Najlepsi zawodnicy z całego świata, zacięta rywalizacja, widowiskowa trasa i organizacja na najwyższym poziomie. Rzeszów po raz kolejny zostanie gospodarzem Pucharu Europy. 10 czerwca 2023 roku stolica innowacji zmieni się w stolicę triathlonu.
ZOBACZ TEŻ: Jakie są największe wyzwania PZTri na 2023 rok?
Po udanym debiucie Rzeszowa jako organizatora Pucharu Europy Elity i Juniorów na dystansie sprint w 2022 roku, impreza ponownie wraca do największego miasta południowo-wschodniej Polski. Jednak tym razem w Rzeszowie po raz pierwszy zagości Puchar Europy Elity na dystansie olimpijskim. Czego możemy się spodziewać?
Walka o cenne punkty
Rzeszów będzie drugim przystankiem cyklu, zaraz po Olsztynie. Jak podkreślają organizatorzy: to rewelacyjna informacja zarówno dla miasta, jak i zawodników.
O randze wydarzenia świadczy przede wszystkim fakt, że rzeszowski Puchar Europy to najwyżej punktowana impreza do rankingu światowego wśród pucharów kontynentalnych w tym roku.
W zaciętej walce o cenne punkty zobaczymy blisko 140 profesjonalistów z całego świata.
Widowiskowa trasa zmagań
Trasa Pucharu Europy w Rzeszowie to z pewnością spore wyzwanie dla zawodników i świetne widowisko dla kibiców. Etap pływacki, wzorem poprzedniego roku, przeprowadzony zostanie w zbiorniku Żwirownia, który sprzyja szybkiemu i przede wszystkim bezpiecznemu pływaniu.
Część kolarska to wymagająca technicznie trasa z dużą ilością zakrętów i nawrotów. Kluczowe będą umiejętności techniczne, doświadczenie i siła zawodników, dzięki czemu będzie to wyjątkowo zacięta rywalizacja.
Odcinek biegowy odbędzie się w okolicy Żwirowni i miasteczka zawodów.
– Charakter trasy czyni ją bardzo widowiskową dla kibiców, co jest dużą wartością dodaną tej lokalizacji – mówią organizatorzy Pucharu Europy.
Organizacja kluczem sukcesu
Najbezpieczniejszy triathlon w Polsce? Z osiemdziesięcioma żołnierzami pilnującymi trasy rowerowej Puchar Europy w Rzeszowie z pewnością kandyduje do tego tytułu.
Oprócz tego nad bezpieczeństwem zawodników czuwać będą trzy pełne zespoły ratownictwa medycznego, dwunastu ratowników wodnych, ok. dwudziestu policjantów i dwudziestu pracowników ochrony.
O komfortowy przebieg zawodów oraz dobrze zorganizowana strefę kibica zadba osiemdziesięciu wolontariuszy i czterdzieści osób z obsługi technicznej.
Co oprócz wyścigu elity?
Oprócz rywalizacji profesjonalistów w Pucharze Europy, 10 czerwca na podbój Rzeszowa wyruszą zawodnicy Age-Group w ramach mistrzostw Polski na dystansie sprinterskim, a dzień później w ramach Triathlon Rzeszów do rywalizacji przystąpią młodzicy, juniorzy młodsi i juniorzy, którzy powalczą o punkty do Pucharu Polski na dystansie supersprinterskim.
W niedzielę 11 czerwca wystartują amatorzy rywalizujący na dystansie 1/4IM i 1/8IM. Zostały również zaplanowane zawody biegowe i aquathlonowe dla dzieci, które w tamtym roku cieszyły się dużą popularnością.
Szczegóły dotyczące startu tutaj: Triathlon Rzeszów.
* tekst powstawał we współpracy z Labosport