Będą surowe kary za drafting na mistrzostwach świata?

RaceRanger jest urządzeniem, które ma pomagać w walce z draftingiem. Już za ponad miesiąc zostanie użyty podczas mistrzostw świata na długim dystansie, które odbędą się na Ibizie.

System RaceRanger to kompleksowe rozwiązanie, które ma na celu zwalczanie draftingu. Sędziowie mogą dzięki niemu prowadzić nadzór i ewentualnie przyznawać kary. Zawodnicy otrzymują informację o tym, czy zbliżają się do strefy draftingu rywali lub w niej znajdują.

ZOBACZ TEŻ: RaceRanger – przełom w walce z draftingiem?

Dotychczas przetestowano go na czterech wyścigach w Nowej Zelandii oraz Australii. Teraz po raz pierwszy użyty zostanie w Europie. World Triathlon zaakceptował użycie urządzenia podczas mistrzostw świata na długim dystansie (3 km/116 km/30 km), które odbędą się 7 maja na Ibizie – na początek w wyścigu elity ze względu na ograniczenie wyprodukowanych jednostek, których jest około 100.

– System zostanie użyty podczas Multisportowych Mistrzostw Świata na Ibizie, aby wspomóc sędziów. Po testach w szeregu wyścigów system zostanie użyty w wyścigu elity o mistrzostwo świata na długim dystansie – czytamy w oświadczeniu.

Twórcy urządzenia byli również zadowoleni z pierwszych testów. Napotkano pewne problemy, które zostały rozwiązanie, a co ważniejsze, o działaniu RaceRangera wypowiedzieli się sami zawodnicy, którzy je przetestowali. Chwalił je między innymi Sebastian Kienle.

ZOBACZ TEŻ: Sebastian Kienle: „RaceRanger to doskonałe rozwiązanie”

Jak aktualnie działa RaceRanger?

Wstępne testy pozwoliły poprawić błędy, a także zmienić ustawienia urządzenia. Producent wyjaśnia, że zmodyfikowano strefy buforowe, oznaczenie poszczególnych kolorów, a także odległości, w których zmienia się kolor emitowanego przez urządzenie światła.

Teraz przy jeździe w odległości do 12 metrów zapala się czerwona lampka RaceRangera. Informuje o przebywaniu w strefie draftingu innego zawodnika. Przy odległości 12 do 14 metrów urządzenie świeci jasnoniebieskim światłem. Pomarańczowe światło oznacza strefę „pierwszego kontaktu”, czyli 14 do 17 metrów.

World Triathlon podkreśla, że RaceRanger może doskonale sprawdzić się jako pomoc sędziowska. Usuwa element subiektywności przyznawanych kar. World Triatlon chce zastosować go podczas MŚ w paratriathlonie we wrześniu.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,771ObserwującyObserwuj
19,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane