Gustav Iden mistrzem świata IRONMAN [Wyniki PRO]

Gustav Iden zdobył tytuł mistrza świata IRONMAN. To trzeci tytuł mistrzowski Norwega w karierze. Pierwsze dwa wygrał w wyścigach na średnim dystansie. 

Marzenie Norwegów o dublecie w MŚ IRONMAN w Konie zrealizowało się połowicznie. Gustav Iden i Kristian Blummenfelt znaleźli się w top-3 wyścigu, jednak na podium rozdzielił ich Francuz Sam Laidlow.

Robert Wilkowiecki, jedyny Polak w rywalizacji PRO, ukończył zmagania na 44. miejscu ogółem (39. miejsce w rywalizacji PRO). W mediach społecznościowych „WILKA” pojawiła się informacja, że nasz zawodnik w trakcie wyścigu zmagał się z bólem pleców, co nie pozostawało bez wpływu na jego dyspozycję.

ZOBACZ TEŻ: Chelsea Sodaro mistrzynią świata IRONMAN [live, aktualizacja 3:08]

MŚ IRONMAN Kona 2022 – przebieg rywalizacji

Pływanie

Od wystrzału z armaty, który oznajmił początek wyścigu, Sam Laidlow znalazł się na prowadzeniu. Francuz wraz z Niemcem Florianem Angertem nadawali tempo w pierwszej konkurencji. Początkowo wydawało się, że najsilniejsi pływacy wypracują solidną przewagę nad resztą stawki, jednak okazało się, że różnice zostały zniwelowane i po 48-minutowym pływaniu na brzeg wyszła zwarta ok. 20-osobowa grupa. Pierwszy był Angert, ale już na schodach przegonił go Laidlow. Trzeci był nasz Robert Wilkowiecki.

W drugiej grupie, która traciła ponad minutę do czołówki, znaleźli się m.in. Patrick Lange oraz Magnus Ditlev. Około 5 minut straty na samym początku zanotowali m.in. Lionel Sanders oraz Joe Skipper.

Rower

Szwed Jesper Svensson pierwszy opuścił strefę zmian, ale prowadzenie w wyścigu szybko objął Max Neumann. Później liderem został Sam Laidlow. Za plecami prowadzących znajdowała się bardzo mocna grupa pościgowa, w której jechali m.in.: Blummenfelt, Iden, Ditlev, Bækkegård, Tim O’Donnell.

Około 80. kilometra mogliśmy podziwiać piękną akcję Magnusa Ditleva. Duńczyk urwał się Blummenfeltowi i Idenowi, dogonił Laidlowa i objął prowadzenie w wyścigu. Laidlow się jednak nie poddał i odzyskał prowadzenie, a następnie zaczął budować przewagę nad Duńczykiem. Wówczas stało się coś miało duży wpływ na dalsze losy wyścigu – Ditlev został przez sędziów odesłany do namiotu kar na przymusowy 5-minutowy postój za drafting. Tymczasem Laidlow pognał do strefy zmian. Jechał tak szybko, że ustanowił nowy rekord odcinka rowerowego, który wynosi teraz 4:04:36. Do T2 Francuz wbiegł z ponad 6-minutową przewagą nad Idenem, Blummenfeltem i Neumannem.

Bieg

Laidlow znajdował się na wyraźnym prowadzeniu. Kilka minut za nim podążał Iden z Blummenfeltem. Neumann, który na początku maratonu wyprzedził Norwegów, szybko został przez nich dogoniony, a następnie został z tyłu.

Francuz robił, co mógł, żeby przeciwstawić się duetowi Iden-Blummenfelt. Jednak współpracujący ze sobą Norwegowie z każdym kilometrem zmniejszali dystans do lidera. Po przekroczeniu 28. kilometra z początkowej blisko 6-minutowej przewagi pozostały nieco ponad 2 minuty. Półtora kilometra dalej Iden podkręcił tempo do tego stopnia, że z łatwością zostawił w tyle Blummenfelta i bardzo szybko zaczął niwelować dystans do Laidlowa. Francuz pozostał na prowadzeniu do 37. kilometra. Wyprzedzający go później Iden poklepał go po plecach. Laidlow odpowiedział przybiciem piątki, a chwilę później Norwega już nie było.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez IRONMAN Europe (@ironmaneurope)

Gdy Gustav Iden wbiegał na metę, zegar pokazywał 7:40:24. Rekord trasy Jana Frodeno został więc pobity o blisko 11 minut. Jak się później okazało, lepsze wyniki od Niemca uzyskało łącznie czterech zawodników. Warto jeszcze dodać, że wszyscy finiszerzy w top-10 złamali barierę 8 godzin (szczegóły poniżej w tabeli). Wspaniałym biegiem Norweg odebrał też rekord maratonu w Konie Patrickowi Langemu, który od teraz wynosi 2:36:15.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez IRONMAN Europe (@ironmaneurope)

Drugi na metę wbiegł Sam Laidlow (7:42:24), a minutę później pojawił się Kristian Blummenfelt. Tuż za podium uplasował się Australijczyk Max Neumann, który linię mety przekroczył 60 sekund po drugim Norwegu. Niecałe 10 minut później wyścig ukończył 5. zawodnik MŚ Joe Skipper.

Robert Wilkowiecki, który był trzeci po pływaniu, zakończył swój debiut na mistrzostwach świata IRONMAN z czasem 8:45:18.

Wyniki MŚ IRONMAN Kona 2022

# Imię i nazwisko Kraj Czas
1. Gustav Iden Norwegia 7:40:24
2. Sam Laidlow Francja 7:42:24
3. Kristian Blummenfelt Norwegia 7:43:23
4. Max Neumann Australia 7:44:24
5. Joe Skipper Wielka Brytania 7:54:05
6. Sebastian Kienle Niemcy 7:55:40
7. Leon Chevalier Francja 7:55:52
8. Magnus Ditlev Dania 7:56:38
9. Clement Mignon Francja 7:56:58
10. Patrick Lange Niemcy 7:58:20
44. (39. PRO) Robert Wilkowiecki Polska 8:45:18

Wyniki nieoficjalne. Pełne wyniki – tutaj.

6 października o tytuł mistrzowski walczyły zawodniczki PRO. Niespodziewanie mistrzynią świata została Amerykanka Chelsea Sodaro. O szczegółach rywalizacji kobiet można przeczytać – tutaj.

ZOBACZ TEŻ: MŚ IRONMAN – Magdalena Lenz z tytułem mistrzyni świata!

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze