Hobby: Triathlon i… jedzenie? Kim jest Tomasz Szala?

Tomasz Szala jeden z topowych polskich zawodników PRO obchodzi dziś urodziny. Z tej okazji przedstawiamy sylwetkę zawodnika oraz jego najbardziej udane starty. 

ZOBACZ TEŻ: Legenda polskiego triathlonu. Historia Jerzego Górskiego

Tomasz Szala urodził się 14 grudnia 1990 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Kiedy miał 3 lata jego rodzice postanowili wrócić do Polski. Triathlon zaczął trenować w wieku 24 lat. Na swoim koncie ma mistrzostwo Polski na dystansie pełnego IRONMANa czy wicemistrzostwo kraju na połówce. Zaliczył wiele zagranicznych startów w tym m.in. słynny wyścig na torze samochodowym Clash Daytona.

Początek przygody 

Przygoda Szali ze sportem zaczęła się od pływania. W 2. klasie podstawki rodzice postanowili zapisać go na basen. Decyzja była podyktowana bardzo niebezpieczną sytuacją, która wydarzyła się kilka miesięcy wcześniej. Na wakacjach Szala wraz z tatą podczas kąpieli w akwenie na dmuchanym kółku odpłynęli zbyt daleko od brzegu. Tomek nie umiał pływać, więc musiał dotrzeć do brzegu na plecach ojca. Jak wspomina w jednym z wywiadów, prawdopodobnie zbyt mocno ściskał tatę, który stracił przytomność w wodzie. Ojciec trafił do szpitala. Na szczęście cała historia skończyła się szczęśliwie.

Basen towarzyszył mu przez osiem lat. W liceum odnalazł koleją pasję – kolarstwo górskie. Brał udział w górskich maratonach rowerowych oraz w cross country. W jednym z wyścigów zdobył nawet mistrzostwo Polski w cross triathlonie. Będąc na ostatnim roku studiów inżynierskich, postanowił dorobić. Połączył pasję do rowerów z pracą i zatrudnił się w sklepie rowerowym AirBike.

Spontaniczny debiut

W tamtym czasie triathlon zaczynał zyskiwać na popularności. Dyscyplina wzbudziła zainteresowanie Szali, który chciał spróbować czegoś nowego. Postanowił więc wypożyczyć rower i bez większych przygotowań w 2014 roku zadebiutował w pierwszych zawodach Garmin Iron Triathlon Piaseczno na dystansie 1/4. Jak sam mówi, był to start zupełnego amatora. Mimo wielu niedociągnięć Szala znalazł się w 10. najlepszych zawodników.

W roku 2015 spotkał na swojej drodze trenera Marcina Słomę i to dzięki tej współpracy rozwinęła się jego dalsza przygoda z triathlonem. Przeszłość pływacka sprawiła, że Szala szybko zaadoptował się w nowej dyscyplinie. Obiecujące wyniki na basenie przekonały trenera, że dobrym pomysłem będą starty na krótkich dystansach.

Faktycznie Szala świetnie odnalazł się w krótkich wyścigach i już po roku treningów zaczął zajmować wysokie lokaty m.in. na Garmin Iron Triathlon w Ślesinie, Radkowie czy Elblągu. Życiówkę na dystansie 1/4 wywalczył w tym roku, również na imprezie z serii Garmin Iron Triathlon. Zawody w Nieporęcie wygrał z czasem 01:52:10.

1/8, ale może być też połówka 

Debiut na dystansie 1/2 IRONMANa był dość przypadkowy. Jak wspomina w jednym z podactsów, chciał zapisać się na 1/8, ale nie było miejsc, więc postanowił wybrać … połówkę. Przed startem nigdy nie ukończy nawet półmaratonu.

W 2018 roku Szala po raz pierwszy stanął na najwyższym podium wyścigu na dystansie 1/2 podczas zawodów Castle Triathlon Malbork z czasem 03:56:01, ustanawiając swój ówczesny życiowy rekord. O zawodach napisał krótko „smashed”. Prawdziwego  personalnego „smashed” dokonał jednak 3 lata później, kiedy na imprezie IRONMAN 70.3 w Dubaju poprawił życiówkę o ponad 10 minut, kończąc wyścig na 25. miejscu z czasem 03:45:33. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Tomasz Szala (@tomasz_szala)

Kaprys na mistrzostwo Polski 

Cały sezon 2021 Szali towarzysza myśl o spróbowaniu swoich sił na dystansie pełnego IRONMANA. Jak powiedział w jednym z wywiadów: „To był mój kaprys, po prostu chciałem wystartować”. Okazało się, że kaprys spełnił i to z doskonałym rezultatem. W swoim debiucie zdobył tytuł mistrza Polski. Linię mety przekroczył z czasem 08:15:00.

W 2022 roku Tomasz Szala, oprócz życiówki zdobytej w Niporęcie, startował m.in. w wyścigu IRONMAN Izrael, NYC Triathlon gdzie od podium dzieliło go 20 sekund czy w Texasie, gdzie zajął 5 miejsce.

Nie tylko triathlon 

Na oficjalnej stronie World Triathlon na profilu zawodnika Tomka Szali w rubryce „hobby” znajdziemy „eat”. Jak sam przyznaje jedzenie, a zwłaszcza słodycze są jedną z jego największych słabości. Z okazji urodzin życzymy więc, aby każdy zjedzony gram cukru przekładał się na odpowiednią ilość watów na rowerze!

Najlepsze wyniki: 

  • Duathlon – Elemental Tri Series Blachownia 2018 – 00:56:21
  • Triathlon sprint: Elemental Tri Series Grodzisk Mazowiecki 2019 – 00:57:13
  • 1/4 IRONMAN: Garmin Iron Triathlon Nieporęt 2022 – 01:52:10 
  • Triathlon standard (olimpijski): Elemental Tri Series Olsztyn 2021 – 01:52:42
  • 70.3 IRONMAN: Dhubai – 03:45:33
  • IRONMAN Castle Triathlon Malbork 2021 – 08:15:00

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Szala: „Wrócę do Kalifornii, bo mam tam niewyrównane rachunki”

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,771ObserwującyObserwuj
19,100SubskrybującySubskrybuj

Polecane