25 lat Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Nagrodzono najwybitniejszych sportowców 

W 2023 roku Polski Komitet Paralimpijski świętował swoje 25-lecie. Z tej okazji na specjalnej gali wyróżniono najwybitniejszych trenerów, zawodników i zawodniczki, którzy przyczynili się do rozwoju parasportów. Wśród nagrodzonych pojawiły się również osoby wspierające rozwój  polskiego paratriathlonu. 

ZOBACZ TEŻ: Złamany kręgosłup i treningi triathlonu? Marta Dzieciątkowska:  „We mnie zawsze była nadzieja”

Polski Komitet Paralimpijski powstał w 1998 roku. Za główne zadanie postanowił sobie nie tylko promowanie polskiego sportu na arenie międzynarodowej, lecz także propagowanie wartości takich jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość. Aby docenić tych, którzy swoją postawą na przestrzeni minionych 25 lat reprezentowali te idee na specjalnej jubileuszowej gali z okazji 25-lecia Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, która odbyła się 4 grudnia, wyróżniono najwybitniejszych trenerów, zawodników i zawodniczki.

Zaangażowani w rozwój paratriathlonu

Zarząd Polskiego Komitetu Paralimpijskiego uhonorował okolicznościowymi medalami dziesięcioro zawodniczek i zawodników. Na liście znaleźli się m.in. Joanna Mendak i Rafał Wilk. Mendak to najbardziej utytułowana polska parapływaczka ostatniego 25-lecia. Łącznie zdobyła 6 medali paraolimpijskich, a przez lata nazywana była światową królową dystansu 100 m stylem motylkowym. Wilk to z kolei specjalista od handbike’ów. W swojej dyscyplinie zdobył trzy medale olimpijskie i kilkukrotnie sięgał po tytuł mistrza świata. 

Oprócz startów w parapływaniu i handike’u Wilk i Mendak brali czynny udział w budowaniu świadomości dotyczącej paratriathlonu w Polsce m.in.  w 2015 roku wystartowali w jednej sztafecie podczas pierwszej polskiej edycji zawodów serii IRONMAN – Herbalife Ironman 70.3 Gdynia.

Główny powód to poszerzenie świadomości w społeczeństwie o sportowcach niepełnosprawnych. Pokazanie, że ten sport wcale nie jest gorszy, a to jakie wyniki osiągamy może zdziwić naprawdę niejednego sportowca pełnosprawnego – mówił w 2015 roku w wywiadzie dla Akademii Triathlonu Rafał Wilk. 

Źródło: Materiały prasowe PKPar

15 najwybitniejszych – kto jeszcze został wyróżniony?

Wśród pozostałych nagrodzonych znaleźli się Natalia Partyka (dziesięciokrotna medalistka paraolimpijska w tenisie stołowym), Dariusz Pender (najbardziej utytułowany polski szermierz na wózku w historii startów w igrzyskach paraolimpijskich), Alicja Jeromi (zdobywczyni 8 medali paralimpijskich w para lekkoatletyce), Katarzyna Gustos (jedna z najbardziej utytułowanych para pływaczek), Barbara Bieganowska-Zając (specjalistka w biegach średniodystansowych), Patryk Chojnowski (najbardziej utytułowany polski paratenisista stołowy), Katarzyna Rogowiec (najbardziej utytułowana zawodniczka sportów zimowych) oraz Maciej Lepiato (wielokrotny reprezentant Polski w paralekkoatletyce). 

Oprócz tego na gali wyróżniono pięciu trenerów 25-lecia. Nagrody otrzymali: Marek Gniewkowski (trener szermierki na wózkach), Edward Dec (trener pływania), Zbigniew Lewkowicz (trener główny paralekkoatletycznej kadry Polski), Jakub Pieniążek (współpracuje z czołowymi polskimi kolarzami oraz zawodowymi grupami kolarskimi) oraz Michał Dziubański (trener tenisa stołowego). 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane