Puchar Europy w Olsztynie. Jak poradzili sobie Polacy? [WYNIKI]

Ponad dwustu zawodników z trzydziestu drużyn narodowych stanęło na starcie wyścigu pucharu Europy w kategorii Elita oraz Junior. Jak poradzili sobie reprezentanci Polski?

W sobotę 25 maja zawodnicy z całej Europy wystartowali w Olsztynie, rywalizując w ramach pucharu Europy kategorii Elita oraz Junior. Kto okazał się najlepszy? Jakie miejsca zajęli Polacy?

Kuba Gajda wygrywa puchar Juniorów

Rywalizacja w Olsztynie rozpoczęła się pucharu Europy Juniorów i Juniorek. Łącznie wzięło w nim udział ponad trzydziestu reprezentantów Polski. W wyścigu mężczyzn najlepszy okazał się Kuba Gajda, który potwierdził swoją wysoką formę. Zaledwie kilka tygodni temu zdobył mistrzostwo Polski w duathlonie w Rumii. Po starcie w Olsztynie przyznał, że zwycięstwo w pucharze Europy jest jednym z najważniejszych osiągnięć w jego dotychczasowej karierze.

– Już na pierwszym kilometrze biegu czułem, że jestem w stanie wygrać i to się udało – podsumował.

Tuż za podium zawodów ulokował się Karol Armuła, a w TOP10 znalazło się jeszcze trzech Polaków: Jakub Suchan, Kacper Serwiński i Stanisław Ptaszyński, którzy zajęli kolejno: 7.,8. i 10. miejsce.

W wyścigu Juniorek najlepiej spośród reprezentantek Polski poradziła sobie Martyna Gajda, która zajęła 5. miejsce, tracąc ok 30. sekund do podium. W TOP10 zameldowała się również Hanna Foltyniewicz, która zajęła 9. miejsce.

Dwa upadki Bruździaka i miejsce w TOP15

Po starcie Juniorów do rywalizacji w ramach pucharu Europy przystąpiły zawodniczki Elity. Na trasie pojawiła się m.in. mistrzyni Polski w indoor triathlonie – Magdalena Sudak. Ostatecznie wyścig zdominowały jednak zagraniczne zawodniczki.

1. miejsce zajęła Niemka Franka Rust, a podium uzupełniły Tjasa Vrtacic oraz Barbara De Koning. Sudak, która ulokowała się na najwyższej pozycji spośród Polek, ukończyła zawody na 12. pozycji.

W wyścigu mężczyzn, podobnie jak w wypadku kobiet, podium zdominowali zagraniczni triathloniści. Najszybciej na mecie załadował się Niemiec Henry Graf, pokonując Sebastiana Wernersena i Andresa Villara Prieto.

Bardzo dobry początek startu zaliczył Maciej Bruździak, który po pływaniu znajdował się na 3. pozycji. Plan walki o czołowe miejsca przekreśliły jednak dwa upadki. Do pierwszego doszło na etapie rowerowym, kiedy Bruździak wjechał w zawodnika, który przewrócił się przed nim. Po tym, jak sam przyznał, jechał bardzo asekuracyjnie, ze skrzywioną kierownicą. Drugi upadek zaliczył na etapie biegowym ze względu na śliską nawierzchnię. Mimo sporych problemów Polak ulokował się na 14. miejscu.