Medytacja. Czy mózg można wytrenować jak mięśnie?

Naukowcy uważają, że trening umysłu jest równie ważny jak trening ciała. Jak to jednak robić? Odpowiedzią może być medytacja, która przyda się również triathlonistom.

Nigdy nie jesteśmy „zablokowani” z takim mózgiem, jaki mamy. Naukowcy uważają dzisiaj, że mózg można zmienić dzięki trwającemu całe życie procesowi zwanemu neuroplastycznością. Badania nad tym pokazują, jak myślimy i działamy oraz, jak zmienia się i kształtuje mózg. Pokazują między innymi, że zdrowe nawyki, takie jak medytacja mogą być przydatne w poprawie zdolności skupienia, zdrowia mentalnego i nawet wyników sportowych.

Czemu powinieneś medytować?

Medytacja może nieść za sobą sporo korzyści. W tekście dla WHOOP Nicoletta Longo zauważa, że jednym z ciekawszych aspektów medytacji jest zdolność do poprawy uwagi. Skupianie się na chwili obecnej sprawia, że możesz dostrzec życie z „większą klarownością”, a co za tym idzie, lepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami i sytuacjami. Mniej stresu oznacza, że jesteś bardziej energiczny, co z kolei sprawia, że jesteś też bardziej produktywny.

Kluczem jest tutaj hasło celowej i skoncentrowanej uwagi. Znana autorka i trenerka Maura Thomas uważa, że taka zarządzana uwaga sprawia, że jesteśmy „bardziej proaktywni i reaktywni”, kontrolujemy świadomość, a w efekcie również uwagę i życie. To wzmacnia produktywność.

Twoja uwaga jest cennym i ograniczonym zasobem. Rzeczy, na które zwracamy uwagę, wpływają na nasz świadomy i podświadomy umysł. Wpływają też na myślenie o świecie i sobie. Pamiętasz sytuację, w której wszedłeś na Instagrama, Facebooka i momentalnie „przeskoczyłeś” np. na całkiem inną stronę lub zacząłeś bez namysłu przeglądać np. koszyk zakupowy w sklepie online? To przeskakiwanie z jednego bodźca na drugi – oddawanie uwagi. Zewsząd atakują Cię informacje, których w sieci jest coraz więcej. Dlatego tak ważne jest, aby potrafić skupić uwagę i świadomie wybierać, na co ją kierować.

Opaska WHOOP śledzi twoje zdrowie mentalne i pozwala oszacować poziom stresu. Dołącz poprzez Akademię Triathlonu, aby otrzymać opaskę WHOOP 4.0 i jeden miesiąc użytkowania ZA DARMO!

Medytacja podczas biegania?

Elinor Fish, która stworzyła System Świadomego Biegania” uważa, że takie aktywności jak bieganie są sprzyjające w osiągnięciu medytacyjnego stanu umysłu. W tekście dla Triathlete wyjaśnia, że podczas biegania oddech może zsynchronizować się w pewnym „wzorcu” z kończynami, co ma uspokajający efekt dla umysłu.

Fish zauważa zresztą, że sama medytacja jest źle zrozumiana. Nie polega na tym, aby z umysłu wyrzucić wszystkie myśli. Chodzi właśnie o zwracanie uwagi na obecną chwilę. Medytacja ma pozwolić triathloniście skupić się na tym, co jest tu i teraz: ręce poruszającej się w wodzie lub rytmowi pedałów roweru.

Specjalistka zauważa, że takie poprawione skupienie i „doświadczanie ruchów ciała” pozwala na osiągnięcie stanu „flow”. To pozornie magiczny stan zaangażowania fizycznego i psychicznego, w którym osiągają najwyższe umiejętności. Medytacja ma również korzyści mentalne. Podczas wyścigu radzisz sobie najlepiej, mając całkowitą pewność, że poradzisz sobie z wyzwaniem. Stan medytacji pozwala na skupieniu energii mentalnej na danej aktywności.

W przeszłości o pewnej formie medytacji mówił między innymi Robert Wilkowiecki. W rozmowie z Przemkiem Górczykiem wspominał o gorszym momencie wyścigu, w którym myśli przekierowuje na koncentrowanie się na oddechu.

Kiedy czujesz ból mówienie sobie „dasz radę” albo „czym bardzo boli, tym lepiej”, to jest jakieś drastyczne, trochę heroiczne podejście. Kiedy będziesz zaciskał zęby, to będziesz jeszcze gorzej wykorzystywał swoją energię. Chcesz ją oszczędzać, a napięcie niwelować. Musisz się uspokoić – mówił.

fot. freepik.com – zbiory freepik.

Jak zacząć medytować?

Longo sugeruje, że o swojej uwadze powinieneś myśleć, jak o swoiste soczewce do patrzenia na świat. Jeśli jest rozmazana lub skacze po kolejnych obrazach – tracisz możliwość skupienia się na tym, co jest najważniejsze. Zastanawiałeś się kiedyś, jak możesz trenować uwagę i cały umysł? Specjalistka sugeruje dwie proste techniki.

Oddychanie pudełkowe (medytacja oddechowa)

  1. Zamknij oczy. Wdychaj powietrze przez nos lub usta, licząc powoli do 4.
  2. Wstrzymają oddech, licząc powoli do 4. Spróbuj rozluźnić mięśnie twarzy.
  3. Powoli wdychaj powietrze przez 4 sekundy.
  4. Powtórzy kroki 1-3 co najmniej 3 razy.

Medytacja z mantrą (powtarzaniem frazy)

  1. Zamknij oczy. Wdychaj powietrze przez nos lub usta i powtarzaj w myślach wybrane przez siebie słowo, przykładowo „Bądź”.
  2. Wdychaj powietrze przez nos lub usta i powtarzaj w myślach kolejne słowo, przykładowo: „Tutaj”.
  3. Powtórz kroki 1-2 co najmniej 3 razy.

Kiedy medytować i jakie są z tego korzyści?

Wybór pory medytacji jest kwestią indywidualną. Niektórzy zaczynają medytacją poranną, bo umysł jest świeży. Medytacja przed snem też jest dobrym rozwiązaniem, bo ma działanie uspokajające i obniża stres. Longo sugeruje, że lepiej wybierać konkretną porę, aby starać się robić to regularnie i konsekwentnie. Utrzymywanie regularności wzmacnia zdolność radzenia sobie w każdej sytuacji, niezależnie od przeszkód stawianych przez sytuacje życiowe.

Jak sprawdzić, czy medytacja sprawdza się w Twoim przypadku? Aktualnie między innymi dzięki WHOOP można korzystać z danych, które pokazują bezpośredni wpływ na umysł. Większość efektów nie jest natychmiastowa, ale z czasem pojawiają się np. lepsza zdolność do skupienia się na jednej czynności, więcej czasu spędzonego w „obecnej” chwili, zmniejszony stres, większa świadomość myśli i inne pozytywne efekty.

Rejestrowanie medytacja w WHOOP jako jednej z aktywności pozwala na śledzenie, jak wpływa ona na Twoje dane. Z czasem będziesz mógł zauważyć lepsze wyniki regeneracji, wskaźników takich jak tętno spoczynkowe i zmienność rytmu serca oraz lepszy sen.

WHOOP działa w modelu subskrypcyjnym, a więc nie kupujesz urządzenia. Opłacasz comiesięczny abonament i otrzymujesz opaskę (za darmo) oraz dostęp do wszystkich danych. Dołączając do WHOOP przez Akademię Triathlonu uzyskasz jeden darmowy miesiąc użytkowania WHOOP 4.0 (wraz z opaską).

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,772ObserwującyObserwuj
19,200SubskrybującySubskrybuj

Polecane