Drafting na bieganiu – czy to się opłaca?

Pojęcie draftingu w triathlonie i w poszczególnych jego dyscyplinach jest powszechnie znane. Polega on na wykorzystaniu korzyści z przełamania oporu powietrza lub wody przez zawodnika, bądź grupy zawodników przed nami. Dzięki temu zyskujemy przewagę w postaci mniejszego zmęczenia przy zachowaniu takiej samej prędkości. Pływanie w nogach lub z boku innego zawodnika w basenie czy w wodach otwartych zawsze jest łatwiejsze. Na rowerze sytuacja jest podobna, lecz nie zawsze dozwolona ze względu na koncepcję zawodów i bezpieczeństwo zawodników. Dlatego często drafting ma negatywne skojarzenia. A jak sprawa wygląda na bieganiu?

 

Drafting na bieganiu jest nieco bardziej zaawansowaną techniką. Przede wszystkim aby korzystać z jego zalet trzeba biegać szybko. Pierwsze zyski przy spokojnym wietrze, pojawiają się dopiero kiedy biegniemy z tempem 3:20 min/km (18 km/h) i szybciej. Nie są jednak tak duże jak na pływaniu czy rowerze, bo wynoszą około 2%. Należy także zachować odpowiednią odległość pomiędzy zawodnikami, nie większą niż około 80 cm. Trzeba także ocenić kierunek wiatru. Drafting ma sens jeśli wiatr wieje z przodu. Co innego jeśli biegnie się w środku grupy, wtedy jesteśmy osłonięci z różnych stron.

 

Możecie się teraz zastanawiać czy drafting na bieganiu ma sens dla przeciętnego amatora, który nie osiąga w żadnym momencie takich prędkości. Tak, ma sens, ale pod jednym warunkiem, jeśli wiatr wiejący z przodu jest naprawdę mocny, a jego siła powoduje wręcz hamowanie naszego biegu. Silne podmuchy wiatru czasami spowalniają naszą prędkość o 30 sekund na kilometr albo więcej. Podczas biegu na plecach innego zawodnika trzeba uważać żeby nie potknąć się o jego nogi, ani przez przypadek jego nie podhaczyć. Kolejnym argumentem za trzymaniem się innego zawodnika jest motywacja do utrzymywania założonej prędkości. Jeśli uda ci się znaleźć zawodnika biegnącego z twoją prędkością to nawet jeśli będziesz tracił własną motywację do morderczego biegu, albo będziesz już bardzo cierpiał, pomoże ci twój pacemaker w utrzymaniu założonego tempa. Aby współpraca przebiegała jeszcze lepiej i nie powodowała frustracji u zawodnika prowadzącego, możecie dawać sobie zmiany co parę minut. Wyjście na zmianę zawsze daje dodatkowego kopa motywacyjnego i chęć pokazania swoich możliwości.

 

Drafting na bieganiu jest jak najbardziej legalny zarówno w triathlonach jak i na zawodach biegowych. Więc czy są jakieś przeciwwskazania bądź wady takiego biegu? Wysoka temperatura. W bardzo gorący dzień drafting, czyli unikanie powiewów wiatru może powodować przegrzanie organizmu, co za tym idzie, spadek wydolności. W triathlonie po wyjściu ze strefy T2 problemem może być znalezienie odpowiedniego partnera czy partnerki, za którymi moglibyśmy pobiec w założonym tempie. Znacznie łatwiej jest ustawić się na zawodach biegowych wśród biegaczy na naszym poziomie. Ale warto próbować i nie zniechęcać się jeśli okaże się, że wybraliśmy nieodpowiednią osobę. Kilka słów zamienionych z innym zawodnikiem bądź zawodniczką potrafią zdziałać cuda i pomóc w wyjściu z kryzysu. 

 

Link do wyników badania nad draftingiem podczas biegu:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7380693

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,814ObserwującyObserwuj
21,800SubskrybującySubskrybuj

Polecane