Jaki jest najbardziej wymagający triathlon na świecie? Opinie są podzielone. Ale z pewnością Uberman rozgrywany w Dolinie Śmieci należy do jednych z najcięższych wyzwań triathlonowych na świecie. Chociaż wpisowe nic nie kosztuje, nie należy on do popularnych zawodów. Jak do tej pory ukończyły go tylko 2 osoby. W 2016 roku podczas pierwszej edycji 1 śmiałek – Włoch Giorgio Alessi w czasie 190 godzin 49 minut. W tym roku na starcie pojawił się też tylko 1 uczestnik Timmy Garrett pochodzący z Australii, pokonanie całej trasy zajęło jemu 214 godzin i 30 minut. Zawody odbywają się w USA, w stanie Kalifornia.
To co czyni te zawody wyjątkowo trudnym wyzwaniem to ultra długi dystans w trudnych warunkach. Uczestnik Ubermana musi być gotowy na przepłynięcie 34 km, przejechanie 644 km i bieg o długości 217 km. Rekord trasy wynosi niespełna 8 dób (prawie 191 godzin). Związek World Open Water Swimming Association w 2008 roku wpisał trasę pływacką pokrywającą się z Ubermanem na listę siedmiu najbardziej niebezpiecznych odcinków open-water na świecie. Wszystkich siedem maratonów pływackich pokonało tylko 6 osób. Trasa pływacka rozciągnięta jest pomiędzy wyspą Santa Catalina a Los Angeles. Warunkami i długością jest porównywalna do kanału La Manche oddzielającego Francję od Wielkiej Brytanii. Dodatkowym utrudnieniem jest pływanie po zmroku. Następny etap czyli rower to 6.100 metrów przewyższenia przed rozpoczęciem zjazdu do Badwater w Dolinie Śmierci. Miejsce to jest największą depresją w Ameryce Północnej z najniżej położonym punktem 86 m p.p.m. Jest to zarazem najbardziej suche miejsce Ameryki (wilgotność średnio wynosi 1%) i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie tempera przekracza 55 stopni w cieniu a grunt nagrzewa się do 100 stopni Celsjusza. Bieg prowadzi trasą najtrudniejszego pieszego ultramaratonu na ziemi Badwater Ultramarathon. 217 kilometrów biegu to prawie 4.000 metrów przewyższenia aż do podnóża góry Mount Whitney na wysokości 2.552 m n.p.m.
Na trasie nie spotkasz kibiców. Nie ma loterii podczas zapisów ani nagród. Udział w zawodach jest darmowy. Grupę wpierającą trzeba zorganizować sobie samemu. Tegoroczny uczestnik Timmy Garrett ma na swoim koncie już wiele ultramaratonów, do których dopisał Ubermana. Między innymi ukończył triathlon z Arch2Arc z Londynu do Paryża z pływaniem przez Kanał La Manche. Aktualnie przygotowuje się do samodzielnego zdobycia bieguna północnego bez żadnego wsparcia.