Jak radzić sobie ze stresem? Tych objawów nie można lekceważyć

Dla większości osób stres jest nieodłączną częścią życia, ale niekontrolowany potrafi być bardzo groźny. Może prowadzić między innymi do problemów kardiologicznych. Jak go rozpoznać i czy można go zmierzyć?

ZOBACZ TEŻ: Jak wyznaczać cele? Wypracuj pozytywne nawyki!

Nie ma chyba osoby, która praktycznie codziennie nie przeżywałaby jakiejś stresowej sytuacji. Według badań z Raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego z 2022 roku ponad 60% Polaków doświadcza stresu przynajmniej raz w tygodniu lub częściej. Najczęstszą przyczyną są koszty życia, stres w pracy czy troska o zdrowie.

Zdarza się, że zapomniałeś zjeść i zrzucasz to na dzień pełen zajęć? Czujesz ostry ból pleców i myślisz, że to przez wczorajszy trening? Dane pokazują, że niekontrolowany stres może negatywnie wpływać na zdrowie i jest jednym z czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Nauka rozpoznawana i łagodzenia objawów stresu (również za pomocą WHOOP) może pomóc w poprawie jakości życia. Od czego zacząć?

Opaska WHOOP śledzi twój sen i pomaga w poprawie jego jakości. Dołącz poprzez Akademię Triathlonu, aby otrzymać opaskę WHOOP 4.0 i jeden miesiąc użytkowania ZA DARMO!

Objawy stresu. Czego nie można ignorować?

Według Psychology Today stres to odpowiedź naszego ciała na niebezpieczeństwo. Nagły wzrost hormonów „podpowiada” ciału, żeby walczyło lub uciekało. Nie ma nawet znaczenia, czy to „niebezpieczeństwo” jest prawdziwe, czy wyimaginowane. Ciało nie potrafi tego rozróżnić. Jak wyglądają cztery objawy stresu?

Pierwszą jest nagła zmiana w myśleniu lub zmiana nastroju. Nerwowość, wyczerpanie lub niespokojne zachowanie mogą świadczyć o stresie, szczególnie jeśli ktoś inaczej niż zwykle reaguje na ludzi i sytuacje. Zmiany nastroju, drażliwość lub uczucie smutku to niektóre z wielu reakcji ciała i umysłu na stres. Myśli obsesyjne i mgła mózgowa to inne powszechny objawy stresu, których nie można ignorować.

Trzeba także pamiętać, że stres daje nie tylko emocjonalne lub mentalne objawy. Ciało może również pokazać symptomy problemów. Osoby, które żyją aktywnie, są odpowiednio dostrojone do swojego ciała. Dlatego powinny zwracać uwagę na, to kiedy organizm daje im znak, że np. potrzebny jest odpoczynek. Te objawy określa się mianem somatycznych. Chodzi tutaj między innymi o bóle i zawroty głowy, problemy żołądkowe i dreszcze.

Objawy stresu można zaobserwować także w zmianie zachowania osób, które są zwykle bardzo towarzyskie. Kiedy nagle okazuje się, że taka osoba opuszcza kilka kolejnych spotkań ze znajomymi na rzecz zostania w domu, jest to jeden z kluczowych objawów stresu.

Bardzo częstymi symptomami stresu są również problemy z zasypianiem lub samym snem. Przyczyn może być wiele, ale zwykle problemem jest emocjonalny niepokój. Tutaj warto wprowadzić codzienną rutynę, która obejmuje odpoczynek i pracę z oddechem. W aplikacji WHOOP (Stress monitor) dostępne są między innymi specjalne sesje oddechowe, które pozwalają złagodzić objawy stresu dzięki poprawie nastroju, zmniejszeniu lęku i zmniejszeniu częstości oddechów.

Jak opanować stres?

Jedną z ważniejszych kwestii, która może pomóc przy radzeniu sobie ze stresem, jest ustalenie pewnego schematu działania (rutyny), który będzie pomocny w indywidualnym przypadku. Według amerykańskiej organizacji CDC sposobami na zmniejszenie stresu są między innymi: znalezienie czasu na odpoczynek, rozmowy ze znajomymi i przyjaciółmi, dbanie o ciało i spotkania towarzyskie.

WHOOP przeprowadziło ciekawe badanie, z którego wynika, że jego użytkownicy odkryli niewielki wzrost stresu od niedzieli do piątku i spadki w weekendy. Właśnie ta wiedza o poziomie stresu może sprawić, że można sobie z nim radzić jeszcze lepiej.

Istotne jest też, aby ograniczyć używki (np. alkohol) w stresujących sytuacjach. Ważne jest rozpoznanie, kiedy stres jest przytłaczający, aby radzić sobie z nim samemu. W takim przypadku warto poszukać profesjonalnej pomocy psychologa.

Źródło: Freepik.com – yanalya

Śledzenie stresu wraz z WHOOP

Informacja to siła, szczególnie jeśli chodzi o stan zdrowia. Śledzenie stresu i czynników, które go powodują, jest korzystne nie tylko w przypadku osób, które go doświadczają, ale także tych, które chcą podejmować najlepsze decyzje dla swojego zdrowia. Odczucie stresu można samodzielnie złagodzić na podstawie tego, jak ktoś się czuje. Można je mierzyć za pomocą biomarkerów (np. kortyzol), bo nie ma jednej, uniwersalnej definicji stresu. Każdy doświadcza go inaczej.

Stress Monitor w aplikacji WHOOP mierzy biomarkery związane z tętnem oraz zmiennością rytmu serca (HRV) jako wskaźniki fizjologicznej reakcji na stres. Następnie odczyt porównywany jest ze spersonalizowaną wartością z ostatnich 14 dni. WHOOP uwzględnia tutaj wszystkie działania, aby odróżnić np. ćwiczenia od czynników stresogennych. Efektem jest wskaźnik stresu od 0 (niski) do 3 (szczytowy).

Bardzo pomocny jest tutaj również dziennik WHOOP (Journal). Pozwala on rejestrować odczuwalny poziom stresu, a aplikacja analizuje następnie, jak zgłaszany stres wpływa na tętno spoczynkowe, regenerację i czas trwania każdej fazy snu.

WHOOP działa w modelu subskrypcyjnym, a więc nie kupujesz urządzenia. Opłacasz comiesięczny abonament i otrzymujesz opaskę (za darmo) oraz dostęp do wszystkich danych. Dołączając do WHOOP przez Akademię Triathlonu uzyskasz jeden darmowy miesiąc użytkowania WHOOP 4.0 (wraz z opaską).

ŹródłoWHOOP
Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,770ObserwującyObserwuj
19,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane