Mistrzostwa świata XTERRA: historyczny triumf Billoun i Serrieresa. Jak poradzili sobie Polacy?

Ponad 1.000 zawodników wzięło udział w mistrzostwach świata XTERRA. W imprezie rozgrywanej w Dolomitach startowali również age-grouperzy z Polski.

Dość niska temperatura powitała ponad 1.000 zawodników, którzy wzięli w ten weekend udział w mistrzowskiej imprezie XTERRA. Była to już 28. edycja zawodów. Odbyła się we włoskim Molveno w Dolomitach. Startowali zawodnicy z ponad 50 krajów, w tym z Polski. Podsumowujemy imprezę.

Galewicz najwyżej pośród Polaków

Zawodnicy i zawodniczki rozpoczęli rywalizację od 750 metrów pływania na jeziorze Molveno. Początkowo ten dystans miał wynosi 1,5 km, ale pływanie zostało skrócone, bo temperatura wynosiła 10 stopni Celsjusza. Następnie czekało ich 32 km na trudnej trasie rowerowej z technicznymi fragmentami i 2.000 metrów przewyższeń. Ostatnia część to 10 km biegu terenowego.

Najlepszy wynik pośród reprezentantek Polski zanotowała Katarzyna Galewicz. Jej czas 4:01:14 dał 7. miejsce w kategorii 45-49 i 36. miejsce Open. Monika Iskra z czasem 4:57:04 zajęła 27. miejsce w tej samej kategorii. Wystartowały również Ewelina Rybczyńska i Karolina Kaszewiak. Pierwsza z nich zajęła 12. miejsce w K25-29 (4:06:17). Kaszewiak uplasowała się na 16. miejscu w K35-39 (4:18:02).

Pięciu zawodników z Polski wystartowało w rywalizacje age-grouperów. Maciej Rycyk zajął 13. miejsce w kategorii M45-49 i miał najlepszy czas pośród Polaków. Zawodnik pisał później, że niewiele zabrakło mu do TOP10 w kategorii, ale przeszkodził nieco wypadek na sztucznym moście, bo rywal zajechał mu drogę.

Zacząłem gonić jak wściekły i z 40. miejsca powoli na przesuwam się na 19. po pierwszej pętli, 15. po drugiej i finalnie po bieganiu na 13. miejsce. Jestem mega szczęśliwy i zadowolony – napisał.

We Włoszech wystartowali również Jakub Wilczek (27. w M30-34 z czasem 3:32:16), Jan Bochniak (33. w M40-44 z czasem 3:49:22), Sławomir Kąkol (8. w M60-64 z czasem 3:51:27) oraz Zbigniew Grabowski (45. w M55-50 z czasem 5:27:58).

Francuzi najlepsi w wyścigach elity

W wyścigu Elity mężczyzn do biegu prowadził Felix Forissier. Zaledwie 19 sekund tracił do niego Arthur Serrieres. Jest to dwukrotny mistrz świata, który wczoraj potwierdził miano jednego z najlepszych zawodników crosstriathlonu. Na biegu wyprzedził rywala i zdobył trzecie mistrzostwo z rzędu. Serrieres ma już na koncie ponad 30 zwycięstw w zawodach XTERRA!

TOP5 mężczyzn Elity MŚ:

1. Arthur Serrières – 2:26:31
  2. Felix Forissier – 2:27:45
  3. Jens Emil Sloth Nielsen – 2:31:06
  4. Maxim Chané – 2:34:44
  5. Josiah Middaugh – 2:36:48

Pośród kobiet triumfowała Solenne Billouin, która na mecie miała czas 2:55:42 i wyprzedziła Włoszkę Sanrę Mairhofer. Na 3. miejscu uplasowała się Loanna Duvoisin ze Szwajcarii. Billouin również potwierdziła swój legendarny status. To jej trzecie zwycięstwo w mistrzostwach świata z rzędu!