Start Javiera Gomeza Noya w tym roku jest najbardziej oczekiwanym debiutem na Ironman Kona. Hiszpan jest uznawany za najbardziej wszechstronnego triathlonistę, który ma na swoim koncie najwięcej tytułów mistrzowskich w historii triathlonu. Javier Gomez zadebiutował na dystansie Ironman w tym roku w Nowej Zelandii (Cairns), gdzie ukończył wyścig poniżej 8 godzin zajmując 2 miejsce. Jak sam przyznaje nie był wtedy jeszcze dobrze przygotowany do tak długiego dystansu. Spowodowane to było tym, że triathlonista zmienił swój trening przechodząc z dystansu olimpijskiego na ironman. Objętość zwiększał stopniowo aby uniknąć kontuzji. Ostatnie 10 km biegu podczas IM Cairns to był marszobieg z czego był bardzo niezadowolony. Najsilniejszą stroną tego triathlonisty są pływanie i bieg, jak również zdolność do rywalizacji o zwycięstwo w wysokich temperaturach. Możemy się spodziewać Javiera w ścisłej czołówce po wyjściu z wody. Triathlonista nie przewiduje, że zdoła utrzymać prędkość najszybszych kolarzy, przykładowo Lionela Sandersa. Woli zaoszczędzić siły na maraton. Najbardziej znaczące dokonania sportowe Javiera Gomeza to:
5-krotny Mistrz Świata ITU (2008, 2010, 2013, 2014, 2015), (dodatkowo cztery razy srebro i jeden brąz);
2-krotny Mistrz Świata IRONMAN 70.3 (2014, 2017), 2 x brąz (2015, 2018);
Srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012;
4-krotny Mistrz Europy ETU (2007, 2009, 2012, 2016);
Mistrz Świata XTERRA (2012);
Zwycięzca 13 zawodów z serii Mistrzostw Świata WTS (wliczając 2 Wielkie Finały);
Zwycięzca 14 zawodów Pucharu Świata ITU;
2-krotny Mistrz Świata IRONMAN 5150 (2012, 2013);
Mistrz Europy na średnim dystansie (2013);
Zwycięzca Escape of Alcatraz (2013).
Jednak debiut na Mistrzostwach Świata Ironman statystycznie nie prowadzi do zwycięstwa. Wśród mężczyzn ostatnio jako debiutant wygrał Luc Van Lierde w 1996 roku. Z reguły pierwsze podejście czołowych zawodników kończy się na podium aby w kolejnym roku sięgnąć po tytuł Mistrza Świata. Ten schemat już wielokrotnie się powtarzał, co może świadczyć, że do Mistrzostw Świata na Hawajach mając talent, trzeba jeszcze zdobyć doświadczenie w bezpośredniej rywalizacji na trasie w Kona. W ostatnim czasie taki schemat powtórzył się siedem razy:
2016 Patrick Lange 3 miejsce – 2017 Patrick Lange 1 miejsce
2014 Jan Frodeno 3 miejsce – 2015 Jan Frodeno 1 miejsce
2013 Sebastian Kienle 3 miejsce – 2014 Sebastian Kienle 1 miejsce
2012 Frederik Van Lierde 3 miejsce – 2013 Frederik Van Lierde 1 miejsce
2011 Pete Jacobs 2 miejsce – 2012 Pete Jacobs 1 miejsce
2007 Craig Alexander 2 miejsce – 2008 Craig Alexander 1 miejsce
2006 Chris McCormack 2 miejsce – 2007 Chris McCormack 1 miejsce
Oprócz Javiera Gomeza zadebiutują również kobiety takie jak: Helle Frederiksen i Sarah True. Sarah debiutując na dystansie ironman podczas Mistrzostw Europy we Frankfurcie zajęła drugie miejsce, uzyskując czas maratonu 2:54. Natomiast Helle może pochwalić się rekordowym czasem na dystansie połowy ironman (Challenge Family) 3:55:50.
Ubiegłoroczny Mistrz Świata i rekordzista trasy Ironman Kona, Patrick Lange to niezwykle utalentowany zawodnik, który potrafi biegać jak nikt inny. W ubiegłym roku osiągnął wynik 8:01:40, który był najbliższy w historii łamania bariery 8 godzin na Hawajach. Zapewne Patrick będzie chciał obronić tytuł mistrza, jednak nie będzie to takie proste. Jeśli pogoda dopisze to triathlonista będzie chciał spróbować ukończyć zawody w czasie poniżej 8 godzin. W tym celu wziął udział w projekcie stworzenia indywidualnej kierownicy czasowej specjalnie dopasowanej do jego pozycji i kształtu rąk. Zaawansowana technika i sztab specjalistów od aerodynamiki stworzyli niepowtarzalny projekt, dzięki któremu Patrick Lange przynajmniej w teorii powinien złamać 8 godzin. Nie znamy oficjalnej ceny kierownicy ale producenci twierdzą, że to będzie najdroższy rower w strefie zmian Ironman Kona. Czy pogoda pozwoli na pokonanie trasy o 101 sekund szybciej niż w ubiegłym roku? Zobaczymy już w sobotę.
Największymi nieobecnymi na Ironman Kona, których dopadła ta sama kontuzja są: Jan Frodeno i Ben Hoffman, którzy w bardzo podobny sposób doznali złamania przeciążeniowego w okolicy stawu krzyżowo-biodrowego. Jan Frodeno to dwukrotny Mistrz IM Kona, natomiast Ben Hoffman w 2014 był wicemistrzem, a w ubiegłym roku zajął dziewiątą pozycję. Terenzo Bozzone (rok temu 6 miejsce) dochodzi do siebie po zderzeniu z autem podczas treningu kolarskiego. Na Hawaje także nie poleci Boris Sein, który znalazł się w pierwszej 10 trzykrotnie.
Wyścig kobiet może być znacznie mniej ekscytujący niż mężczyzn. A to wszystko za sprawą Danieli Ryf, która aktualnie jest poza zasięgiem wszystkich kobiet na świecie. Jeśli dopiszą jej zdrowie i brak problemów technicznych to mamy pewną wygraną. W dodatku z dużą przewagą. Walka będzie toczyła się o dalsze miejsca. Tutaj nasze oczy będą zwrócone na takie triathlonistki jak Lucy Charles, Sarah Crowley czy już wcześniej wspomniane Helle Frederiksen i Sarath True.
Niemiecka prasa rozspisuje sie o klotlniach miedzy Sebastianem a Patrykiem. Ten pierwszy zarzucil drugiemu : Drafting, Coaching, kary czasowe i nawet blokowanie…Moze sie pobija. Ciekawe czy Javier na tym skorzysta. Daniela jest w takiej formie, ze rekord trasy na pewno zostanie pobity!!!
Jest jeszcze Anna Haug debiutantka na hawajach ale z dobrą przeszłością ITU i najszybszym biegiem wśród kobiet na 1/2IM. Taktyka podobna do tej Gomeza po rowerze będzie miała stratę ale na biegu może zaskoczyć.
Zgadza się, Anne Haug jeśli wszystko dobrze pójdzie powinna znaleźć się w czołówce. W tym roku na debiucie IM we Frankfurcie zajęła 4 miejsce (czas maratonu 3:04). Na Mistrzostwach Świata IM70.3 w RPA stanęła na trzecim miejscu podium.