Nowa lista zakazanych butów na zawodach IM. To popularne modele 

IRONMAN zaktualizował listę butów, w których zawodnicy (również AG) nie będą mogli wystartować w zawodach. Znalazło się na niej kilka popularnych modeli. 

ZOBACZ TEŻ: Czy trening na bieżni zmniejsza ryzyko kontuzji? 5 argumentów za bieganiem na bieżni

Zmiana przepisów

W 2022 roku po mistrzostwach świata IRONMAN na Hawajach rozgorzała dyskusja na temat butów Gustava Idena. Zwycięzca wyścigu pobiegł w prototypach obuwia ON, które znacząco odbiegało od standardów World Athletics. Jednak na tamten monet buty Idena były w pełni legalne. Norweski sztab szkoleniowy sprytnie wykorzystał lukę w przepisach World Triathlon. W październiku nie obowiązywały jeszcze konkretne regulacje dot. butów startowych.

Kilka tygodni później narodowe federacje członkowskie World Triathlon ustaliły, że przyjmują przepisy dotyczące obuwia biegowego zgodnie z wytycznymi World Athletics. Wśród nich znalazły się m.in. przepisy mówiące o tym, że: 

  • Każdy but musi być dostępny do kupienia przez dowolnego sportowca na otwartym rynku detalicznym (online lub w sklepie) przez okres czterech miesięcy, zanim będzie można go używać podczas zawodów. Jeśli but nie jest ogólnie dostępny, zostanie uznany za prototyp i użycie go podczas zawodów, nie będzie dozwolone. 
  • Podeszwa nie może być grubsza niż 40 mm.
  •  But nie może zawierać więcej niż jednej sztywnej płytki lub ostrza (z dowolnego materiału), które biegną przez całą długość buta lub tylko przez jego część. Płyta może składać się z więcej niż jednej części, ale części te muszą być ułożone sekwencyjnie w jednej płaszczyźnie (nieułożone jeden na drugim ani równolegle) i nie mogą zachodzić na siebie.
Fot. Tom Pennington

IRONMAN – w tych butach nie wystartujesz

W 2025 roku IRONMAN zaktualizował swoją listę zabronionych butów. Przepisy obowiązują od 6 lutego. Zakazanymi modelami są:

  • Adidas: Adizero Prime X / Adizero Prime X Strung / Adizero Prime X 2 Strung
  • Asics: SUPERBLAST / Novablast 4 / Novablast 5
  • New Balance: FuelCell SuperComp Trainer
  • Saucony: Kinvara Pro

W regulaminie IRONMAN przeczytać możemy również, że: „zawodnicy podlegają losowej kontroli obuwia przed, w trakcie lub po zawodach”.

Jeśli but nie może zostać jednoznacznie zidentyfikowany: „wszystkie dostępne informacje (a być może także sam but) muszą zostać przesłane do siedziby World Triathlon w celu weryfikacji w ciągu 7 dni od zawodów, w których został użyty. W oficjalnych wynikach zawodnicy, których buty są poddawane kontroli, otrzymają adnotację ‘Wynik w trakcie weryfikacji’ w przypisach do wyników. Jeśli but zostanie uznany za zgodny z przepisami, adnotacja zostanie usunięta. W przeciwnym razie zawodnik zostanie zdyskwalifikowany”.

ZOBACZ TEŻ: Buty do biegania – czym się kierować przy wyborze?

Niedokładne przepisy?

W regulaminie IRONMAN pojawia się jednak luka. Zwrócił na nią uwagę dziennikarz Slowtwitch, Rayan Heisler. Jak zauważa: „zgodnie z regulaminem IRONMAN, lista zakazanych butów nie jest wyczerpująca. Jest to raczej punkt wyjścia, obejmujący tylko konkretne modele, które naruszają przepisy World Athletics. Tymczasem istnieją dziesiątki innych butów, które również nie spełniają norm — na przykład HOKA Skyward X czy Brooks Glycerin Max, które przekraczają limit wysokości podeszwy, a mimo to nie znajdują się na liście zakazanych modeli”.

Co więcej, problemem jest również lista legalnych modeli. IRONMAN odsyła do dokumentu Word Athletics. Ten wydaje się jednak niezaktualizowany. Przykładowo dla firmy Brooks jedynymi zatwierdzonymi modelami są różne wersje Hyperion i Hyperion Elite. Oczywiście nie oznacza to, że inne modele są nielegalne. Zdaniem Heislera, tworzy to jednak ogromną szarą strefę dla zawodników.

Jak zawodnik może być pewien, że jego buty są dozwolone, skoro IRONMAN utrzymuje krótką listę zakazanych modeli, a jednocześnie odsyła do listy zatwierdzonych butów, na której jego model może się nie znajdować? – pisze.

Ty oszczędzasz, my tworzymy!

Akademia Triathlonu działa bez stałych sponsorów – wspierasz nas, używając kodu „akademiatriathlonu”. To dzięki Tobie możemy popularyzować i rozwijać triathlon w Polsce oraz tworzyć kolejne angażujące treści!

ZOBACZ TEŻ: Lista wszystkich zniżek na sprzęt treningowy, odżywki, suplementy, diety, plany treningowe i więcej

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,868ObserwującyObserwuj
26,800SubskrybującySubskrybuj

Polecane