Lionel Sanders sensacją Ironman 70.3

Lionel Sanders aktualnie plasuje się na 1 miejscu w rankingu najlepiej zarabiających triathlonistów. W tym roku z samych nagród pieniężnych Lionel zarobił 70,000 dolarów (280 tys. zł). Przed nim jeszcze kilka ważnych zawodów takich jak Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 w Australii czy MŚ Ironman Kona na Hawajach. 

 

Lionel zdominował dystans połowy Ironmana.  Od ubiegłego roku zaczął robić to samo co Gwen Jorgensen na dystansie olimpijskim, czyli wygrywa każde zawody, w których bierze udział. Ma już na swoim koncie 9 konsekwentnych zwycięstw i to jest nowy rekord. Pokonał w ten sposób Michaela Raelerta, który zdołał wygrać 8 razy z rzędu na dystansie IM 70.3, w latach 2009-2011. Poniżej ostatnie wyniki Lionela:

Rok 2015

1.       Ironman 70.3 Galveston – 1 msc. czas 3:45

2.       Ironman 70.3 Mt. Tremblant – 1 msc. czas 3:45

3.       Ironman 70.3 Muskoka – 1 msc. czas 4:02 (dłuższa trasa rowerowa 94 km)

4.       Ironman 70.3 Racine – 1 msc. czas 3:49

 

Rok 2016

5.       Ironman 70.3 Panama – 1 msc. czas 3:58

6.       Ironman 70.3 Oceanside – 1 msc. czas 3:51

7.       Ironman 70.3 Texas – 1 msc. czas 3:40

8.       Ironman 70.3 St. George – 1 msc. czas 3:48

9.       Ironman 70.3 Mt. Tremblant – 1 msc. czas 3:37

 

W miniony weekend Lionel wziął udział w ostatnim wyścigu przed Mistrzostwami Świata. Był to Ironman 70.3 Racine (USA). W związu z trudnymi warunkami atmosferycznymi odwołano pływanie i skrócono prawie o połowę trasę kolarską. Cały start był opóźniony o 3 godziny. Tego dnia Lionel przerwał passę zwycięstw i ukończył zawody na drugim miejscu ze stratą 45 sekund do pierwszego zawodnika. Na dystansie 50 km uzyskał średnią prędkość 48 km/h! W statystykach pozostanie to IM 70.3 z nazwy, lecz dystans faktycznie był krótszy.

 

Najciekawszy jest fakt, że Lionel jeszcze sześć lat temu nie potrafił pływać i nie posiadał roweru! W trakcie zawodów po pływaniu ma stratę 3-4 minuty do czołówki, odrabia to najszybszym czasem na rowerze i na biegu. Ciężko porównać takich zawodników jak Jan Frodeno (34 lata) czy Javier Gomez (33 lata) do Lionela Sandersa (27 lat). Są to świetnie pływający triathloniści wywodzący się z dystansu olimpijskiego. Pracujący od lat z kadrą i posiadający ogromne doświadczenie. Lionel nigdy nie dorówna im w pływaniu. Jest analitycznym zawodnikiem. Popełnia dużo błędów, lecz uczy się na nich bardzo szybko i staję się coraz lepszy. Stosuje niekonwencjonalne metody wykonywania treningów, które w jego przypadku sprawdzają się.

 

LionelSandersSensacjaIronman1

2016 Texas 70.3 fot. Zo Mendoza (Shooting Without Limits Photography)

 

W ubiegłym roku nie poszło mu zbyt dobrze na Hawajach, uplasował się poza pierwszą dziesiątką. Należy jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie – jego wiek i debiutancki występ. Nikt w tak młodym wieku nie radził sobie dobrze na Hawajach. Jego konkurencja oscyluje zdecydowanie powyżej 30-roku życia.

 

Niewątpliwie jest niezwykle utalentowanym sportowcem. Składa się na to kilka czynników takich jak genetyka pozwalająca na zaadoptowanie katorżniczych treningów, najwyższa motywacja, charakter zwycięzcy oraz ciężka praca. Brakuje jeszcze jemu tytułu mistrza świata aby przypieczętować swoją wybitną formę. Lionel, w ramach większej motywacji do zwycięstwa, ustawił sobie tapetę na pulpicie komputera ze zdjęciem, gdzie biegnie ramię w ramię z Janem Frodeno. Dzięki  temu, jadąc na trenażerze, nie zapomina kto jest jego największym rywalem w tym roku. Będziemy obserwowali jego dalsze poczynania w drodze do mistrzostw, które w tym roku będą bardzo ciekawe i zapowiada się walka o złoto do samego końca

Powiązane Artykuły

7 KOMENTARZE

  1. To jest bardzo ciekawa postac, po przejsciach: depresji, problemach z alkoholem itd. Poza tym umysl analityczny, jak pisales. Wystarczy przeczytac jego post na temat nawadniania, gruntownie wyliczone ile i jak pic podczas zawodow…

  2. Piotr Papierz zgadza się 🙂 po wyścigu stwierdził, że ten plecak stwarzał jemu zbyt duże opory powietrza. W skutek czego był wolniejszy 🙂

  3. W ostatnim wyscigu IM 70.3 Racine (Wisconsin, USA) , pewna wygrana „odebraly” Sandersowi problemy zoladkowe (miewa z tym problem) .
    Dwa kilometry przed meta , wyprzedzil go Matt Chrabot .
    @Janusz
    https://lsanderstri.com/

  4. Janusz latem dodatkowo wystawia trenażer za domem, na pełne słońce. Niedaleko domu ma dostęp do betonowego toru, którego kiedyś używała fabryka samochodów do testowania swoich aut. Tam też jeździ na rowerze i biega.

  5. „9 konsekwentnych zwycięstw” – consecutive oznacza „z rzędu”, nie „konsekwentnych” – taka drobna uwaga językowa 😉

  6. Dobre! Szkoda, ze nie rozwinąłeś tematu jego treningów. Z tego co pamiętam z jego wywiadu na Endurance Planet, Sanders jedyne wyjeżdżenia na zewnątrz jakie robi to zawody (wszystko inne pod dachem) i bardzo dużą część biegów również robi na bieżni. Jak chomik!:)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,772ObserwującyObserwuj
19,400SubskrybującySubskrybuj

Polecane