Czy Daniela Ryf powinna zostać ukarana?

Wielokrotna mistrzyni świata IRONMAN Daniela Ryf przyznała, że w kilku wyścigach używała niedozwolonej pianki. Szwajcarka miała złamać regulamin w czasie obu edycji Collins CUP oraz w trakcie zawodów IRONMAN Stwitzerland.

O tej sprawie można było poczytać już kilka tygodni temu na forum slowtwitch.com. Dopiero teraz temat nieregulaminowej pianki Danieli Ryf trafił do mediów triathlonowych głównego nurtu.

ZOBACZ TEŻ: Zawody czy przejażdżka? Takiego draftu jeszcze nie było

W jaki sposób Daniela Ryf złamała regulamin?

W obu wyścigach na Słowacji oraz w Szwajcarii Ryf korzystała z pianki Speedo Tri Elite Full Sleeved Wetsuit. To model z 2013 roku, w którym producent zastosował system o nazwie Vortex Stroke 2.0. Pod tą nazwą kryją się dodatkowe panele umieszczone na przedramionach. W fazie pociągnięcia przez panele przepływa więcej wody, przez co pływak zyskuje ekstra napęd. Działanie tego systemu można porównać do działania wiosła.

Panel, o którym mowa, widoczny jest na poniższym zdjęciu na lewym i prawym przedramieniu.

Speedo Tri Elite Full Sleeved Wetsuit

Tłumaczenie Danieli Ryf

Daniela Ryf potwierdziła, że korzystała z tego stroju w wyścigach PTO i w zawodach IRONMAN Switzerland. Jednocześnie utrzymuje, że nie złamała regulaminu świadomie.

Nie byłam świadoma tego, że ten model pianki jest niedozwolony, ponieważ nie znajdował się na oficjalnej liście. Gdyby tak było, nie założyłabym go – mówi Ryf. – W pełni akceptuję tę decyzję i zapewniam, że nie skorzystam już z tego modelu w żadnych innych zawodach. Moją intencją nigdy nie było korzystanie z pianki, która jest niedozwolona. Zawsze uwielbiałam pianki Speedo za ich elastyczność. Nie nosiłam ich dlatego, że tam były te panele.

Rzeczywiście w regulaminie IRONMAN ta pianka nie widniała na liście sprzętów zakazanych. Co ciekawe w starym tzw. FAQ na stronie tak. Oficjalny regulamin nie zawierał również żadnych wytycznych dot. stosowania paneli. Jednak Jimmy Riccitello, który odpowiedzialny jest za pilnowanie zasad, stwierdza, że w sprawach nieuwzględnionych w regulaminie, a dotyczących legalności sprzętu, IM korzysta z zasad World Triathlon. W jednym z punktów ich regulaminu jest zapisane, że „najbardziej zewnętrzna część pianki musi ściśle przylegać do ciała pływaka”. Użycie paneli narusza powyższe postanowienia, przez co stosowanie takiej pianki jest zabronione.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Daniela Ryf (@danielaryf)

Czy Daniela Ryf poniesie jakieś konsekwencje?

Jeśli chodzi o konsekwencje wobec zawodniczki – nie będzie żadnych. Karać Szwajcarki nie zamierza ani IRONMAN, ani PTO. Organizatorzy obu cyklów mają podobne zdanie w tej sprawie:

  • stosowanie tego modelu/technologii nie było w wyraźny sposób zakazane;
  • w trakcie zawodów sędziowie nie zwrócili uwagi na to, że zawodniczka stosuje niedozwolony model; żaden z zawodników nie zgłosił zastrzeżeń.

Jimmy Riccitello z IRONMAN zapowiedział rychłą aktualizację regulaminu IM o zapis z punktu 4.12 regulaminu World Triathlon, który będzie wyraźnie zakazywał stosowania pianek z technologią zastosowaną w modelu Speedo Tri Elite. Dylan McNeice, który odpowiada za reguły w PTO, kontaktował się już z managerką Ryf w tej sprawie, żeby upewnić się, że do podobnych naruszeń regulaminu nie dojdzie w przyszłości.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,510ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane