Co ma wspólnego ma pływanie ekstremalne z USG?

Pływacy ekstremalni Aleksandra Kabelis oraz Piotr Biankowski chcą przepłynąć dziesiątki kilometrów w bardzo wymagających warunkach. Wszystko po to, aby pomóc dzieciom i wesprzeć Fundację Ronalda McDonalda.

ZOBACZ TEŻ: Basia Borowiecka i Wojciech Kopyciński mistrzami Polski w crosstriathlonie

Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski rozpoczęli jedno z najbardziej wymagających wyzwań swojej kariery. W najbliższym czasie czekają ich dziesiątki kilometrów w wodzie w ekstremalnie trudnym warunkach: w nocy, przy mocnych prądach, zmieniającej się temperaturze i dużej wysokości. Przy okazji chcą pomóc zebrać środki na badania USG dzieci.

Potworne jeziora z legend

Wyprawa pływaków ekstremalnych ma trzy części. Pierwszą będzie próba przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina. Kabelis mówi, że wybór padł właśnie na to miejsce, bo w zeszłym roku podjęła już próbę przeprawy. Wtedy prawie po 18 godzinach walki, musiała się wycofać ze względu na bardzo trudne warunki. Teraz rozpoczęła drugie podejście. Można ją śledzić w tym miejscu.

Biankowski jest supportem Kabelis, a sam wskoczy do wody 13 sierpnia. Wtedy spróbuje przepłynąć 34-kilometrowe, górskie jezioro Tahoe, które zlokalizowane jest prawie 1.900 metrów nad poziomem morza (pogranicze Kalifornii oraz Nevady). Nie będzie to koniec projektu. Już 22 sierpnia spróbuje przeprawić się przez jezioro Memphrémagog, które położone jest na granicy Kanady oraz USA.

Czemu wybrali akurat jeziora Tahoe oraz Memphrémagog? Ze względu na krążące o nich legendy. Jeziora te wraz z Loch Ness, określane są jako „najpotworniejsze”. Chodzi o krążące o nich opowieści, ale oczywiście przede wszystkim o trudność takiej przeprawy – pływanie na wysokości, zmiany temperatury oraz ogromną odległość.

Cel: pomóc dzieciom

W ubiegłym roku pływacy przeprowadzili zbiórkę środków. Dzięki temu można było ufundować badania USG dla 141 dzieci, w celu wykrycia wczesnych zmian nowotworowych. Badania odbywały się podczas Gdynia Winter Swimming Cup, które organizowali Kabelis i Biankowski.

Teraz również wystartowała zbiórka charytatywna. Pływacy chcą ponownie zebrać środki na profilaktyczne badania USG dzieci z województwa pomorskiego. Przeprowadzone zostaną w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. Akcja organizowana jest na stronie zrzutka.pl w tym miejscu.

Kim są Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis?

Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis to doświadczeni pływacy ekstremalni. Biankowski przepłynął między innymi Kanał La Manche, jezioro Loch Ness i wyspę Manhattan. W 2023 roku przepłynął Kanał Catalina. Kabelis pokonała między innymi odcinek Gdynia – Hel. Oboje przepłynęli wspólnie (jako pierwsi Polacy) największe jezioro Anglii Windermere oraz trasę z Alcatraz do San Francisco.

Dodajmy, że podczas ich północnoamerykańskiego wyzwania obowiązują zasady światowego pływania open water. Towarzyszą im łodzie asekuracyjne oraz kajakarze. Wszystko prowadzone jest pod bacznym okiem obserwatorów z międzynarodowych federacji pływania ekstremalnego. Próba zakończy się sukcesem tylko jeśli pływacy pokonają dany odcinek całkowicie o własnych siłach, bez dotykania łodzi asekuracyjnej. Nie mogą też używać np. pianek, płetw i żadnego sprzętu wspomagającego. Aktualizacje z wyzwania możesz sprawdzić między innymi na profilu Piotra Biankowskiego.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,585ObserwującyObserwuj
448SubskrybującySubskrybuj

Polecane