Dzieciątkowska wygrywa PŚ w paratriathlonie w Alhandrze

W ubiegły weekend w Alhandrze wystartowała Marta Dzieciątkowska. Polskiej zawodniczce udało się stanąć na najwyższym stopniu podium PŚ w paratriathlonie.

Na dzień przed startem elity kobiet i mężczyzn w triathlonie, czyli w sobotę 3 września, podczas Pucharu Świata portugalska Alhandra stała się areną zmagań paratriathlonistów. W sześciu klasach zarówno zawodniczki, jak i zawodnicy walczyli o punkty, które wzmocniłyby ich pozycję w rankingu paraolimpijskim.

Na trasie pojawili się sportowcy z różnych części świata – w tym obu amerykańskich kontynentów oraz z Europy. My kibicowaliśmy szczególnie Marcie Dzieciątkowskiej, której udało się w sobotę zdobyć najcenniejszy złoty krążek.

Dzieciątkowska pierwsza w swojej kategorii

Starty w paratriathlonie, w tym i ten w Walencji, podzielone są na konkretne klasy sportowe. Podobnie, jak w przypadku triathlonistów obowiązuje podział na płeć, później jednak startujących w zawodach klasyfikuje się według stopnia niepełnosprawności.

Na PŚ w paratriathlonie w Walencji klas było sześć: PTWC (zawodnicy na wózkach inwalidzkich, dwie klasy – PTWC1, PTWC2), PTS2 (zawodnicy z dużym ograniczeniem aktywności, PTS3 (zawodnicy ze znaczącym ograniczeniem aktywności), PTS4 (zawodnicy z umiarkowanym ograniczeniem aktywności), PTS5 (zawodnicy z łagodnym ograniczeniem aktywności), PTVI (zawodnicy niedowidzący, niewidomi, startujący z przewodnikiem – trzy klasy PTVI1, PTVI2, PTVI3).

Marta Dzieciątkowska startowała w klasie PTS5 w kategorii kobiet. Rywalizowała ona z jedną paratriathlonistką z Hiszpanii, Cristiną Mirandą Zambrano. Polce udało się dotrzeć na metę prawie 5 minut przed rywalką. Dzieciątkowska objęła prowadzenie już od samego początku wyścigu. Po wyjściu z wody od rywalki dzieliły ją już prawie 4 minuty.

Z każdym kolejnym przejechanym oraz przebiegniętym kilometrem polska zawodniczka dokładała kolejne cenne sekundy do wypracowywanej przez siebie przewagi. Finalnie dotarła ona do mety z czasem 1:20:49.

TOP2 PTS5 kobiet PŚ w paratriathlonie w Alhandrze

# Imię i nazwisko Kraj Rezultat
1. Marta Dzieciątkowska Polska 1:20:49
2. Cristina Miranda Zambrano Hiszpania 1:25:38

PŚ w paratriathlonie na dystansie sprinterskim

Wszyscy paratriathloniści, którzy stanęli do startu w Alhandrze, pokonali dystans sprinterski. Pierwszym etapem rywalizacji było pływanie, którego odcinek o długości 780 m prowadził od punktu A do punktu B (nie było tradycyjnej pętli z wejściem i wyjściem z wody w tym samym miejscu).

Trasa pływacka PŚ w paratriathlonie w Walencji 2022
Trasa pływacka PŚ w paratriathlonie w Alhandrze, źródło: World Triathlon

Część kolarską podzielono na trzy pętle po 6,2 km każda plus dojazd (0,88 km) oraz zjazd z pętli (0,47 km) – w sumie 19,95 km. Pętlę stanowiła jedna długa prosta z nawrotem w połowie dystansu. Bieg zaś poprowadzono po jednym okrążeniu wzdłuż brzegu rzeki Tag. Tak, jak w przypadku pętli kolarskich, tak i na biegu nawrót zlokalizowany był w połowie okrążenia.

Dojazd do trasy kolarskiej PŚ w paratriathlonie w Walencji 2022
Dojazd do trasy kolarskiej PŚ w paratriathlonie w Alhandrze, źródło: World Triathlon

Trasa kolarska PŚ w paratriathlonie w Walencji 2022
Trasa kolarska PŚ w paratriathlonie w Alhandrze, źródło: World Triathlon

Zjazd z trasy kolarskiej PŚ w paratriathlonie w Walencji 2022
Zjazd z trasy kolarskiej PŚ w paratriathlonie w Alhandrze, źródło: World Triathlon

Trasa biegowa PŚ w paratriathlonie w Walencji 2022
Trasa biegowa PŚ w paratriathlonie w Alhandrze, źródło: World Triathlon

Szczegółowe wyniki z wyścigu PŚ w paratriathlonie w Alhandrze znajdziecie na stronie wydarzenia na triathlon.org.

World Triathlon nie zaktualizowało jeszcze rankingu paraolimpijskiego po ubiegłoweekendowych startach. Dzieciątkowska znajduje się na razie na 18. miejscu. Możemy oczekiwać, iż sobotnie zwycięstwo pozwoli jej na awans w tabeli. Profil zawodniczki wraz z uzyskanymi przez nią rezultatami znajdziecie, klikając tutaj.

ZOBACZ TEŻ: Paulina Klimas ponownie w TOP20 zawodów Pucharu Świata

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

15,501FaniLubię
978ObserwującyObserwuj
284SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

Brak wydarzeń

Najpopularniejsze

X
X