Czym jest drenaż limfatyczny i jak może pomóc triathloniście?

Twój organizm oczyszcza się i regeneruje na wiele sposobów. Ogromną rolę odgrywa w tym limfa. Drenaż limfatyczny to jedna z możliwości wsparcia ciała w pracy, jaką wykonuje nie tylko w trakcie treningu, lecz także wtedy, gdy odpoczywasz.

ZOBACZ TEŻ: Kontuzje ścięgien leczone przez płazy? Badacze sprawdzają traszki

Drenaż limfatyczny jest stosowany przede wszystkim w fizjoterapii. Jego cel to najczęściej zmniejszenie obrzęków. Jak taki zabieg może pomóc sportowcom i czy stosuje się go jedynie w wypadku kontuzji?

Uwaga: Przy zakupie urządzeń CarePump z kodem akademiatriathlonu obowiązuje zniżka -5%!

Jak działa układ limfatyczny?

Limfa jest nazywana także chłonką. Krąży w ciele, transportując przefiltrowane białka osocza i komórki układu odpornościowego (limfocyty) do układu krwionośnego. Odpowiada też m.in. za przenoszenie tłuszczy i białek, a także martwych komórek i toksyn. Gdy wszystko działa sprawnie, limfa przepływa przez naczynia limfatyczne (w tym węzły chłonne) i narządy powiązane z całym układem. To jeden ze sposobów oczyszczania się organizmu.

Cały proces wiąże się ze skurczami mięśni szkieletowych, dlatego regularny ruch poprawia działanie układu. Czasem jednak może dochodzić do zastojów limfy. W takim wypadku organizm gorzej radzi sobie z detoksykacją. To z kolei przekłada się na słabsze samopoczucie i może spowolnić twoją regenerację. Jeśli limfa gromadzi się gdzieś, zamiast swobodnie przepływać, pojawiają się obrzęki – najczęściej rąk i nóg.

ZOBACZ TEŻ: Jak magnez przyspiesza regenerację sportowca?

źródło: freepik.com

Choć ruch pobudza krążenie limfy, u sportowców też może dochodzić do zastojów. Dlaczego tak się dzieje? Duże obciążenie treningowe zwiększa przepływ krwi i płynów w całym ciele. Do bardziej intensywnej pracy zmuszone są nie tylko mięśnie, lecz także wiele innych układów w organizmie. Układ limfatyczny może się po prostu „nie wyrabiać”.

Czym jest drenaż limfatyczny?

Nawet, jeśli nie dotyczy cię problem zastojów, zadbanie o przepływ limfy przełoży się na regenerację ciała. Pracę całego układu możesz wspierać na różne sposoby. Przede wszystkim poprzez aktywny tryb życia, unikanie długiego siedzenia lub stania, a także odpoczynek z nogami w górze. Jednak duże obciążenie treningowe w triathlonie może sprawić, że twój układ limfatyczny będzie potrzebował dodatkowej pomocy.

Jednym ze sposobów jest właśnie drenaż limfatyczny. Może być wykonywany manualnie lub przy pomocy przeznaczonych do tego urządzeń. W obu wypadkach zabieg skupia się na ucisku. Masaż wykonany przez specjalistę polega na delikatnym, rytmicznym nacisku skóry i „popychaniu” limfy w kierunku najbliższych naczyń.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest WHOOP i u kogo się sprawdzi?

źródło: carepump.pl

Jak działają aparaty do drenażu limfatycznego? To urządzenia łączące się ze specjalnymi mankietami. Zakłada się je na konkretne kończyny, a po uruchomieniu programu generowane jest ciśnienie. Jego wysokość i czas zabiegu zależą od indywidualnych potrzeb. Dobrze zaprojektowany aparat będzie wygodny podczas wypoczynku, natomiast wersje sportowe powinny być możliwe do zastosowania niemal wszędzie.

Drenaż limfatyczny a triathlon

Choć głównym wskazaniem do zabiegu są obrzęki, drenaż limfatyczny jest coraz częściej stosowany w sporcie. Jeśli po treningu masz poczucie, że twoje nogi są ciężkie, pobudzenie krążenia limfy może okazać się pomocne. Natomiast różne rodzaje masażu (manualnego bądź uciskowego) mają na celu m.in. jak najszybsze przywrócenie formy po intensywnym wysiłku.

Drenaż poprawia pracę układu krwionośnego i limfatycznego, a organizm szybciej pozbywa się toksyn. Tkanki są lepiej odżywione. Oznacza to przede wszystkim szybszą regenerację.

ZOBACZ TEŻ: Jakie są czynniki ryzyka kontuzji w triathlonie?

źródło: bardomed.pl

Pobudzanie krążenia limfy ma znaczenie również w profilaktyce urazów i poprawie wyników sportowców. Zabieg zmniejsza ból mięśni, uczucie ciężkości i zmęczenia. Zwiększa się natomiast wydolność organizmu, co przekłada się na efektywność treningów. Drenaż limfatyczny można przeprowadzać nawet codziennie. Szczególnie w szczycie sezonu triathlonowego, kiedy musisz przez długi czas utrzymywać jak najlepszą formę.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie każdy może stosować drenaż limfatyczny, a jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia – powinny one zostać omówione ze specjalistą. Główne przeciwwskazania to:

  • mażdżyca,
  • zapalenie tętnic i/lub naczyń chłonnych,
  • niewydolność nerek i/lub wątroby,
  • niewydolność serca,
  • choroby skóry,
  • ciąża,
  • choroby zakaźne.

Drenażu limfatycznego nie powinno się wykonywać również w trakcie gorączki i podczas miesiączki. Nie poleca się go również, jeśli zabieg wywołuje ból.

Artykuł powstał we współpracy z firmą CarePump. Z kodem akademiatriathlonu obowiązuje 5% zniżki na wszystkie urządzenia.

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,830ObserwującyObserwuj
24,700SubskrybującySubskrybuj

Polecane