Epix Pro. Jakie funkcje w najnowszym zegarku Garmina?

Kilka dni temu do sprzedaży trafił zegarek Garmin Epix Pro. Nowy produkt lidera rynku to wyświetlacz AMOLED, trzy różne rozmiary, nowa latarka i nowy czujnik tętna. Co jeszcze oferuje ten model?

Poprzednia wersja Epixa dostępna była tylko w jednym rozmiarze koperty (47 mm). Teraz Garmin wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy zgłaszali to jako wadę i oferuje trzy rozmiary: 42, 47 i 51 mm. Druga generacja Epixów to także szereg ulepszeń sprzętowych i programowych, chociaż pierwsze recenzje pokazują, że nie jest to rewolucyjny model. Czego więc można oczekiwać po nowym zegarku Garmina?

Lista nowości i różnic jest dość długa. Trzy rozmiary koperty oznaczają oczywiście również trzy wielkości wyświetlacza i różną rozdzielczość od 390×390 do 454×545. Wszystkie trzy rozmiary zegarka mają latarkę, a także całkowicie nowy czujnik tętna – Garmin Elevate V5.

Zegarki dostępne są też w trzech wariantach – standardowej, szafirowej i jubilerskiej. Różnią się niektórymi materiałami wykonania, ale co najważniejsze, wszystkie warianty mają teraz te same możliwości. Każdy z zegarków wyposażony jest w 32 GB pamięci, a także moduł GNSS multiband, który może działać z wieloma systemami jednocześnie.

Nowy model ładuje się zdecydowanie szybciej, bo około godzinę zamiast dwóch, jak to było w poprzedniej wersji. Długość działania baterii zależy od rozmiaru modelu. Przykładowo w przypadku wersji 42 mm w bateria działa do 10 dni w trybie smartwatcha i do 13 godzin przy włączonych systemach GPS i multiband. Dla porównania wersja z największą kopertą to aż 31 dni w trybie smartwatch i do 38 godzin w drugim z trybów.

Nowy czujnik tętna, a w przyszłości EKG?

Całkowitą nowością jest optyczny czujnik tętna Garmin Elevate V5. Posiada więcej diod LED, co oznacza, że lepiej sprawuje się przy niektórych typach ćwiczeń, gdy użytkownik ma zgięty nadgarstek. Czujnik odpowiada za dane dotyczące tętna, ale też wiele innych, takich jak poziom natlenienia krwi, częstotliwość oddychania, poziom stresu, status HRV i inne.

Jako ciekawostkę należy dodać, że nowy Epix posiada również sprzętowe rozwiązanie pozwalające na pomiar EKG. Na razie jednak jedynym zegarkiem Garmina, który daje faktyczną możliwość wykonania pomiaru EKG jest Venu 2 Plus. Epix Pro nie posiada odpowiednich certyfikatów. Można zakładać, że opcja pojawi się w oprogramowaniu po tym, jak firma otrzyma stosowne pozwolenia.

ZOBACZ TEŻ: Pomiar EKG nową funkcją w zegarku Garmina

Dwie nowe funkcje

Epix Pro drugiej generacji posiada również zestaw funkcji, które dostępne były już w poprzednich wersjach. Są to między innymi poranny raport (przegląd snu), asystent jet lagu (do minimalizowania skutków jet lagu przy dłuższych podróżach), pulsoksymetr, monitorowanie oddechu, funkcję Health Snapshot (rejestrowanie 2-minutowej sesji w celu uzyskania statystyk zmienności tętna, stresu, oddechu itd.), pomiar stresu, monitor energii (Body Battery) i inne.

Dwie zupełnie nowe funkcje to Endurance Score (ocena wytrzymałości) oraz Hill Score (ocena formy na podbiegach). Pierwsza z funkcji opisana jest w następujący sposób:

Ocena wytrzymałości to funkcja dostępna w wybranych urządzeniach firmy Garmin, która umożliwia znalezienie zależności między sprawnością fizyczną, treningiem i zdolnością do utrzymania wydajności przez długi czas. Więcej info w tym miejscu.

Ocena formy na podbiegach ma pomóc użytkownikowi w analizie i zwiększeniu umiejętności biegania pod górkę. Została opisana szczegółowo w tym miejscu.

Epix Pro to mały, ale widoczny skok jakościowy w porównaniu do pierwszej generacji. Większości osób zapewne spodoba się to, że zegarek dostępny jest w trzech wersjach i oferuje sprawdzone rozwiązania, które chwalone były przez sportowców.

Pozostaje jeszcze kwestia kosztu zegarka. Ceny rozpoczynają się od 4399 złotych za wersję standard z kopertą 47 mm. Szafirowa wersja PRO zegarka to z kolei koszt rzędu 4900 złotych.

Poniżej wyczerpująca recenzja specjalisty od sprzętu DCRainmakera:

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,451ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze