Garmin nie zapomina o użytkownikach starszych zegarków

HRV Status (zmienność tętna) to jedna z opcji dostępna w najnowszych zegarkach Garmina. Ku zaskoczeniu użytkowników starszych modeli Fenix 6, ostatnia aktualizacja wprowadza ją także w ich urządzeniach.

HRV Status to jedna z opcji, która w zeszłym miesiącu pojawiła się w zegarkach Forerunner 955 oraz Forerunner 255. Śledzi ona zmienność tętna użytkownika, a cały zamysł polega na tym, aby dowiedzieć się, jak ciało reaguje na objętość treningową, ile trwa regeneracja, jak wpływa na użytkownika spożywanie alkoholu i inne.

Oczywiście HRV Status nie jest niczym nowym w produktach Garmina. Wcześniej jednak były to bardzo rozrzucone dane, które nie były prezentowane w zbyt oczywisty i konkretny sposób. Są też firmy takie, jak Whoop, które budowały całe produkty wokół HRV.

Status HRV
Status HRV w Forerunnerze 255 Foto: Wareable

Wprowadzenie opcji na starszych zegarkach jest pewnego rodzaju zaskoczeniem. Wcześniej Garmin planował wprowadzenie HRV Status w zegarkach serii Fenix 7 oraz Epix. Teraz jednak pojawiła się ona w wersji beta na starsze Fenix 6.

Dwie najważniejsze rzeczy, które pojawiły się w nowym oprogramowaniu to duża aktualizacja widżetu ze statusem treningu (wyświetla teraz właśnie również HRV) oraz wykresy obciążenia treningowego (wymaga minimalnie 7 dni treningu, aby prezentować efektywne dane).

Do czego służy HRV?

Zmienność tętna służy do obliczania pomiarów fizjologicznych, takich jak: pułap tlenowy, wynik stresu, stan sprawności, Body Battery i próg mleczanowy. W nowszych zegarkach Garmina, które posiadają optyczny czujnik tętna, używany jest także do określania poziomu snu i oddychania.

Informacje o HRV podawane są w zegarkach Garmina w dwóch formach:

  • Natychmiastowe dane. Wysokość HRV z ostatniej nocy wraz z wykresami i wartościami średnimi oraz maksymalnymi
  • Dane zebrane z kilkunastu dni. Dopiero po 19 dniach użytkownik otrzymuje miarodajne dane świadczące o tym, czy jego HRV jest zrównoważony. Inne firmy stosują okres od 10 do 14 dni, ale im więcej danych tym lepiej.

Trzeba też pamiętać, że na HRV status wpływać może to, co wydarzyło się w życiu użytkownika w czasie wspomnianych 19 dni. Przebyta choroba lub 2-tygodniowe wakacje będą miały wpływ na wyniki prezentowane przez zegarek.

Garmin HRV Status
Foto: Digital Life Central

Jak zaktualizować zegarek?

W przypadku wersji alpha oprogramowania dla zegarków Garmin użytkownik musi bezpośrednio skopiować nową wersję na swoje urządzenie.

Można też zapisać się do programu Garmin Beta. Na forum firmy znajdziecie nie tylko wszystkie informacje o najnowszych wersjach alpha i beta oprogramowania. Jest też dość obszerne wyjaśnienie nowych funkcji i wprowadzonych poprawek. Gdy aktualizacje znajdzie się w fazie Public Beta, urządzenie powinno automatycznie wykonać aktualizację.

ZOBACZ TEŻ: Garmin prezentuje Edge Explore 2 – jeszcze więcej przydatnych funkcji?

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane