Adrian Kostera rekordzistą świata w pięciokrotnym Ironmanie!

Adrian Kostera pobił rekord świata na dystansie pięciokrotnego Ironmana. Dziś w nocy Polak ukończył morderczy wyścig Bretzel Ultra Triathlon, który rozpoczął się 27 czerwca.

Poprzedni rekord świata na dystansie pięciokrotnego Ironmana wynosił 67:58:01, a jego posiadaczem był Polak Robert Karaś. Specjalista od wyścigów ultra ustanowił go 21 września 2021 roku w trakcie wyścigu rozgrywanym w meksykańskiej miejscowości Manuel Doblado.

W nocy z 29 na 30 czerwca nowy rekord świata ustanowił Adrian Kostera. Nasz zawodnik przebył trasę złożoną z 19 km pływania, 900 km roweru i 211 km biegu w czasie 67:45:51. Do pobicia rekordu doszło w Colmar (Francja), w wyścigu Bretzel Ultra Triathlon.

ZOBACZ TEŻ: Wszystko zaczyna się w głowie

Wydarzenia ostatniej doby

Przez ostatnie dwa dni Adrian Kostera pokonywał trasę w tempie na nowy rekord świata. Jednak gdy do zakończenia wyścigu pozostało mu ok 60 km, nie mogliśmy być pewni tego, czy ostatecznie uda się poprawić czas Roberta Karasia.

Trzeba pamiętać o tym, że Polak nie zmrużył oka od blisko 60 godzin i to zmęczenie coraz bardziej dawało mu się we znaki. Jak to napisał support Kostery w tamtym momencie: – Ultra jest nieprzewidywalne aż do ostatniego metra, dlatego jeszcze nie świętujemy. Cały czas dajemy z siebie wszystko. Następny półmaraton będzie kluczowy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Adrian Kostera (@kostera_ultratri)

Ostatni raport supportu przed metą pochodził z 200. kilometra. W końcowej fazie wyścigu Adrian Kostera był już naprawdę bardzo zmęczony, ale… nadal biegł szybko. Co ciekawe zawodnik nie chciał jeść, dlatego jego support „przemycał” mu żele energetyczne oraz elektrolity w herbacie rumiankowej. Na ten moment wiadomo było, że jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to rekord świata zostanie pobity.

ZOBACZ TEŻ: Adrian Kostera o nadchodzącym starcie w Colmar i dalszych planach

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Adrian Kostera (@kostera_ultratri)

Ostatnie okrążenie Bretzel Ultra Triathlon w Colmar

Polak wziął ze sobą biało-czerwoną flagę. Po pokonaniu połowy ostatniego okrążenia nasz zawodnik zrobił krótki postój na uzupełnienie płynów. W końcowym odcinku trasy, gdy już wiadomo było, że wszystko się uda, zmęczony, ale rozluźniony Kostera rozmawiał z członkami swojego supportu, którzy ostatnie metry pokonywali razem z nim. Na mecie Polak witany był oklaskami.

REKORD ŚWIATA ADRIANA KOSTERY 5x IRONMAN: 67:45:51

 

Bretzel Ultra – last lap

Posted by Adrian Kostera – Ultra Triathlete on Wednesday, June 29, 2022

Koszulki KosteraTeam
KosteraTeam – bez nich by się nie udało, zdjęcie: Adrian Kostera – Ultra Triathlete

Sytuacja w wyścigu

Adrian Kostera póki co jako jedyny uczestnik wyścigu dotarł do mety. Na trasie znajduje się jeszcze trzynaścioro zawodników. Na drugiej pozycji biegnie Rafał Godzwon, który do pokonania ma (stan na godz. 07:20) już mniej niż 60 km. Przewaga Polaka nad trzecim zawodnikiem w stawce, czyli Emmanuelem Seloi jest znacząca – Francuz znajduje się na 107. km trasy biegowej, a więc do mety ma jeszcze 104 km.

Rafał Godzwon na trasie Bretzel Ultra Triathlon
Rafał Godzwon, zdjęcie: kostera_ultratri

Bretzel Ultra Tri - raport 30 czerwcaWskazania live trackera można na bieżąco śledzić – tutaj.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
441SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze