Wielki Finał WTS w Cozumel 2016 przechodzi do historii jako niesamowity wyścig z dramatycznym finiszem. Czegoś takiego jeszcze nie było. Jonathan Brownlee (GBR) w końcówce biegu miał na tyle dużą przewagę, że można było już być pewnym jego zwycięstwa. Nieoczekiwanie na 400 metrów przed metą Jonathan zaczął tracić kontrolę nad własnym ciałem. Nie mógł już wykonać samodzielnie kroku i zaczął tracić równowagę. Widząc to co się dzieje jego starszy brat Alistair złapał go, wziął pod ramię i ciągnął do samej mety. Tuż przed samą linią mety pchnął Jonathana, aby ten wpadł na metę na drugiej pozycji, a sam przeszedł jako trzeci. Jonathan bezwładnie upadł i już nie podniósł się samodzielnie. Ekipa ratowników szybko udzieliła jemu pomocy. W tym czasie Henri Schoeman (RSA), brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio zdołał wyprzedzić wspierających się braci i wygrał finałowy wyścig, zgarniając 120.000 zł.
Jonathan aby zwyciężyć w całym cyklu w 2016 roku musiał być pierwszy. Tak się nie stało, a Mario Mola (ESP) przekroczył metę na 5 pozycji, wystarczyło to aby Mario pozostał liderem rankingu i zdobył tytuł Mistrza Świata z przewagą zaledwie 4 punktów nad Jonathanem Brownlee. Mario Mola, Mistrz Świata 2016 w triathlonie olimpijskim zabiera do domu czek o wartości ponad 300.000 zł. Jonathan po wyścigu został zabrany do szpitala na obserwację. Napisał na Twitterze, że już wszystko z nim w porządku i doszedł do siebie.
W ostatnim dniu Mistrzostw Świata w Cozumel odbył się wyścig Elity mężczyzn na dystansie olimpijskim. Były to zarazem ostatnie zawody w tym roku. Maro Mola zdobył siódmy tytuł mistrzowski dla Hiszpanii. Wcześniej tego dokonali Ivan Rana i aż pięć razy Javier Gomez. Od 2012 roku Hiszpanie nie oddają tego tytułu do innych rąk.
Przed zawodami mogliśmy sobie postawić pytanie czy Alistair Brownlee przyjechał pomóc bratu wygrać tytuł mistrzowski, czy sam chciał wygrać Wielki Finał? Przebieg zawodów od początku układał się pod braci. Wyszli z gorącej wody o temperaturze 29 stopni na drugiej i trzeciej pozycji. Na rowerze od razu uformowała się mała ośmioosobowa grupa, która powiększała swoją przewagę z każdym kilometrem. Do tej grupy nie załapali się ani Mario Mola, ani Richard Murray (RSA). W strefie zmian T2 grupa uciekająca wypracowała ponad 1:30 przewagi nad dużym peletonem. Na biegu Jonathan Brownlee narzucił od samego początku wysokie tempo, jedynie był w stanie to utrzymać Henri Schoeman oraz starszy z braci Alistair. Henri Schoeman jest triathlonistą małej budowy ciała i łatwiej jemu było znieść upał w porównaniu do zawodników o dużej masie ciała.
Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak wyglądał dramatyczny finisz.
Wyniki mężczyzn:
1. Henri Schoeman RSA 1:46:50
2. Jonathan Brownlee GBR 1:47:08
3. Alistair Brownlee GBR 1:47:08
4. Richard Murray RSA 1:47:35
5. Mario Mola ESP 1:47:36
6. Ryan Bailie AUS 1:47:40
7. Crisanto Grajales MEX 1:47:46
8. Jelle Geens BEL 1:47:52
9. Fernando Alarza ESP 1:47:53
10. Adam Bowden GBR 1:47:55
Końcowy ranking WTS:
1. Mario Mola ESP 4819
2. Jonathan Brownlee GBR 4815
3. Fernando Alarza ESP 4087
4. Henri Schoeman RSA 3160
5. Richard Murray RSA 2975
6. Ryan Bailie AUS 2893
7. Crisanto Grajales MEX 2822
8. Pierre Le Corre FRA 2810
9. Adam Bowden GBR 2700
10. Alistair Brownlee GBR 2679
W mediach to moze dobrze wyglada ale dla rywalizujących z nimi zawodników juz nie. Bo pozwalając na pomoc jednemu zawodnikowi innemu możemy ustawić rywalizacje, dwóch Hiszpanów pcha Mole na pierwszych dwóch kilometrach zeby zachował sile na kolejny odcinek ? Moze to i bzdura ale możliwe. Alister juz raz w tym sezonie ledwo dobiegł do mety w Gold Coast tu gdyby nie brat to by nie ukończył i stracił punkty i kasę. Rywalizacje została wypaczona szczescie ze Mola wygrał całość bo byłby niezły niesmak.
W mediach to moze dobrze wyglada ale dla rywalizujących z nimi zawodników juz nie. Bo pozwalając na pomoc jednemu zawodnikowi innemu możemy ustawić rywalizacje, dwóch Hiszpanów pcha Mole na pierwszych dwóch kilometrach zeby zachował sile na kolejny odcinek ? Moze to i bzdura ale możliwe. Alister juz raz w tym sezonie ledwo dobiegł do mety w Gold Coast tu gdyby nie brat to by nie ukończył i stracił punkty i kasę. Rywalizacje została wypaczona szczescie ze Mola wygrał całość bo byłby niezły niesmak.
@brownlee -nawet na para-olimpiadzie nie dam rady…
@Marek Strześniewski – zdobądź medal olimpijski, a pomoc będą Ci oferować non stop… 🙂
Ja tak się słaniam na każdym etapie pływackim. Wszyscy mnie mijaj, nikt nigdy nie zaoferował pomocy…
Wg mnie Schoeman powinien pomóc i wziąć Jonathan za drugie ramię. Ja bym się nie mógł cieszyć z wygranej w ten sposób. Mimo wszystko młodszy Brownlee wypracował ogromną przewagę.
@Zawodnik – Twoja wypowiedź tylko potwierdziła mój pogląd no i teraz też wiem, że triathlon to również sport dla ludzi nie umiejących dobrze czytać, szkoda bo czasami na AT coś ciekawego można 😉
Tak.Mógł poczekać na Jonathana i dac mu wbiedz na pierwszym miejscu,pewnie to wielu by ucieszylo (brednie).Nie dziwię się radości Henriego,to jego pierwsze zwycięstwo i brawa dla niego,to jest Triathlon nie wyścig pokoju,czy po bułki do sklepu.
Już pisałem o tym na FB, myślałem że tri jest dla osób dojrzałych, ale sposób skandowania zwycięstwa przez Henri Schoeman pokazuje, że również dla gó…niarzy. Nikt mu nie kazał się zachowywać heroicznie i dawać się wyprzedzić, ale trochę pokory, podejście do braci by nie zaszkodziło. Mam tylko nadzieję, że jak ogląda teraz jak to wyglądało to mu po prostu głupio.
DeVito zawodnik może otrzymać pomoc od innego zawodnika rywalizującego z nim jednocześnie na tej samej trasie. Tak jest w regulaminie ITU i sędziowie to potwierdzili.
Czy pomoc ze strony Brata, udzielona podczas trwania zawodów, nie powinna być traktowana przez sędziów, jako pomoc z zewnątrz…, która jest niedozwolona?
Wszystko co kocham w sporcie. Respect !