Czego zabrakło polskiej sztafecie na AMŚ?

Ostatni dzień zmagań podczas Akademickich Mistrzostw Świata w triathlonie należał do sztafet mieszanych. Wśród kilkunastu drużyn z całego globu na linii startu stanęła również reprezentacji Polski, która finalnie pojawiła się na mecie na 9. pozycji.

Przez ostatnie kilka dni w Maceio panowała jeszcze gorętsza atmosfera, niż zazwyczaj. Wszystko za sprawą Akademickich Mistrzostw Świata, które w tym tygodniu zawitały właśnie do Brazylii. Triathloniści oraz siatkarze plażowi ze statusem studenta rywalizowali o tytułu najlepszych, z którymi mogliby wrócić do swojej ojczyzny.

W triathlonie uczestnicy imprezy startowali w wyścigach indywidualnych kobiet i mężczyzn oraz w sztafetach mieszanych. Wśród 19 drużyn ze świata zawodnikom z Polski udało się uplasować na 9. miejscu.

Kilka minut do podium

Ubiegła niedziela (11 września) była ostatnim dniem, kiedy triathloniści mieli szansę wywalczyć medal dla swojego kraju. Na brazylijskiej plaży ustawiły się sztafety, które składały się kolejno z czterech zawodników: mężczyzny, kobiety, mężczyzny i kobiety.

Każda ze zmian musiała pokonać krótki odcinek supersprinterski, by następny członek sztafety mógł włączyć się do rywalizacji. Na starcie stanęło dokładnie 19 drużyn z 12 różnych państw (w tym 4 sztafety FISU – Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego, organizatora wydarzenia).

W biało-czerwonych strojach wystartowali wczoraj: Jan Chrzanowski, Magdalena Sudak, Kamil Kulik oraz Natalia Zych. Okazało się jednak, że kilku rywali było tego dnia  szybszych od Polaków. Z każdą kolejną zmianą bowiem sukcesywnie zwiększali oni swoją przewagę nad resztą stawki. Finalnie więc polska sztafeta ukończyła zawody dokładnie 4 minuty i 19 sekund za liderami – drużyną z Niemiec. Do podium zabrakło im dokładnie 3 minuty i 5 sekund.