takich imprezach znajduje się na szczycie góry Jested (1012 m). Na zawodach trzeba się zmierzyć z dystansem 3,8 km pływania w rzece, 180 km jazdy rowerem z przewyższeniem 4000 m i maratonem z ostatnim podbiegiem długości 14 km.
Wyniki Polaków:
15. Bartłomiej Durmaj 12:50:17
39. Rafał Kranich 15:05:16
50. Grzegorz Janicki 17:28:47
Norseman
To już jest legenda wśród triathlonów ekstremalnych. Najbardziej znane i rozpoznawalne zawody przyciągają jak magnes triathlonistów z całego świata. Impreza rozgrywana jest na ekwiwalencie dystansu Ironman. Strat odbywa się ze skoku do wody z płynącego promu. Pierwsze 40 kilometrów roweru to podjazd do wysokości 1200 m n.p.m. Po strefie zmian T2 przez 25 km biegnie się po płaskim terenie, ale to nie koniec, ponieważ meta znajduje się na szczycie Gaustatoppen 1880 m n.p.m. W zawodach bierze udział tylko 305 śmiałków każdego roku. Pierwszych 160 zawodników wbiega na szczyt góry i dostaje najbardziej pożądaną czarną koszulkę Norseman. Pozostali biegną alternatywną trasą płaskowyżem i muszą zadowolić się tylko białą koszulką.
Wyniki Polaków:
Czarna koszulka
39. Jakub Rużyło 13:11:19
134. Maciej Lasyk 15:39:51
Biała koszulka
1 Henryk Strzałkowski 14:21:15
22. Bartłomiej Bielski 15:28:19
35. Błażej Bębeńca 16:38:58
Celtman
Zawody odbywają się w Szkocji. Klimat i krajobraz tworzą niepowtarzalną atmosferę. Zawodnicy mają do pokonania trochę dłuższy dystans niż przeciętny Ironman. Trasa obejmuje 3,8 km pływania w lodowatej wodzie Atlantyku z licznymi meduzami, które nie ułatwiają zadania, 202 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu w stromym terenie z dużą różnicą temperatur. Oczywiście można spodziewać się trudnych warunków pogodowych na trasie, lodowatej wody, wiatrów, deszczu i mgły. Zawodnicy podobnie jak w Norsemanie mogą zdobyć dwa kolory koszulek. Niebieska jest zarezerwowana dla tych, którzy dotrą do strefy T2 w ciągu 11 godzin. Biała dla tych, którym zajmie to dłużej.
Wyniki Polaków:
DNF Wojciech Chyłek
DNF Przemysław Kwaśniewski
Swissman
Kolejnym klasykiem jest Swissman Xtreme Triathlon. Pływanie odbywa się w jeziorze Maggiore na wysokości 196 m n.p.m. Niech was nie zmylą palmy na początku wyścigu. Swissman jest znany z wyjątkowo trudnej trasy kolarskiej ciągnącej się przez trzy przełęcze Gotthard, Furka i Grimsel. Furka znajduje się na wysokości 2436 m n.p.m. Natomiast do strefy T2 trzeba znowu zjechać w dół do 567 m n.p.m. Trasa biegowa to nieustanny podbieg do wioski Kleine Scheidegg, która jest położona na wysokości 2061 m n.p.m. Suma przewyższeń to około 5500 m.
Wyniki Polaków:
175. Arkadiusz Janiszewski 23:53:3131
Alaskaman Extreme Triathlon
Nowy triathlon na liście to dystans nieco dłuższy od pełnego ironmana. Obejmuje pływanie w wodzie o temperaturze 10-13 stopni, przewyższenie na rowerze to 1.570 m a na biegu 1.828 m.
Poniższe zawody już nie należą co cyklu XTRI World Tour, lecz film jest godny uwagi, chociażby ze względu na odmienną lokalizację tego triathlonu.
Israman
Zawody odbywają się w Ejlacie, najbardziej wysuniętym na południe mieście Izraela. Masz do wyboru połówkę Ironmana (1,9-90-21) lub pełny dystans (3,8-180-42). Pierwsza dyscyplina to pływanie w Morzu Czerwonym. Jazda na rowerze prowadzi przez pustynię Negew z wieloma przewyższeniami rzędu 3000 m. Na trasie dają znać o sobie silne wiatry. Z kolei trasa biegowa jest z górki. Niech to Ciebie nie zmyli, bo ciągły bieg w dół przez znaczną częś trasy potrafi dać w kość.
Kris, jeśli jest film z 2017 roku z Hardejsuki, to go opublikujemy. Niestety nie mogłem znaleźć takiego…
Oczywiście 🙂 piszemy artykuły o ultra triathlonach. Tutaj skupiliśmy się tylko na ekstremalnej odmianie.
W tym roku do listy nalezaloby dopisac Patagonman xTri
I brak info, filmu o naszym najtrudniejszym triathlonie, Hardasuka? Trochę dziwne
A słyszeliście o IUTA?
tam też działają polacy 🙂