Co łączy triathlon i morsowanie? Zawody MORSMAN!

Jedni ludzie trenują triathlon, drudzy wchodzą do lodowatej wody. Jeszcze inni lubią łączyć obie te aktywności. Do tej ostatniej grupy są skierowane dosyć nietypowe zawody.

ZOBACZ TEŻ: Morsowanie. Jak zacząć?

Mowa o tegorocznej edycji MORSMANA. Start w Dąbrowie Górniczej na Pogorii już 9 grudnia. Wyścig organizuje Music Sports Events Triathlon.

MORSMAN – triathlon dla „zimnolubnych”

To zdecydowanie nie jest wydarzenie dla tych, którzy nie lubią marznąć. Zawodnicy będą musieli przepłynąć 200 metrów w lodowatej wodzie, a grudniowa pogoda w Polsce zazwyczaj nie rozpieszcza. Podczas zeszłorocznej edycji zawodnicy mierzyli się z temperaturą w okolicach 0°C, śniegiem i lekkim wiatrem.

Po wyjściu z jeziora można co prawda przebrać się w ogrzewanym pomieszczeniu, jednak kolejne 20 km etapu kolarskiego i 5 km biegu wiąże się z powtórnym wyjściem na zewnątrz. MORSMAN to zawody zaliczane do cross triathlonu, czyli wyścigu po tzw. bezdrożach. Zawodnicy startują najczęściej na nieutwardzonych powierzchniach, dlatego w części kolarskiej takich wyścigów jedzie się na rowerze górskim, a nie szosowym.

ZOBACZ TEŻ: Pionier cross triathlonu. Czym jest XTERRA Triathlon?

Jakimś zabezpieczeniem przed zimną wodą mogą być akcesoria neoprenowe. Dla tych, którzy z nich zrezygnują, wprowadzono dodatkową klasyfikację – HARDCORE MORSMAN.

źródło: MSE Triathlon

Przepłynąć 200 metrów w zimnej wodzie to jedno, ale trzeba jeszcze ukończyć pozostałe etapy. Nie tylko morsujący triathloniści mogą wziąć udział w zawodach. Organizatorzy wprowadzili sztafety, w których wystartują trzyosobowe zespoły. Jedna osoba wyłącznie płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie. Będą obowiązywały 3 klasyfikacje sztafet – damska, męska i mieszana.

Nietypowe zawody przypominają nieco inne wydarzenie, zwłaszcza z nazwy. Chodzi oczywiście o Norseman Xtreme Triathlon – jeden z najbardziej wymagających startów na świecie. Skandynawski wyścig na dystansie Ironman zaczyna się od skoku ze statku do lodowatej wody, a meta całej trasy jest na szczycie góry Gaustatoppen – prawie 1900 m.n.p.m.

ZOBACZ TEŻ: Norseman z rekordową liczbą zgłoszeń

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane