Reprezentanci gospodarzy wygrywają wyścig sztafet MIX podczas Commonwealth Games

Trzeciego dnia zmagań podczas Commonwealth Games, które odbywają się w Birmingham, obserwowaliśmy triathlonistów startujących w sztafetach MIX. Wszyscy zawodnicy z każdej drużyny pokonali dystans supersprinterski. Pierwsi na mecie zjawili się reprezentanci gospodarzy.

Wczoraj, w niedzielę (31 lipca) po raz kolejny na linii startu Igrzysk Wspólnoty Narodów stanęli triathloniści z różnych części świata. Tym razem jednak zawodnicy rywalizowali nie indywidualnie, a w sztafetach MIX. Składające się z czterech osób drużyny (dwie kobiety, dwóch mężczyzn) zawalczyli o jak najwyższe miejsca na mecie oraz kolejne punkty do klasyfikacji generalnej dla swojego teamu.

Cztery razy supersprint

Sztafety mieszanie w triathlonie podczas Commonwealth Games ścigały się według zasad ogólnie obowiązujących w triathlonie kwalifikowanym. Każda z drużyn składała się z czterech zawodników w kolejności: mężczyzna, kobieta, mężczyzna, kobieta. Format ten był zgodny z nowymi zasadami federacji World Triathlon, które wprowadzono w tym sezonie. Obowiązywał on będzie przynajmniej do roku 2024.

Wszyscy startujący pokonać musieli kolejno trasę o dystansie supersprinterskim, a na koniec swojej zmiany „przekazać pałeczkę dalej” i poprzez dotknięcie kolejnego zawodnika ze swojej dryżyny umożliwić mu przystąpienie do rywalizacji. Cały wyścig trwał bez przerwy do momentu, aż ostatni ze sportowców wbiegł na metę.

Podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham triathloniści pokonali 300 m odcinek pływacki w Powell’s Pool w Sutton Park. Następnym etapem było jedno okrążenie kolarskie o długości 5 km, a na koniec 2 km bieg z parku na metę.

ZOBACZ TEŻ: Oliwa, Rypel i Brembor z drużynowym zwycięstwem w Krakowie

Kolejne złoto dla Anglii na Commonwealth Games

Wyścigi sztafet są krótkie, dynamiczne i zapewniają wiele emocji. Często nawet najdrobniejszy błąd kosztujący ułamek sekundy spowodować może spadek o kilka pozycji. Zawodnicy muszą być skupieni i ścigać się o jak najlepszy rezultat dla swojej drużyny. Ciekawostką jest, że ten triathlonowy format zadebiutował dopiero na igrzyskach w Tokio rok temu.

Sportowcy, którzy startowali wczoraj w sztafetach MIX podczas Commonwealth Games w Birmingham nie zawiedli. Już podczas pierwszej ze zmian na prowadzenie wysunął się Alex Yee, indywidualny zwycięzca tegorocznych Igrzysk Wspólnoty Narodów w wyścigu elity mężczyzn (Anglia). Wypracował on dokładnie 20 sekund przewagi.

Na drugiej zmianie do pościgu o jak najszybszy wynik włączyły się kobiety. Doskonale poradziła sobie m.in. reprezentująca Walię Olivia Mathias oraz Flora Duffy z Bermud (indywidualne złoty elity kobiet z piątku), które pokazały sportową klasę, skracając dzielący je od czołówki dystans.

Najlepszym zawodnikiem trzeciej zmiany był Australijczyk Matt Hauser, który pokonał supersprinterską trasę 25 sekund szybciej, niż reprezentujący Nową Zelandię Tayler Reid.

Wisienką na torcie była ostatnia zmiana. Płynąca bez pianki Georgia Taylor-Brown (Anglia), którą goniły rywalki, zrobiła bardzo szybką strefę zmian, a następnie coraz dalej odjeżdżała i odbiegała swoim rywalkom. Na metę dotarła jako pierwsza z 46-sekundową przewagą nad drugą Non Stanford (Walia) oraz 49 sekund przed trzecią Sophie Linn (Australia).

TOP3 sztafet MIX Commonwealth Games

# Team Rezultat Zmiana 1 Zmiana 2 Zmiana 3 Zmiana 4
1 Anglia 1:16:40 17:27 20:18 18:45 20:10
2 Walia 1:17:26 18:10 20:02 18:34 20:40
3 Australia 1:17:29 17:52 20:47 18:07 20:43

Pełne wyniki znajdziecie na stronie wydarzenia na triathlon.org.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
1,753ObserwującyObserwuj
343SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze