Aquathlon na drugiej edycji World Beach Games

Za rok będziemy mogli po raz drugi w historii kibicować sportowcom, którzy wezmą udział w rywalizacji podczas World Beach Games. W programie przewidziano również start w aquathlonie.

Jedna z indonezyjskich wysp, które zazwyczaj okupowane są przez turystów, za rok stanie się destynacją zawodników sportów plażowych i wodnych. W dniach 5-12 sierpnia 2023 roku Bali gościć będzie atletów z różnych zakątków globu, którzy zawalczą o medale w 14 różnych dyscyplinach – w tym aquathlonie.

Aquathlon po raz drugi

Organizowane przez Stowarzyszenie Komitetów Narodów Olimpijskich (ANOC) World Beach Games’y są międzynarodową imprezą, które wedle założeń odbywać się mają co dwa lata. Pierwsza edycja pierwotnie planowana była w październiku w 2019 roku w San Diego (USA). Brak funduszy spowodował jednak, że lokalizację zmieniono na Doha w Katarze.

Pojawiło się tam ponad 1200 zawodników z 97 różnych krajów – organizatorzy spodziewają się podobnego sukcesu podczas przyszłej edycji. Ten wyjątkowy festiwal ma na celu skupienie sportowców specjalizujących się w dyscyplinach wodnych i plażowych, ich integrację oraz stworzenie atrakcyjnej imprezy, która będzie widowiskowa i wzbudzi zainteresowanie również wśród kibiców (pomóc ma w tym atrakcyjna lokalizacja).

W przyszłym roku program World Beach Games obejmować będzie 14 dyscyplin: plażową piłkę ręczną, plażową piłkę nożną, tenis plażowy, siatkówkę plażową 4×4, plażową piłkę wodną, zapasy plażowe, karate indywidualne, żeglarstwo, pływanie w wodach otwartych na dystansie 5 km, koszykówkę 3×3, airbadminton, sprint wioślarski na plaży, surfing (longboard  i shortboard) oraz aquathlon.

logo ANOC World Beach Games
Logo World Beach Games, źródło: ANOC World Beach Games

Wyczekiwane World Beach Games

Na drugą edycję eventu z niecierpliwością czekają m.in. osoby odpowiedzialne za jej organizację, które na bieżąco obserwują system kwalifikacji i liczą na to, że frekwencja dorówna tej sprzed trzech lat:

[…] Nie możemy doczekać się, aby po raz kolejny mieć przywilej do śledzenia rywalizacji sportowców i celebracji elitarnych sportów plażowych i wodnych. Wydaje się, jakby od ubiegłej inauguracyjnej edycji w 2019 roku minęły wieki. I chociaż świat od tego czasu wiele się zmienił, jedna rzecz pozostała taka sama – to nasze zaangażowanie w łączenie Narodowych Komitetów Olimpijskich z nowymi dyscyplinami, nowymi zawodnikami i nowym pokoleniem fanów.

Do tej pory mamy ponad 30 federacji, które zakwalifikowały się na Bali, a liczba ta na pewno wzrośnie w ciągu kolejnych miesięcy, gdyż system kwalifikacji wciąż obowiązuje w wielu naszych ekscytujących dyscyplinach. – Robin Mitchell, prezydent ANOC.

Duże oczekiwania pod względem frekwencji na przyszłorocznej edycji World Beach Games sprawiają, że gospodarzy czeka spore wyzwanie w zapewnieniu sukcesu plażowego festiwalu. Stąd też już teraz, prezydent Indonezyjskiego Komitetu Olimpijskiego zapewnia, że zwiększa wysiłki, by za rok wszystko było dopięte na ostatni sportowy guzik:

– […] Indonezyjski Komitet Olimpijski ciężko pracuje nad tym, by wydarzenie odniosło sukces. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, dlatego intensyfikujemy koordynację z lokalnymi władzami oraz z ANOC. Cieszymy się, że będziemy mogli powitać ponad 1500 wybitnych zawodników z ponad 100 krajów oraz przedstawicieli Narodowych Komitetów Olimpijskich wraz z dyrektorami sportowymi.

Wszyscy będą mogli cieszyć się rywalizacją z malowniczymi plażami Bali jako tłem, jak i odkryć nowe doświadczenia, które zapewni bogactwo naszej kultury i serdecznej gościnności, którą okazują mieszkańcy Wyspy Bogów. – Raja Oktohari.

Zawodnik auathlonu na World Beach Games 2019
Zawodnik aquahlonu podczas pierwszej edycji World Beach Games w Doha, źródło: World Triathlon

Kwalifikacje na aquathlon

Każdy sportowiec chcący wziąć udział w World Beach Games na Bali musi zdobyć kwalifikację do startu w odpowiedniej dyscyplinie. Jeśli chodzi o aquathlon, przewidziano 30 miejsc dla zawodników oraz 30 miejsc dla zawodniczek (w tym po 2 miejsca dla reprezentantów i reprezentantek gospodarzy oraz po 4 zaproszenia dla kobiet i mężczyzn).

W harmonogramie przewidziano starty indywidualne oraz sztafety mieszane. Uczestnicy muszą mieć co najmniej 16 lat (obowiązuje okazanie daty urodzenia sprzed 31 grudnia 2007 roku) oraz być sklasyfikowani w Światowym Rankingu w aquathlonie.

Pierwszych 20 zawodników ze Światowego Rankingu w aquathlonie (aktualny stan od dnia 15 maja przyszłego roku) uzyska automatyczne kwalifikacje na wydarzenie. Obowiązuje jednak ograniczenie, iż z każdej federacji zakwalifikować się może tylko 2 zawodników i 2 zawodniczki.

To zaledwie najważniejsze reguły określające proces kwalifikacji na World Beach Games. Cały system znajdziecie, klikając tutaj.

ZOBACZ TEŻ: Zimowe Mistrzostwa Świata w triathlonie 2023 blisko Polski

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
1,756ObserwującyObserwuj
343SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze