Dwa złote medale? Protest Wilde’a po wyścigu na Commonwealth Games

Nie opadły jeszcze emocje związane z wyścigami triathlonistów podczas Commonwealth Games w Birmignham, a srebrny medalista wyścigu indywidualnego mężczyzn oświadczył, że składa odwołanie od kary uzyskanej podczas startu.

W ubiegły piątek (29 lipca) w angielskim Birmingham podczas pierwszego dnia zmagań Igrzysk Wspólnoty Narodów oglądaliśmy rywalizujących triathlonistów. Elita mężczyzn oraz kobiet ścigała się na dystansie sprinterskim (0,75-20-5 km). Najszybszymi zawodnikami okazali się kolejno: reprezentant gospodarzy Alex Yee, Nowozelandczyk Hayden Wilde oraz Australijczyk Matt Hauser.

W trakcie wyścigu Wilde uzyskał 10-sekundową karę, którą zgodnie z przepisami odbył w przeznaczonym do tego miejscu (panaulty box znajdował się tuż przy niebieskim dywanie wyznaczającym ostatni odcinek do mety). Ostatecznie wyścig ukończył on na 2. pozycji.

Szczegółowe wyniki z wyścigu mężczyzn, kobiet oraz sztafet MIX znajdziecie na stronie wydarzenia na triathlon.org.

Niesłuszna kara podczas Commonwealth Games?

Podczas startu Wilde od samego początku znajdował się na czele stawki. Jadąc w małej trzyosobowej grupie na rowerze, zawodnik próbował wypracować jak największą przewagę nad goniącymi ich rywalami. Na bieg wyszedł jako pierwszy. Yee jednak sukcesywnie zmniejszał dzielący ich dystans i na drugiej pętli dogonił Nowozelandczyka. Triathloniści walczyli do samego niebieskiego dywanu – wtedy to Wilde pogratulował Anglikowi i udał się do strefy kar.

W trakcie wyścigu okazało się, że 24-latek, który jako pierwszy wyszedł na etap biegowy, uzyskał 10-sekundową karę za zbyt wczesne odpięcie kasku rowerowego w T2. Oznaczało to, że przed wbiegnięciem na metę będzie musiał odczekać w wyznaczonym do tego miejscu.

Tego samego dnia w mediach społecznościowych Wilde’a ukazało się jego oświadczenie. Poinformował on, że złoży formalny protest dotyczący „dyskusyjnej” kary, która zaprzepaściła jego wszystkie starania o zdobycie złota podczas XXI Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham.

I żeby było naprawdę jasne… Złożyłem formalny protest dotyczący „dyskusyjnej” 10-sekundowej kary, którą dostałem dzisiaj podczas wyścigu. NIE odwołuję się od wygranej Alexa, bo udowodnił, że jest zawodnikiem najwyższej klasy. – pisze Hayden Wilde.

ZOBACZ TEŻ: Reprezentanci gospodarzy wygrywają wyścig sztafet MIX podczas Commonwealth Games

Drugie złoto dla Wilde’a?

Srebrny medalista Commonwealth Games w triathlonie uważa, że kara nie była uzasadniona. Dlatego w ramach zadośćuczynienia jego srebro powinno zostać zamienione na złoto:

Ja i moja drużyna zasugerowaliśmy federacji World Triathlon, że kara powinna zostać uchylona, a ja powinienem dostać drugi złoty medal. Powodem jest to, że gdy dowiedziałem się o karze, drastycznie wpłynęło to na moją taktykę biegową. W każdym razie mam 30 dni na odwołanie.

Uzyskanie kary jednak nie wpłynęło na szacunek, jakim darzy swojego głównego rywala – Alexa Yee. W tym sezonie to ta dwójka triathlonistów gra pierwsze skrzypce podczas wyścigów WTCS. Do tej pory obydwaj sportowcy mieli na swoim koncie po dwa zwycięstwa. W Birmingham szala przechyliła się na stronę Anglika. Sezon się jednak jeszcze nie skończył i nie raz zapewne będziemy mieli szansę obserwować kolejne emocjonujące starcia w ich triathlonowym wydaniu.

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane