IRONMAN 70.3 Cork: Tragedii można było uniknąć? Federacja narodowa nie wydała zgody na start

Kilka dni temu triathlonowy świat obiegła tragiczna wiadomość o śmierci dwóch uczestników zawodów IRONMAN 70.3 Cork w Irlandii, którzy startowali w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Według federacji narodowej Triathlon Ireland, urzędnicy wskazali przed rozpoczęciem wyścigu, że pływanie powinno zostać odwołane. IRONMAN miał tę decyzję zlekceważyć. 

ZOBACZ TEŻ: Tragedia podczas zawodów IRONMAN 70.3 Cork: Zmarło dwóch uczestników 

20 sierpnia podczas etapu pływackiego zawodów IRONMAN 70.3 Cork w Irlandii w wyniku utonięcia zmarło dwóch zawodników. Warunki pogodowe wyścigu były bardzo złe, a filmiki, na których sportowcy wchodzą do wzburzonego morza, szybko obiegły internet, wywołując sporo kontrowersji. 

Kilka dni po wydarzeniu federacja narodowa Triathlon Ireland przyznała, że jej urzędnicy nie wyrazili zgody na przeprowadzenie wyścigu. Zdaniem IRONMANA decyzja została wydana zbyt późno. 

Brak zgody federacji narodowej

Zdaniem dyrektora generalnego Triathlon Ireland Darrena Coombesa obecni na miejscu przedstawiciele federacji narodowej nie wyrazili zgody na przeprowadzenie etapu pływackiego zawodów IRONMAN 70.3 Cork.

W wydanym oświadczeniu federacja opisała, że po wykonaniu czynności sprawdzających bezpieczeństwo zgodnie z ich normalną praktyką, urzędnicy potwierdzili organizatorom wyścigu, że etap pływacki nie przeszedł wymaganej oceny bezpieczeństwa ze względu na złe warunki pogodowe. 

W przypadku zawodów IRONMAN Cork, zgodnie z normalną praktyką, urzędnicy techniczni Triathlon Ireland pojawili się przed rozpoczęciem wyścigu, aby sprawdzić warunki i przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa w wodzie. Ze względu na niekorzystne warunki w tym dniu, Triathlon Ireland Technical Officials potwierdzili organizatorom wyścigu, że nie było możliwe usankcjonowanie wyścigu – brzmi oświadczenie. 

Źródło: BBC

Decyzja podjęta zbyt późno

W odpowiedzi IRONMAN przyznał, że urzędnicy Triathlon Ireland faktycznie poinformowali organizatorów o fakcie niewyrażenia zgody na przeprowadzenie wyścigu, ale zrobili to dopiero „kilka godzin po zakończeniu pływania”. 

IRONMAN współpracuje z krajowymi federacjami na całym świecie, organizując ponad 150 zawodów IRONMAN i IRONMAN 70.3 rocznie. W związku z tym przedstawiciele federacji byli obecni podczas wydarzenia i wykonywali swoje obowiązki. Kilka godzin po zakończeniu pływania poinformowali oni obecnych na miejscu przedstawicieli IRONMAN Ireland, że nie zatwierdzą sankcji dla tego wydarzenia – brzmi odpowiedź IRONMANA. 

Bezpieczne warunki

Dodatkowo IRONMAN poinformował, że ich urzędnicy i specjalny zespół ds. bezpieczeństwa pływania uznali warunki wodne za bezpieczne do pływania. 

Warunki pogodowe na zawodach IRONMAN Ireland, Cork i IRONMAN 70.3 Ireland, Cork w miniony weekend były dokładnie monitorowane. W sobotę rano urzędnicy IRONMAN Ireland i eksperci ds. bezpieczeństwa pływania uznali, że trasa pływacka nie nadaje się do wyścigów i postanowili przełożyć triathlon IRONMAN 70.3 na niedzielę, aby zapewnić bezpieczniejszy wyścig dla sportowców. Rankiem w niedzielę 20 sierpnia przedstawiciele IRONMAN Ireland i specjalny zespół ds. bezpieczeństwa podczas pływania przeprowadzili wszystkie standardowe kontrole protokołu bezpieczeństwa, które są przeprowadzane podczas każdego wyścigu. Ustalili, że warunki wodne są bezpieczne dla pływania. Chociaż warunki poprawiły się od soboty, ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się skrócić trasę pływacką dla obu wyścigów – tłumaczyła swoją decyzję organizacja. 

W sprawie zawodów IRONMAN 70.3 Cork toczy się śledztwo. Zarówno IRONMAN, jak i Triathlon Ireland podkreślają, że ich priorytetem pozostaje zapewnienie wsparcia i opieki przyjaciołom i rodzinie ofiar.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,455ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze