Rekord trasy 10x IM, Jerzyk pokonuje kontuzję, czyli przegląd wydarzeń tygodnia-podsumowanie #8

Rywalizacja na trasach ultra rządzi się swoimi prawami. Zawodnicy mają czas na zjedzenie jajecznicy ze świeżą bagietką, spacer w klapkach, tort urodzinowy.. To tylko pozorny spokój, za którym kryje się walka, strategia, emocje, jakie śledziliśmy podczas dziesięciokrotnego IM. W mijającym tygodniu widzieliśmy także jak Agnieszka Jerzyk po raz kolejny zatriumfowała na triathlonowej trasie i w walce z kontuzją, kibicowaliśmy zawodnikom na polskich i międzynarodowych arenach. Sprawdź najciekawsze wydarzenia mijającego tygodnia!

Swiss Ultra w Buchs, MŚ 10x Ironman – rywalizacja została rozstrzygnięta

Belg Kenneth Vanthuyne został zwycięzcą mistrzostw świata na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana. Całość pokonał w rekordowym czasie 182:43:43, a tym samym poprawił wynik Richarda Junga. Poprzedni rekord wynosił 190:17:16 i ustanowiony został 4 lata temu również w Buchs.

Na tym morderczym dystansie, polski triathlonista Adrian Kostera zajął trzecie miejsce! Finiszował z czasem 189 godzin, 55 minut i 20 sekund. Tyle zajęło mu pokonanie 38 km podczas rywalizacji w pływaniu, 1800 kilometrów na rowerze, a także 422 kilometrów biegu.

Drugim Polakiem, który ukończył dystans dziesięciokrotnego Ironmana jest Tomasz Lus. Linię mety przekroczył po 290 godzinach 52 minutach i 2 sekundach wycieńczających zmagań. Zajął 11. miejsce pośród 19 startujących zawodników. Warto podkreślić, że triathlonista za cel postawił sobie pokonanie tego ekstremalnego dystansu, a ciężar walki pomagał mu dźwigać niezawodny i niezastąpiony tato, w roli jego supportu.

Puchar Świata w Bergen, Norwegia

Bergen jest rodzinnym miastem Kristiana Blummenfelta i Gustava Idena czyli zawodników zajmujących 1. i 2. miejsce w rankingu PTO. Obaj Norwegowie skorzystali z tej wyjątkowej szansy zaprezentowania się swoim kibicom na emocjonującym dystansie sprinterskim. Faworyci sprawili jednak sporą niespodziankę ponieważ.. żaden z nich nie wygrał! Najlepszy był Francus Dorian Coninx. Natomiast Kristian Blummenfelt zajął drugie miejsce, Gustav Iden był dopiero czternasty. Warto również zwrócić uwagę na szesnaste miejsce powracającego do ścigania po wypadku Jonathana Brownlee.

W PŚ w norweskim Bergen wystartowały dwie nasze reprezentantki. Paulina Klimas zajęła 11. miejsce, a Marta Łagownik przekroczyła linię mety na 53. pozycji.

Agnieszka Jerzyk wygrała Samsung River Triathlon Uniejów

Agnieszka Jerzyk w pięknym stylu wróciła do ścigania po przerwie spowodowanej poważną kontuzją (złamanie kości obojczyka). W pierwszych dniach lipca zawodniczka uległa bowiem wypadkowi na części kolarskiej zawodów Samsung River Triathlon w Koninie. Po niespełna dwóch miesiącach pełnej determinacji walki z kontuzją, znów stanęła na linii startu. Sprawiła kibicom miłą niespodziankę, gdyż pojawiła się na zawodach tego samego cyklu, którego przecież jest ambasadorką. Na krótkim dystansie w Uniejowie była najlepsza!

Rywalizację mężczyzn na dystansie 1/4 IM wygrał Łukasz Kalaszczyński, natomiast na sprincie najlepsi w Uniejowie byli Natalia Krawczyk i Maciej Bodnar.

Tatraman 2022

Ekstremalna „połówka”, rozgrywana na polsko-słowackich trasach prowadzących triathlonistów od startu na Jeziorze Nidzickim do mety na Kasprowym Wierchu, odbyła się w ostatnią, wakacyjną sobotę. Najszybciej tę górską rywalizację ukończył Mikołaj Podsiadło, natomiast najlepszą zawodniczką była Emilia Graban. Warto zauważyć, że na tej trudnej trasie Tatraman rywalizowało jedynie ponad 60 zawodników.

Garmin Iron Triathlon Nieporęt

W Nieporęcie, nad Zalewem Zegrzyńskim, odbyły się zawody Garmin Iron Triathlon 2022. W silnie obsadzonym wyścigu na dystansie 1/4 zwyciężył Tomasz Szala. Pomimo upalnych warunków podczas wyścigu, aż pięciu pierwszych zawodników złamało czas 2 godzin. Najlepszą kobietą na tym samym dystansie była Natalia Rypel.

Wystartował projekt Ultra Baltic Swim 2023

Bartłomiej Kubkowski ogłosił, że właśnie rozpoczął przygotowania do kolejnej próby pokonania Bałtyku. Z dystansem 170 kilometrów wpław przez nasze morze planuje zmierzyć się drugi raz w przyszłym roku. Zawodnik dodatkowo rozpala nasze emocje zapowiadając pobicie trzech pływackich rekordów jeszcze w trakcie przygotowań do głównego celu. Jakie to będą rekordy? Póki co, pozostaje to tajemnicą!