Skok o tyczce zamieniła na triathlon i złoty medal igrzysk. Kim jest Cassandre Beaugrand?

Po ponad dekadzie w triathlonie Cassandre Beaugrand została pierwszą francuską mistrzynią olimpijską w tym sporcie. Jak wyglądała jej droga do realizacji tego marzenia?

Rekordzistka kraju

Cassandre Beaugrand urodziła się w 1997 roku w niedużym francuskim mieście Livry-Gargan. Dorastała, uprawiając sport. Jej mama była biegaczką, a tata trenerem w lokalnym klubie lekkoatletycznym. Naturalnie, sportową karierę rozpoczęła więc jako dziecko.

Próbowała różnych dyscyplin w tym m.in. skoku o tyczce. Ostatecznie zdecydowała się jednak na triathlon, który łączył jej dwa ulubione sporty – pływanie i bieganie.

W 2012 roku rozpoczęła rywalizację w ITU, jednak przez pierwszy okres łączyła ją ze startami w zawodach biegowych. W 2013 i 2014 roku zdobyła tytuł mistrzyni Francji w przełajach młodzieżowych. Wtedy też ustanowiła nowe krajowe rekordy w biegach na 1500 metrów i 10 kilometrów w swojej kategorii wiekowej.

W 2013 roku, w wieku 16 lat, odniosła pierwszy, duży triathlonowy sukces. Beaugrand wygrała złoty medal podczas Junior European Cup w Eton Dorney.

Źródło: TRI247

Debiut w elicie

Niecały rok później, kilka dni przed swoimi 17. urodzinami, Cassandre Beaugrand zadebiutowała jako zawodniczka Elity. Już w drugim starcie w nowej kategorii zajęła 2. miejsce w Pucharze Europy w Bratysławie.

Tego samego roku podczas swoich pierwszych mistrzostw świata jako zawodniczka elity, zdobyła srebrny medal w sztafecie mieszanej. Miesiąc później dołożyła do tego drugi srebrny medal w mistrzostwach świata juniorów podczas wielkiego finału ITU w Edmonton.

Od tego czasu zaczęła regularnie stawać na podium zawodów ITU/ World Triathlon.

„Królowa Europy” i nieudane igrzyska

W 2016 roku Beaugrand okrzyknięta została „królową Europy”. W wieku 19 lat stanęła na najwyższym stopniu podium podczas mistrzostw Europy juniorów w Lizbonie. Kluczem do sukcesu było to, że jako jedyna zawodniczka pokonała trasę biegową poniżej 17 minut.

W kolejnym miesiącu triathlonistka wystartowała na mistrzostwach Europy w wyścigu elity. Zajęła 3. miejsce, ustępując jedynie Brytyjkom Lucy Hall i Jess Learmonth.

Dotychczasowe starty zapewniły Beaugrand kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Rio. Olimpijski debiut nie poszedł jednak zgodnie z oczekiwaniami zawodniczki. Start ukończyła na 30. pozycji.

Źródło: insidethegames.biz

Pechowe Tokio

Po nieudanym debiucie na igrzyskach Beaugrand wróciła do dobrych wyników, kierując się swoją myślą, że: „droga przed nami jest pełna przeszkód, ale trzeba koncentrować się na małych rzeczach dzień po dniu i cieszyć się podróżą tak bardzo, jak to możliwe.”

W 2017 zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w sztafecie mieszanej, a rok później po raz pierwszy ulokowała się w TOP10 World Triathlon Series. W kolejnych stratach WTCS bardziej doświadczona Beaugrand zaczęła odnosić kolejne sukcesy – w 2019 w finale serii zdobyła wicemistrzostwo świata w wyścigu indywidualnym i złoto w sztafecie

Następne igrzyska olimpijskie, tym razem w Tokio, ponownie miały dla Beaugrand słodko-gorzki smak. Triathlonistka nie ukończyła wyścigu indywidualnego. W sztafecie mieszanej zdobyła natomiast brąz.

W ramach rewanżu w czerwcu 2022 francuska sztafeta, w składzie z Cassandre Beaugrand, po raz czwarty zdobyła tytuł mistrzów świata. Kilka tygodni później powtórzyli sukces z mistrzostwem Europy.

Tuż obok wygranej

Rok 2023 Beaugrand rozpoczęła od zwycięstwa w WTCS Hamburg, zostając mistrzynią na dystansie supersprint. Jednym z najważniejszych startów sezonu były jednak zawody testowe przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.

Cassandre Beaugrand, będąca w świetnej formie, startująca przed własną publicznością stawiana była w roli faworytki do zwycięstwa. Ostatecznie musiała jednak ustąpić Beth Potter i zadowolić się srebrem. Start w imprezie testowej zapewnił jej jednak kwalifikację na imprezę docelową.

Drugie miejsce towarzyszyło Beaugrand w kolejnych startach. Wielki finał WTCS w Pontevedrze w Hiszpanii rozpoczynała jako liderka klasyfikacji, jednak przez problemy techniczne musiała pogodzić się z wicemistrzostwem.

„Do trzech razy sztuka”, czyli olimpijskie złoto w Paryżu

2024 rok Beaugrand rozpoczęła od pierwszego zwycięstwa w karierze w WTCS na dystansie olimpijskim. Kolejnym powodem do radości było również to, że jej główna rywalka na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, Beth Potter, zajęła 3. miejsce.

Świetną formę Beaugrand potwierdziła w zawodach sprinterskich w WTCS Hamburg, gdzie ponownie pokonała Potter.

W przypadku igrzysk olimpijskich i Beaugrand powiedzenie „do trzech razy sztuka” zgadza się w stu procentach. Po świetnym wyścigu i mocnej rywalizacji na biegu, triathlonistka zdobyła złoty medal wyścigu indywidualnego i zapisała się na kartach historii jako pierwsza francuska triathlonistka, która zdobyła złoto olimpijskie w triathlonie.